Radomskie lotnisko robi ogromne wrażenie. W czwartek (27 kwietnia) do użytku zostało oficjalnie oddane lotnisko Warszawa-Radom im. Bohaterów Radomskiego Czerwca 1976 Roku. W uroczystości wziął udział premier RP Mateusz Morawiecki.
LOKALIZACJA
Odległość z Kielc od nowego portu wynosi około 80 km. Wystarczy więc godzina, aby dojechać do celu. Ważne jest to, iż większość drogi pokonujemy drogą ekspresową S7. Nie potrzebne jest włączanie GPS-u, ponieważ trasa jest bardzo dobrze oznakowana. Aby dotrzeć do terminalu nie trzeba przejeżdżać przez centrum Radomia.
Radom położony jest w centralnej Polsce, w sąsiedztwie Warszawy. Lokalizacja lotniska została wybrana nieprzypadkowo, gdyż obok Lotniska Chopina i planowanego Centralnego Portu Komunikacyjnego, radomski port będzie ważnym elementem korytarzy transportowych.
Lotnisko Warszawa-Radom przejmie część ruchu i odciąży Lotnisko Chopina. Stołeczny port w 2019 roku obsłużył rekordowe, prawie 19 mln pasażerów.
Lotnisko Warszawa-Radom jest przeznaczone głównie dla pasażerów zamieszkałych w promieniu ok. 100–150 km od Radomia, czyli mieszkańców ościennych województw: świętokrzyskiego, łódzkiego oraz lubelskiego.
TRANSPORT Z KIELC
Do Radomia z Kielc można dotrzeć pociągiem, a ze stacji kolejowej do terminalu autobusami miejskimi dwóch linii: 5 i 14.
Z Kielc do Radomia jeżdżą także autokary prywatnych przewoźników. Na dworcu usytuowanym na wysokości hali przylotów znajduje się 12 stanowisk odjazdowych dla autobusów komunikacji dalekobieżnej. Trasy obsługiwane są przez firmę NEOBUS.
PARKINGI
Wjazd na teren lotniska możliwy jest od Al. Wojska Polskiego oraz od ul. Lubelskiej.
Przed lotniskiem znajduje się parking na 600 miejsc. Do 15 maja korzystanie z niego jest bezpłatne. Nieznana pozostało cena za postój po tej dacie.
Znajduje się tam strefa Kiss&Fly, która umożliwia krótki postój. Oznacza to, iż kierowca nie może oddalać się od pojazdu.
Na parkingu zostały wyznaczone miejsca dla osób niepełnosprawnych: dwa w strefie Kiss&Fly, 10 na parkingu P1 oraz pięć na parkingu P2.
WYNAJEM SAMOCHODÓW
Na terenie lotniska znajduje się kilka punktów, w których można wypożyczyć samochód. Zlokalizowane są w strefie ogólnodostępnej, w części przylotów.
UDOGODNIENIA DLA PASAŻERÓW
Sam obiekt ma powierzchnię 30 tys. metrów kwadratowych, co odpowiada 185 boiskom siatkarskim. Na lotnisku znajduje się: dziewięć bramek wylotowych (tzw. gate’ów), w tym cztery dla osób podróżujących w strefie Schengen, trzy dla podróżujących poza strefę Schengen i dwa „elastyczne”, które będą obsługiwać pasażerów podróżujących do jednej z tych stref – w zależności od potrzeby. Jest też 31 stanowisk odprawy (check-in), trzy linie kontroli bezpieczeństwa, sześć stanowisk kontroli paszportowej oraz dwie karuzele do odbioru bagażu.
W budynku ułożonych zostało 440 km przewodów elektrycznych i teletechnicznych, co jest równe odległości w linii prostej z Radomia do Słupska.
Elewacja szklana terminala zajmuje 3,5 tys. m2.
SKLEPY
Przed wylotem można zrobić zakupy w sklepach wolnocłowych. To: Baltona Multistore, który zajmuje 800 metrów powierzchni. Znajdują się tam słodycze i przekąski, elektronika, ubrania, akcesoria, perfumy i kosmetyki. Można zakupić tam także alkohol i papierosy.
Jest też Baltona Duty Free, czyli punkt handlowy znajdujący się w strefie non-Schengen, to mniejsza wersja głównego sklepu Multistore.
Z kolei Baltona ZOOM, to sklep, w którym pasażerowie mogą kupić książki oraz prasę. Oprócz tego znajdą tam akcesoria podróżne, a także przekąski, słodycze i produkty alkoholowe czy też tytoniowe. W ZOOM-ie umieszczona jest również fotobudka, dzięki której każdy z pasażerów będzie miał szanse zrobić sobie zdjęcie.
Baltona Starter jest jedynym punktem handlowym znajdującym się w strefie ogólnodostępnej lotniska. Oprócz zakupu prasy, pamiątek czy też wyrobów alkoholowych i tytoniowych, pasażerowie można kupić kawę, herbatę oraz hot dogi.
GASTRONOMIA
Cavarious w strefie Schengen/non-Schengen – oprócz szerokiego wyboru kaw, pasażerowie będą mogli wybrać z menu herbaty, drinki oraz słodkie przekąski w postaci muffinów i ciast.
Travel Chef w strefie Schengen – przystawki, dania dla dzieci, pierogi i dania główne, a także drinki.
SAMOLOTY I PASY STARTOWE
Radomskie lotnisko zostało zaprojektowane przede wszystkim do obsługi średniodystansowych samolotów z rodziny Airbus A320 i Boeing 737, ale będzie gotowe przyjąć także większe maszyny. Droga startowa ma długość 2,5 tys. metrów i szerokość 60 metrów, co daje łączną powierzchnię 150 tys. m2, czyli około siedem kilometrów pełnowymiarowej autostrady. Płyta postojowa może pomieścić do 11 statków powietrznych. Otacza terminal, dzięki czemu transfer pasażerów między stanowiskami odprawy, a samolotem będzie znacznie szybszy niż na większości lotnisk w Europie.
Lotnisko dysponuje specjalną płytą odlodzeniową, która w warunkach zimowych zapewni odpowiednie przygotowanie maszyn do startu i bezpieczne wykonywanie operacji lotniczych.
UDOGODNIENIA DLA OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH
Przed lotniskiem zostały wyznaczone miejsce parkingowe dla osób niepełnosprawnych. Wprowadzona została bezpłatna asysta, tzw. asysta PRM. Mając na uwadze skrócenie czasu oczekiwania pasażera z niepełnosprawnością, potrzebę takiej asysty należy zgłosić do linii lotniczej najlepiej 48 godzin przed lotem. Asystent przeprowadzi osobę z niepełnosprawnością przez wszystkie procedury lotniskowe i udzieli wszelkiego wsparcia. Personel pracujący w punkcie jest przeszkolony do kontroli osób z niepełnosprawnościami oraz osób o ograniczonej sprawności ruchowej.
To jednak nie wszystko, zamontowano przystosowane i oznakowane siedziska dla osób z niepełnosprawnościami, a także toalety. Drzwi do wszystkich toalet są oznaczone tabliczkami z napisami w alfabecie Braille’a umieszczonymi nad klamkami. W wielu miejscach w terminalu umieszczone są plany z informacjami o wszystkich udogodnieniach dla pasażerów z niepełnosprawnościami.
LOTY
Lotnisko Warszawa-Radom na razie obsługuje samoloty PLL LOT, na regularnych trasach do Paryża i Rzymu. Od czerwca, narodowy przewoźnik ma także zabierać pasażerów do Prewezy w Chorwacji i Tirany w Albanii. Dodatkowo radomski port zaoferuje siedem kierunków czarterowych, takich jak: Antalya, Burgas, Dżerba, Monastyr, Palma de Mallorca, Taba, Warna. Z lotniska będą operowały biura podróży, takie jak: Coral Travel, Exim Tours, Greckie Podróże, GTS Poland, Itaka, Nekera, Rego-Bis, Sun and Fun, TUI.
HISTORIA
Lotnisko w Radomiu pierwotnie służyło wojsku. Do rejestrów cywilnych portów lotniczych zostało wpisane w 2014 roku. Wówczas uruchomiono stamtąd krótkodystansowe loty, m.in. do Berlina, Gdańska i Pragi. W 2018 roku Port Lotniczy Radom zgłosił wniosek o upadłość.
Majątek przejęło przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze, które zarządza między innymi lotniskiem Chopina w Warszawie. Modernizacja i przebudowa trwała od 2019 roku. Prace kosztowały dotychczas około 800 mln zł.
Terminal jest gotowy na przyjęcie ok. 3 mln pasażerów rocznie z możliwością rozbudowy do 9 mln. Przebudowana droga startowa i płyta postojowa umożliwiają obsługę samolotów używanych przez regularne linie niskokosztowe i czarterowe.