Tradycyjnie już w święto Objawienia Pańskiego, w Kościele obchodzimy święto Trzech Króli, którzy przybyli według podań do stajenki betlejemskiej, by oddać hołd Jezusowi. Tego dnia w wielu miejscowościach na świecie organizuje się pochody, tzw. orszaki Trzech Króli.
Od 2009 roku Orszaki organizowane są w Polsce. Pierwsze miały miejsce w Warszawie, a w kolejnych latach rozprzestrzeniły się na całą Polskę, by zawitać choćby do najmniejszych wiosek kraju.
Tegoroczny Orszak Trzech Króli nawiązywał tematyką do dwóch wielkich rocznic 2025 – lecia Narodzin Chrystusa, który jest Królem Świata i
naszych serc oraz 1000-lecia koronacji pierwszego polskiego króla Bolesława Chrobrego.
Największy Orszak przeszedł przez Rzeszów. W stolicy województwa publiczne jasełka odbyły się już po raz 10-ty.
My z naszą kamerą byliśmy obecni w Łańcucie, gdzie Orszak powrócił na ulice miasta po trzech latach przerwy. W przemarsz zaangażowały się wszystkie cztery miejskie parafie. Obecny był również lokalny akcent.
Trzej Królowie z rynku miasta na wspólne kolędowanie pojechali dorożką użyczoną z Muzeum-Zamku w Łańcucie.
Rekordowy Orszak przeszedł w Mielcu. Barwny korowód dotarł na rynek miejski przy akompaniamencie Mieleckiej Orkiestry Dętej.
Kilkutysięczny tłum wziął udział w Orszaku w Przemyślu:
Wyjątkowa atrakcja czekała na dzieci w Dębicy. Na płycie rynku pojawiła się zagroda z alpakami.
O sukcesie Orszaków świadczy fakt, iż były tak liczne mimo tego, iż w tym samym czasie odbywały się w wielu miejscowościach. W niejednym powiecie ich liczba sięgnęła kilkunastu.