Rekordowa ilość szopek zgłoszona do 82. Konkursu Szopek Krakowskich

bialyorzel24.com 1 miesiąc temu

5 grudnia odbył się 82. Konkurs Szopek Krakowskich – jedno z najbardziej rozpoznawalnych wydarzeń kulturalnych miasta, wpisane na Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. W tym roku do rywalizacji zgłoszono aż 226 szopek, co świadczy o rosnącym zainteresowaniu tym wyjątkowym konkursem.

Kunszt i precyzja

Wśród zgłoszonych prac znalazło się 65 szopek w kategorii seniorów, 18 w kategorii młodzieżowej, 28 szopek rodzinnych, 46 prac dziecięcych indywidualnych, 33 szkolne i aż 36 szopek w kategorii OFF, która zadebiutowała w ubiegłym roku i ponownie zaskoczyła kreatywnością – pojawiły się w niej m.in. szopki haftowane na gorsetach i wypalane w drewnie. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się szopki miniaturowe, których zgłoszono aż 19. Uczestnicy w swoich pracach często odwoływali się do aktualnych wydarzeń, takich jak przekazanie stanowiska prezydenta Krakowa przez Jacka Majchrowskiego Aleksandrowi Miszalskiemu, czy jubileuszu 70-lecia Politechniki Krakowskiej i 660-lecia Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Z powodu niesprzyjającej pogody tradycyjna prezentacja szopek odbyła się w tym roku pod arkadami Sukiennic, a nie – jak zwykle – pod pomnikiem Adama Mickiewicza. Punktualnie w południe, po hejnale z Wieży Mariackiej, przez Rynek Główny ruszył uroczysty korowód szopek, prowadzony przez kapelę ludową z Bronowic. Pochód zakończył się na scenie, gdzie twórcy i ich dzieła zostali oficjalnie zaprezentowani publiczności.

Laureaci i wyróżnieni

Prace były oceniane w sześciu głównych kategoriach: seniorów, młodzieżowej, rodzinnej, dziecięcej, szkolnej i OFF. Jury przyznało także nagrody specjalne za wyjątkowe osiągnięcia artystyczne oraz innowacyjność. Wśród nagrodzonych znaleźli się:

  • w kategorii seniorów: Zbigniew Zyman – szopki duże, Leszek Zarzycki – szopki średnie, Wiesław Barczewski i Jakub Zawadziński – szopki małe, Dorota Bury-Nabiałkowska, Zbigniew Gillert i Jan Kirsz – szopki miniaturowe;
  • w kategorii OFF zwyciężyła Karolina Starostka-Kokoszka;
  • w kategorii szopki rodzinne wygrali: Marta Dubiel-Jaskierny, Leszek Jaskierny, Patrycja Jaskierny, Bruno Jaskierny, Iwo Dubiel;
  • w kategorii szopki młodzieżowe jury nagrodziło najpiękniejsze szopki w dwóch grupach wiekowych: grupa I (od 12 do 14 lat) – Krzysztof Haberko, grupa II (od 15 do 17 lat) – Katarzyna Strzelczyk i Zofia Solecka;
  • w kategorii szopki dziecięce jury nagrodziło najpiękniejsze szopki też w dwóch grupach wiekowych: grupa I (do lat 8) – Emilia Wąsik, Hanna Tajak i Zofia Grochowska, grupa II (od 9 do 11 lat) – Paulina Wąsik i Barbara Solarz;
  • w kategorii szopki szkolne wygrało Centrum Kultury Podgórza i Samorządowe Przedszkole Nr 95 we współpracy z Centrum Kultury Podgórza – Klub Iskierka.

Podczas konkursu przyznano też specjalne wyróżnienia jury, które otrzymali: Filip Fotomajczyk – za wrażliwość społeczną i odniesienie do jubileuszu Politechniki Krakowskiej, Tomasz Dobosz – za oryginalne wykorzystanie arkady kolumnowej i dynamiczne figurki, Stanisław Smoleń – za rzeźbione figurki i mechanizm wprawiający szopkę w ruch, Roman Piątek – za innowacyjne nawiązanie do bryły Barbakanu.

Leszek Zarzycki został laureatem nagrody imienia Zofii i Romana Reinfussów za całokształt twórczości i wierność tradycyjnej sztuce wykonywania szopek krakowskich, Kryspin Wolny – nagrody imienia Dyrektora Muzeum Historycznego Miasta Krakowa Jerzego Dobrzyckiego, a Jan Kirsz – nagrody imienia Anny Szłapak. Renacie, Bartłomiejowi i Andrzejowi Szwast –przyznano nagrodę specjalną Elżbiety Lang, kuratorki wystawy „Wodzinowski – czuły obserwator”, za wykorzystanie twórczości Wincentego Wodzinowskiego.

Wystawa pokonkursowa

Zwieńczeniem konkursu jest wystawa w Pałacu Krzysztofory na Rynku Głównym. Prace będzie można oglądać do 2 marca 2025 roku, codziennie w godzinach od 9:00 do 18:00. Goście będą mieli okazję podziwiać zwycięskie szopki oraz wyjątkową instalację – szopkę krakowską zajmującą całą salę, do której wnętrza można wejść. Dodatkowo, miłośnicy sztuki szopkarskiej mogą odwiedzić otwarty magazyn zbiorów Thesaurus Cracoviensis, gdzie znajduje się kolekcja niemal 300 szopek z lat 1945-2024.

Alicja Dębek
Fot. Muzeum Krakowa, krakow.pl

Idź do oryginalnego materiału