Remont amfiteatru i Pomnika Czynu Powstańczego na Górze Świętej Anny to temat ciągnący się od lat. Turyści odwiedzający to miejsce z jednej strony podziwiają piękną okolicę. Z drugiej strony widzą, iż oba obiekty – zwłaszcza amfiteatr – popadają w coraz większą ruinę. Kamienne elementy są coraz bardziej wykruszone. Na schodach trzeba uważać, by nie upaść i nie połamać nogi. Brakuje zabezpieczeń. Są tylko znaki ostrzegawcze.
Najpierw zabiegi o poprawę sytuacji czyniły samorządy – gmina Leśnica i starostwo powiatowe w Strzelcach Opolskich. W 2021 roku zabytki przeszły w ręce Ministerstwa Obrony Narodowej. Politycy PiS obiecywali rychły remont, ale ten nie doszedł do skutku. O pilną modernizację obiektu zabiegali Śląscy Samorządowcy.
W listopadzie wydawało się jednak, iż pojawiło się światełko w tunelu. Okazało się, iż trwają prace nad dokumentacją projektową rewitalizacji obiektów. Plan zakładał, iż ta będzie gotowa wiosną przyszłego roku.
Remont amfiteatru i pomnika na Górze Świętej Anny odłożony na półkę
Okazuje się, iż choćby jeżeli powstanie, to remont amfiteatru i pomnika na Górze Świętej Anny pozostaną pieśnią bliżej nieokreślonej przyszłości. Projekt o szacunkowej wartości 50 mln zł zniknął z listy zadań planowanych w budżecie państwa.
– Czujemy żal, a wręcz smutek nad bezradnością sytuacji – mówi Waldemar Gaida, starosta strzelecki
Przypomina, iż w czasie, gdy administratorem terenu na Górze św. Anny w imieniu Skarbu Państwa był starosta strzelecki, powiatowi wspólnie z gminą Leśnica udało się pozyskać dofinansowanie na modernizację amfiteatru i pomnika.
– Niestety, koszt inwestycji był dużo wyższy niż zakładaliśmy. Państwo nie było w stanie wygospodarować brakujących funduszy, aby z sukcesem przeprowadzić inwestycję – mówi.
Waldemar Gaida dodaje, ta sytuacja to poważny cios. – Tracimy ogromny potencjał, który drzemie w annogórskim kompleksie – stwierdza.
Koszt planowanej inwestycji na Górze św. Anny opiewał na prawie 50 mln zł.
***
Odważne komentarze, unikalna publicystyka, pasjonujące reportaże i rozmowy – czytaj w najnowszym numerze tygodnika „O!Polska”. Do kupienia w punktach sprzedaży prasy w regionie oraz w formie e-wydania