Region. XXI Festiwal Muzyki Rozrywkowej – dzień pierwszy

pionki24.pl 1 miesiąc temu

Jedenaścioro wykonawców wzięło udział w Koncercie Finałowym XXI Konkursu Piosenki o Nagrodę im. Bogusława Klimczuka, który odbył się w piątek, 30 sierpnia, w sali kameralnej Centrum Kulturalno-Artystycznego w Kozienicach. Konkurs jest częścią XXI Festiwalu Muzyki Rozrywkowej im. Bogusława Klimczuka. Ośmioro wokalistów wywalczyło awans do Koncertu Galowego, podczas którego dowiemy się kto zdobył Grand Prix tegorocznej edycji festiwalu.

Wszystkich przybyłych na koncert przywitał prowadzący imprezę prezenter radiowy Wojtek Szymański, a następnie oddał głos Dyrektorce Kozienickiego Domu Kultury Elwirze Kozłowskiej, która dokonała oficjalnego otwarcia pierwszego dnia festiwalu.

– Witam wszystkich bardzo, bardzo serdecznie w pierwszym dniu XXI festiwalu muzyki rozrywkowej im. Bogusława Klimczuka. […] Po raz pierwszy zdecydowaliśmy, iż odbędą się preselekcje. Preselekcje online. Wszystkie osoby, które zgłosiły się do preselekcji zostały przez nas przesłuchane i zdecydowaliśmy, iż do kwalifikacji wstępnych, (które odbyły się w ostatnią niedzielę maja) zaprosimy 22 osoby. […] Jurorzy zdecydowali, iż 12 osób zaproszą do finału. Dzisiaj ostatecznie zobaczymy 11 uczestników, bo jedna zrezygnowała dobrowolnie z własnych osobistych przyczyn – mówiła Elwira Kozłowska.

Jury

Zanim ruszyły przesłuchania, Wojtek Szymański przedstawił skład tegorocznego jury. Komisji przewodniczył Marek Klimczuk (syn Bogusława Klimczuka, patrona festiwalu). To muzyk, kompozytor, aranżer, reżyser dubbingu, wieloletni przewodniczący jury naszego festiwalu.

Towarzyszyli mu: Piotr Gogol – muzyk, wokalista, trener wokalny, lektor, aktor dubbingowy, autor opracowań muzycznych i aranżacji wokalnych, kompozytor; Dariusz Szewc – muzyk, wokalista, gitarzysta, działacz kulturalny i społeczny, organizator wydarzeń, muzycznie związany z formacjami Power Blues oraz Stare Konie; Michał Wojaczek – Dyrektor Teatru Ziemi Rybnickiej, muzyk, pedagog, absolwent Państwowej Szkoły Muzycznej II st. w klasie saksofonu oraz Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Śląskiego, przez wiele lat czynny wokalista w Zespole Wokalnym 6na6, z którym koncertował z gwiazdami polskiej piosenki oraz Elwira Kozłowska – sekretarz jury (bez prawa głosu), z zawodu ekonomistka, specjalistka ds. public relations, managerka kultury, z festiwalem związana od 2003 roku, a od 2011 roku jego dyrektorka.

W komisji konkursowej zasiadł również przedstawiciel głównego partnera festiwalu – Enei Wytwarzanie – Jacek Janas, Wiceprezes Zarządu ds. Technicznych Enei Wytwarzanie. Zawodowo od 35 lat związany jest z energetyką, ale od lat muzyka jest jego pasją. W okresie studiów był członkiem Chóru Politechniki Śląskiej, w tej chwili uczestniczy w działalności zespołu wokalno-muzycznego EnergyBand wywodzącego się z pracowników energetyki.

Muzyczna walka o Grand Prix

Na podstawie kwalifikacji wstępnych, które odbyły się w maju, nominację do Koncertu Finałowego otrzymało dwanaścioro wykonawców, a w trakcie finału ostatecznie zaprezentowała się jedenaścioro wokalistów. W gronie tym był reprezentant gospodarzy – Oliwier Dębiński z Młodzieżowej Estrady Piosenki Kozienickiego Domu Kultury.

Przesłuchania konkursowe potrwały ponad dwie godziny. Każdy uczestnik prezentował po dwa utwory z wybranego przez siebie repertuaru. Podobnie jak w ubiegłym roku, wokalistom towarzyszył zespół festiwalowy, grający muzykę na żywo, pod kierownictwem Piotra Wrombla (klawisze). W składzie znaleźli się również Łukasz Belcyr (gitara), Marcin Murawski (gitara basowa) oraz Łukasz Domański (perkusja).

Oni są w gronie laureatów

Po zakończeniu przesłuchań, jurorzy udali się na obrady i wydali werdykt, który odczytała dyrektorka KDK Elwira Kozłowska. Jak podkreśliła, poziom tegorocznego konkursu był wyjątkowo wysoki. Do Koncertu Galowego, który odbędzie się w sobotę, 31 sierpnia zakwalifikowali się: Oliwier Dębiński (Kozienicki Dom Kultury), Zuzanna Dudek (Warszawa), Natalia Kosmowska (Opatkowice gm. Puławy), Sylwia Lasota (GOK „Perła” w Nowinach), Joanna Orłowicz (Cedzyna), Filip Rychcik (Zakroczym), Małgorzata Sztandera (Bytowskie Centrum Kultury) oraz Aleksandra Aurelia Wiśniewska (Radom). Gratulujemy!

Już wiadomo, iż to oni są w gronie laureatów naszego konkursu. Uczestnicy nie wiedzą jeszcze jednak, na którym miejscu zakończą artystyczną rywalizację. Jest o co walczyć, bo pula nagród w konkursie przekracza 30 tys. zł. Laureat Grad Prix otrzyma czek na 10 tys. złotych i wyjątkową, festiwalową statuetkę.

Muzyczne święto nad jeziorem

Drugi dzień festiwalu odbędzie się na terenie Ośrodka Rekreacji i Turystyki Kozienickiego Centrum Rekreacji i Sportu. Na Scenie Enea, w amfiteatrze nad Jeziorem Kozienickim szykuje się wspaniałe widowisko. Festiwal wystartuje o godz. 20.00, a poprowadzi go tradycyjnie Paweł Sztompke z Programu 1 Polskiego Radia.

Na widzów czeka „Wspomnienie o Bogusławie Klimczuku”, Koncert Galowy XXI Konkursu Piosenki o Nagrodę im. Bogusława Klimczuka, połączony z wręczeniem nagród oraz koncert gwiazdy wieczoru – zespołu Feel. Zachęcamy do zapoznania się z relacją z pierwszego dnia festiwalu i zapraszamy na drugi.

Patronami i fundatorami nagród festiwalu są: Adam Struzik – Marszałek Województwa Mazowieckiego, Mariusz Prawda – Burmistrz Gminy Kozienice, Piotr Andrusiewicz – Prezes Zarządu Enei Wytwarzanie, Krzysztof Wolski – Starosta Powiatu Kozienickiego.

Organizatorami tego muzycznego wydarzenia są: Gmina Kozienice i Kozienicki Dom Kultury im. Bogusława Klimczuka, współorganizatorem – Samorząd Województwa Mazowieckiego a partnerem festiwalu Kozienickie Centrum Rekreacji i Sportu. Partnerem głównym jest Enea Wytwarzanie.

Idź do oryginalnego materiału