REAKCJA. Maj 2025 r.

4 godzin temu

Kolejny już raz wracamy do zablokowanej głównej arterii miasta Piły, czyli dużego odcinka al. Wojska Polskiego. Minął już rok od czasu, kiedy rozpoczął się ten pseudo remont. Nikogo z decydentów zdaje się nic nie obchodzić los przedsiębiorców, usługodawców tracących od tak długiego czasu od 40 do choćby ponad 50 procent swoich obrotów, a więc i zysków! Napisałem list do Marszałka Województwa Wielkopolskiego, mając nadzieję, iż to pomoże. Jednak się przeliczyłem. Poniżej przedstawiam ów list i odpowiedź od pana marszałka, a adekwatnie wicemarszałka.

Szanowny Pan
Marek Woźniak
Marszałek
Województwa Wielkopolskiego

Szanowny Panie Marszałku,

Postanowiłem po głębokim namyśle zapoznać Pana ze sprawą gnębiącą prawie od roku mieszkańców Piły, a szczególnie właścicieli punktów handlowo-usługowych zlokalizowanych w pasażu przy al. Wojska Polskiego, na wysokości „remontu” dużego fragmentu tej głównej arterii komunikacyjnej Piły. Ów „remont” ciągnący się bez końca naraził i w dalszym ciągu naraża przedsiębiorców na niepowetowane straty. Wynoszą one od 30 do ponad 50 procent! Niektórzy z właścicieli noszą się choćby z zamiarem likwidacji swoich firm.

Na prośbę poszkodowanych oraz kierowców i innych użytkowników al. Wojska Polskiego, napisałem już dwa artykuły dotyczące tej kuriozalnej sprawy. Były one opublikowane na łamach papierowych wydań Tętna Regionu oraz portalach społecznościowych, na czele z naszym www.tetnoregionu.pl.

Od kilku miesięcy na tej „budowie” nic się nie dzieje i w dalszym ciągu jest al. WP nieprzejezdna. Pragnę poinformować, iż przez ten fragment alei od dawna jeżdżą autobusy, natomiast tabor lżejszy ma zakaz korzystania z tej ważnej arterii.

Muszę dodać, iż podczas wcześniejszego remontu fragmentu al. WP, od ul. Medycznej do ul. Moniuszki, ów fragment zawsze był przejezdny – gdy remontowano jedną stronę, druga była otwarta i przejezdna w obie strony.

Komendant Powiatowy Policji w Pile twierdzi, iż jak to zwykle bywa przy remontach, szczególnie tak ważnych arterii, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby uruchomić ruch dwukierunkowy na jednej z nitek. A dla zachowania bezpieczeństwa na tym docinku ograniczyć prędkość np. do 30 km/h.

Szanowny Panie Marszałku, zwracam się do Pana jako pragmatyka i racjonalisty, któremu zawsze leżały na sercu losy przedsiębiorców, którzy służą mieszkańcom i są dostarczycielami podatków, aby pomógł Pan w zakończeniu ich udręki. Jest to niezwykle proste i zależne od dobrych chęci. Panie Marszałku, jesteśmy równolatkami, od 20 lat obserwuję pańskie poczynania i wierzę w Pana głęboki rozsądek i moc sprawczą.

Jednocześnie serdecznie proszę, aby przeczytał Pan dwa artykuły dotyczące owego fantomowego „remontu” w załączonych dwóch numerach Tętna Regionu.

Łączę wyrazy należnego szacunku
Marek Mostowski
Redaktor naczelny
Tętna Regionu

I treść odpowiedzi:

Pan
Marek Mostowski
Redaktor Naczelny Tętno Regionu

Odpowiadając na wystąpienie z 18 lutego 2025 roku w sprawie remontu al. Wojska Polskiego w Pile informuję, iż sytuacja jest mi znana. W dniu 18.04.2024 r. została wydana Decyzja o konieczności prowadzenia prac budowlanych pod nadzorem archeologicznym. Od tamtego czasu wykonano na nitce południowej (12.08.2024 r. zakończone prace archeologiczne i wznowiono prace drogowe) wszystkie prace włącznie z położeniem warstwy wiążącej wraz ze wszystkimi pracami brukarskimi i branżami towarzyszącymi (prócz sygnalizacji świetlnej i warstwy ścieralnej).

Prace na nitce północnej rozpoczęto 8.10.2024 r. jednak znaleziono tam również 5 stanowisk archeologicznych i rozpoczęły się prace archeologiczne. W dniu 8.04.2025 r. zostało zwolnione przedostatnie stanowisko znajdujące się w okolicy skrzyżowania drogi wojewódzkiej nr 179 z ulicą Budowlanych. W związku z powyższym twierdzenie, iż na terenie budowy nic się nie dzieje (choć dla osoby postronnej może to tak wyglądać) jest nieprawdziwe. Należy zwrócić uwagę, iż prace archeologiczne są pracami wykonywanymi głównie manualnie. Wykonawca zorganizował dodatkową ekipę archeologiczną w celu przyspieszenia tych prac, a w okresie zimowym praktycznie nie przerwał tych prac dokładając wszelkich starań, aby mogły być one prowadzone choć przez 4-6 h dziennie (z przerwą prac ze względu na warunki atmosferyczne w okresie 17-24.02.2025 r.)

Jeśli chodzi o wprowadzoną tymczasowa organizację ruchu została ona zgodnie z przepisami uzgodniona, w tym też z Komendą Powiatową Policji w Pile. Ponadto przed ww. uzgodnieniami odbyło się spotkanie w Urzędzie Miasta Piła w celu uzgodnienia tejże organizacji ruchu. Ze względu na teren w centrum miasta Wykonawca wnioskował o całkowite zamknięcie drogi w celu bezpiecznej realizacji zadania. Podczas prowadzenia prac, maszyny takie jak bus z agregatem na przyczepce, betonowóz czy samochody ciężarowe musiały być ustawione w bliskim sąsiedztwie wykonawcach prac, tj. na wyłączonej z ruchu jezdni. Byłoby to niemożliwe w przypadku utrzymaniu ruchu samochodów osobowych. Urząd Miasta w Pile nie wyraził zgody na objazdy dla komunikacji miejskiej ze względu na duże odległości. Wykonawca ze względu na przejazd ok 2 autobusów na godzinę oraz dobrej współpracy z MZK Piła uwzględnił ten postulat Miasta i zachował przejezdność autobusów.

Chcemy podkreślić, iż zarówno Inwestor, Wykonawca jak i Inspektor Nadzoru Archeologicznego dokładają wszelkich starań, aby jak najszybciej zakończyć rozbudowę DW 179 w Pile.

Z upoważnienia Marszałka Województwa
WOJCIECH JANKOWIAK Wicemarszałek

Mogę, w ramach komentarza, przyrzec, iż to nie koniec batalii w obronie poszkodowanych.

Jeżeli gnębią Cię podobne lub poważniejsze problemy, masz jakiekolwiek niejasności czy kłopoty, albo pragniesz coś pochwalić – napisz do nas! Nie miej żadnych oporów, możesz pisać o wszystkim. My spróbujemy Ci pomóc – reagując piorunująco!

Pisz na adres redakcji: „Tętno Regionu”, ul. 11 Listopada 40 pokój 101, 64-920 Piła z dopiskiem: „REAKCJA”.

Marek Mostowski

Idź do oryginalnego materiału