Prezydent Krakowa Aleksander Miszalski powołał zespół zadaniowy ds. nadzoru i koordynacji prac remontowych na moście Grunwaldzkim. Powodem jest skala inwestycji i jej znaczenie dla funkcjonowania miasta. Zespół ma na bieżąco kontrolować postęp robót i reagować na ewentualne problemy komunikacyjne. Pracami pokieruje wiceprezydent Stanisław Kracik.
W skład zespołu weszli przedstawiciele wydziałów Urzędu Miasta Krakowa, miejskich jednostek organizacyjnych i spółek komunalnych. Jak podkreśla magistrat, są to te komórki, których działalność ściśle łączy się z pracami prowadzonymi na moście. Zespół ma charakter operacyjny – nie pełni funkcji doradczej, tylko decyzyjną.
– Celem prac zespołu jest bieżący nadzór i koordynacja prac remontowych mostu Grunwaldzkiego oraz reagowanie na ewentualne niedogodności komunikacyjne 0 tłumaczy magistrat.
Co już zrobiono?
Prace rozpoczęły się 10 maja. Jak informują ZDMK wszystko przebiega zgodnie z harmonogramem. – Jesteśmy zdeterminowani, by dotrzymać zapowiedzianych terminów. Tramwaje mają wrócić na most 24 października, a samochody – po siedmiu miesiącach od rozpoczęcia prac – podkreśla Piotr Trzepak, zastępca dyrektora Zarządu Dróg Miasta Krakowa.
W pierwszej kolejności wykonawca przygotował teren dla MPEC, który prowadzi modernizację ciepłociągu biegnącego środkiem mostu. To jedno z najtrudniejszych zadań – wymaga m.in. wykopów o głębokości pięciu metrów i precyzyjnej organizacji pracy. Prace mają potrwać około trzech tygodni.
Równolegle prowadzone są rozbiórki płyty pomostu. – Nie możemy ich prowadzić w sposób ciągły – z jednej strony generują one duży hałas, a z drugiej każda ingerencja w płytę wymaga analizy jej stanu technicznego – wyjaśnia Trzepak.
Po odsłonięciu kolejnych fragmentów płyty mostu wykonywane są dokładne inspekcje techniczne. Na ich podstawie określane są miejsca wymagające naprawy lub całkowitej wymiany. – Rozwiązania, które wdrożyliśmy, sprawdzają się. Będziemy jednak cały czas monitorować sytuację, szczególnie gdy zakończy się obecność policji na skrzyżowaniach, miną egzaminy szkolne i pogoda zacznie wpływać na codzienny ruch – mówi Trzepak.
Co przed nami?
W nadchodzącym tygodniu przewidziano następujące działania: rozbiórka torowiska tramwajowego na moście, wywóz gruzu z rozbiórek, oczyszczanie płyty pomostu, prace geodezyjne, wykopy pod remontowaną instalację ciepłowniczą oraz inspekcję oraz ocenę stanu technicznego istniejącego wodociągu – realizowaną przez Wodociągi Miasta Krakowa.