Rajd rowerowy zorganizowany przez Towarzystwo Przyjaciół Wielunia już za nami. Uczestnicy rozpoczęli swoją wyprawę na zabytkowym dworcu PKP Wieluń Dąbrowa skąd pociągiem dotarli do Dzietrznik. Tam przesiedli się na rowery i ruszyli w trasę, która wiodła przez najciekawsze przyrodnicze i geologiczne zakątki regionu.
Jednym z przystanków był kamieniołom, gdzie do rowerzystów dołączyła Agnieszka Ryś – wicemarszałek województwa łódzkiego. Przedstawicielka samorządu nie tylko towarzyszyła uczestnikom, ale również przekazała im drobne upominki od Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego.
Posłuchaj jak wyprawę komentuje Zbigniew Rybczyński, radny miejski, członek Towarzystwa Przyjaciół Wielunia, uczestnik rajdu:
Uczestnicy rajdu zobaczyli najcenniejsze stanowiska przyrodnicze i geologiczne:
Wronią Wodę – starorzecze i cenne siedlisko ptaków wodno-błotnych. Zimuje tu łabędź krzykliwy, występują wydry i bobry. To odcięty meander Warty.
Górę św. Genowefy – najbardziej na północ wysunięty ostaniec Jury Wieluńskiej z imponującą skałą wapienną, przypominającą ludzką czaszkę.
Żabi Staw – wyjątkowy zbiornik w bezodpływowym wnętrzu Wielkiego Łuku Warty, znany z grzybieni białych i koncertów płazów.
Kamieniołom w Bobrownikach – geologiczną ciekawostkę z widocznym przekrojem wapiennych skał.
Kurhan w Przywozie – pochodzi z okresu wpływów rzymskich, usypany jako grobowiec przez ludność kultury przeworskiej.
Kościół św. Jana Chrzciciela w Łaszewie – świątynia typu wieluńskiego, jedna z najstarszych drewnianych budowli regionu.
Najważniejszym punktem wyprawy były warsztaty geologiczne z Bogusławem Kurzyńskim. Rowerzyści poznali historię wapieni jurajskich, rozbijali skały w poszukiwaniu amonitów, strzałek i innych skamieniałości sprzed milionów lat, a także przeprowadzali doświadczenia chemiczne.
Rajd był nie tylko okazją do aktywnego wypoczynku, ale też do odkrywania uroków lokalnej przyrody i historii. Towarzystwo Przyjaciół Wielunia po raz kolejny udowodniło, iż łączy pasję z zaangażowaniem w promocję regionu.
Działanie zostało zrealizowane w ramach projektu „Pociąg do Jury. (Geo)turystyczna eksploracja unikalnych walorów ziemi wieluńskiej”, dofinansowanego z budżetu Samorządu Województwa Łódzkiego – Łódzkie dla Ciebie



















Zdjęcia: Towarzystwo Przyjaciół Wielunia.