Pierwsze wzmianki o Ratajach pojawiają się w dokumencie lokacyjnym Poznania z 1253 roku, gdzie wśród przekazanych miastu książęcych wymienione są m.in. “Petrowo, Zegrow, Staralankam oraz Aratorum Campus” (Piotrowo, Żegrze, Starołęka oraz Pole Oraczy), co dziś identyfikowane jest z Ratajami. Wiekowe osady, takie jak Złotniki, Rybaki czy Kobylniki, były świadectwem reform gospodarczych pierwszych Piastów, specjalizując się w konkretnych produkcjach lub usługach.
Rataje przechodziły przez wieki w różne ręce, by ostatecznie w 1732 roku stać się częścią Poznania. Nazwa “Rataje” mogła powstać od słowa “rataj”, co odzwierciedla zawody jej mieszkańców. Z czasem nazwisko Rataj, Ratajczak czy Ratajski stało się powszechne wśród jej mieszkańców.
Znaczący wpływ na kulturę i życie Rataj miały różne grupy etniczne, które osiedlały się tu na przestrzeni lat. Oprócz rdzennych mieszkańców, znaczącą rolę odegrali Bambrzy, którzy przyczynili się do rozwoju Poznania od połowy XVIII wieku. Warto też wspomnieć o Bułgarach, którzy osiedlili się tu głównie w okresie II wojny światowej. To właśnie dzięki Bułgarom, poznaniacy jako pierwsi w Polsce mogli poznać smaki kabaczków, fasoli “bułgarskiej” oraz papryki.
Dziś Rataje to dynamicznie rozwijająca się część Poznania, która przez cały czas pamięta o swoich korzeniach i wielokulturowej historii. Ta mieszanka tradycji i nowoczesności sprawia, iż Rataje są wyjątkowym miejscem na mapie Poznania, odzwierciedlającym zarówno historyczne, jak i współczesne oblicze miasta.