Raport chełmskiego sanepidu. Więcej krztuśca, ospy wietrznej, płonicy i róży

2 tygodni temu

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Chełmie opublikowała raport o stanie bezpieczeństwa sanitarnego Chełma za 2024 rok. Są pewne powody do niepokoju.

Oceny sytuacji epidemicznej dokonano na podstawie analizy przypadków zgłoszonych przez lekarzy. Chełmski sanepid sytuację epidemiologiczną chorób zakaźnych w mieście ocenił jako stabilną. Jest jednak kilka niepokojących wskaźników. Co najważniejsze, w 2024 r. w Chełmie nie odnotowano zgonów z powodu chorób zakaźnych.

Więcej zachorowań m.in. na ospę wietrzną, znowu pojawił się krztusiec

Z raportu sanepidu wynika, iż w 2024 r.zaobserwowano wzrost zachorowań na wirusowe zakażenia jelitowe oraz ospę wietrzną, różę i płonicę. Na ospę wietrzną zachorowało 189 osób, a najwięcej zachorowań dotyczyło dzieci do 9-go roku życia. Odnotowano 21 przypadków płonicy, podczas gdy w 2023 r. było ich tylko 7. Dużo więcej było też przypadków róży – 24, podczas gdy w 2023 r. – 7.

W ubiegłym roku odnotowano też wzrost zachorowań na wirusowe zapalenie wątroby typu C. W Chełmie zachorowało 10 osób (5 kobiet i 5 mężczyzn). W 2024 r. zarejestrowano 15 przypadków krztuśca w tym – jak czytamy w raporcie – 5 potwierdzonych, 1 prawdopodobny, 9 możliwych. Rozpoznań dokonano na podstawie objawów klinicznych oraz wyników badań diagnostycznych. Wiek chorych wahał się w przedziale 2-52 lata. W latach 2021-2023 w Chełmie nie odnotowano zachorowań na krztusiec. Ostatni taki przypadek zarejestrowano w 2020 r. W 2024 r. zanotowano 1 przypadek zakażenia HIV. Zarejestrowano też 1 przypadek zachorowania na inwazyjną chorobę meningokokową. Zachorowanie to dotyczyło 15-letniej dziewczynki i przebiegało pod postacią zapalenia opon mózgowych. W 2024 r. zarejestrowano 148 zgłoszeń zachorowań na grypę, potwierdzonych testem antygenowym COMBO lub badaniem molekularnym. Najwięcej zachorowań odnotowano wśród osób w przedziale wiekowym 15-64 lata. Zachorowania na grypę spowodowały, iż do szpitali skierowano 12 osób. Wśród wszystkich zgłoszonych w 2024 r. przypadków zachorowań rozpoznawana była głównie grypa typu A. Od października 2023 r. do kwietnia 2024 r. zarejestrowano 103 przypadki grypy. Z kolei w okresie 2024/2025 tj. od października 2024 r. do połowy lutego br. zgłoszono aż 734 przypadki grypy. W ubiegłym roku zgłoszono 10 przypadków zachorowań na RSV, co stanowi prawie trzykrotny spadek w stosunku do roku poprzedniego.

W ubiegłym roku było 5 przypadków gruźlicy, a dla porównania w 2023 r. – 9. Dobra informacja jest taka, iż w Chełmie w 2024 r. nie odnotowano zachorowań na: dur brzuszny, błonicę, różyczkę, świnkę, odrę, EPEC, czerwonkę, tężec, brucelozę, listeriozę, toksoplazmozę, wzw typu A, włośnicę, AIDS, rzeżączkę, inwazyjną chorobę wywołaną Haemophilus influenzae. Z raportu sanepidu wynika, iż na podobnym jak w 2023 r. poziomie utrzymywały się zachorowania na WZW typu B, boreliozę, COVID-19. Na boreliozę zachorowały 52 osoby (w 2023 r. 56 osób). Wiek chorych wahał się od 20 do 84 lat. Z raportu sanepidu wynika, iż w zdecydowanej większości do ukąszeń przez kleszcze dochodziło na terenie naszego powiatu, a do ekspozycji na kleszcze w ogródkach przydomowych i działkowych oraz w lasach. Zarejestrowano dwa przypadki kleszczowego zapalenia mózgu. Dotyczyło to kobiety w wieku 68 lat oraz mężczyzny – lat 23. W 2024 r. w Chełmie zarejestrowano 434 przypadki Covid-19. Przez cały ubiegły rok nie zarejestrowano ognisk epidemicznych tej choroby. W ubiegłym roku na podobnym poziomie jak w 2023 r. utrzymywała się liczba zgłoszeń dotyczących kontaktu ze zwierzętami podejrzanymi o wściekliznę, z tego 13 osób ze wskazań lekarskich objęto szczepieniami ochronnymi przeciwko wściekliźnie. Każdorazowo po otrzymaniu informacji od lekarza i inspekcji weterynaryjnej o kontakcie człowieka ze zwierzęciem dzikim lub domowym wykazującym objawy budzące podejrzenie wścieklizny lub o pokąsaniu przez zwierzę przeprowadzono dochodzenie epidemiologiczne – 24 wywiady – celem ustalenia rodzaju kontaktu, stopnia narażenia, danych personalnych właściciela zwierzęcia.

317 dzieci bez obowiązkowych szczepień ochronnych

W ubiegłym roku podobnie jak rok wcześniej, nie zgłoszono żadnego zachorowania na błonicę, tężec, odrę, świnkę i różyczkę. To grupa chorób, przeciwko którym stosuje się uodpornienie w postaci obowiązkowych szczepień ochronnych (obowiązkiem tych szczepień objętych jest w Polsce 13 chorób zakaźnych). Chełmski sanepid sprawował też nadzór nad realizacją programu szczepień ochronnych. Prowadzono działania edukacyjne i informacyjne na temat korzyści, jakie niosą ze sobą szczepienia ochronne. Podczas akcji tych zwracano uwagę, iż zaszczepienie wysokiego odsetka populacji przyczynia się do znacznej redukcji zachorowalności, czego najlepszym dowodem są takie choroby, jak np. odra, poliomyelitis, WZW typu B i świnka. Przyczynia się ono też do osiągnięcia odporności populacyjnej, czyli pośredniej ochrony przed infekcją także dla osób, które ze względu na np. niedobory immunologiczne nie mogły zostać uodpornione. Przedstawiciele chełmskiego sanepidu informują w raporcie, iż uodpornienie dzieci i młodzieży w Chełmie, na szczęście, utrzymuje się na dobrym poziomie. Do końca 2024 r. do Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Chełmie zgłoszono 317 dzieci z miasta Chełm, u których nie wykonano obowiązkowych szczepień ochronnych pomimo braku przeciwskazań. Wobec opiekunów prawnych tych dzieci w ubiegłym roku kontynuowano działania edukacyjne i informacyjne, a w przypadku, gdy w dalszym ciągu nie wykonano szczepień ochronnych wzywano do wykonania tego obowiązku. W 2024 r. wystawiono względem opiekunów dzieci 66 upomnień oraz 24 tytuły wykonawcze.

Kontrole obiektów służby zdrowia

Na koniec roku 2024 w Chełmie znajdowało się 208 obiektów służby zdrowia. W placówkach tych przeprowadzono 190 kontroli, w tym 3 kontrole interwencyjne. W celu usunięcia stwierdzonych uchybień wydano 6 decyzji, nie nałożono mandatów karnych. Uchybienia dotyczyły złego stanu sanitarno-higienicznego pomieszczeń oraz procedur zapobiegających szerzeniu się zakażeń i chorób zakaźnych. (mo, fot. www.gov.pl)

Idź do oryginalnego materiału