Remontu Oficyny Pałacowej w Muzeum w Przeworsku: nowe elewacje i odnowiony taras
W Muzeum w Przeworsku Zespole Pałacowo–Parkowym rozpoczął się III etap prac remontowo-konserwatorskich Oficyny pałacowej.
Tym razem zakres robót obejmuje gruntowną naprawę trzech elewacji budynku oraz remont tarasu znajdującego się na pierwszym piętrze. To kolejny krok w dążeniu do przywrócenia temu cennemu zabytkowi dawnego blasku.
Zakres prac konserwatorskich na elewacjach
Prace obejmą pełną konserwację techniczną i estetyczną elewacji północnej, wschodniej oraz zachodniej. W pierwszym etapie zostaną usunięte mocno zdegradowane, zasolone tynki, a powierzchnie elewacyjne oczyszczone. Następnie wykonane zostaną nowe warstwy: tynki podkładowe i renowacyjne, a całość zostanie pokryta tynkiem typu szlam uzdrawiający.
Po zagruntowaniu i malowaniu elewacja uzyska kolor zgodny z elewacją południową, która była odnawiana trzy lata wcześniej. W ramach prac zostanie także odtworzona pierwotna dekoracja w postaci ceglanej fugi na wszystkich czterech ścianach. Przewidziano również naprawę rur spustowych oraz montaż czyszczaków.
Remont tarasu i nowoczesne udogodnienia
Równolegle prowadzone będą prace na tarasie usytuowanym na pierwszym piętrze oficyny. W ramach zadania powstanie nowa płyta żelbetowa z odpowiednią izolacją, zostaną położone płytki ceramiczne, zamontowane barierki i wykonane obróbki blacharskie. Całość uzupełnią nowe rynny i rury spustowe. Funkcjonalność i estetykę obiektu podniesie również szklany daszek, który zostanie zainstalowany nad wejściem głównym.
Finansowanie inwestycji
Koszt obecnego etapu prac wynosi 370 000 zł. Inwestycja finansowana jest ze środków Powiatu Przeworskiego (310 000 zł) oraz Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków (60 000 zł).
Kontynuacja działań na rzecz dziedzictwa kulturowego
Remont Oficyny Pałacowej to nie tylko działanie konserwatorskie, ale także wyraz dbałości o lokalne dziedzictwo kulturowe. Każdy kolejny etap przywraca zabytkowemu kompleksowi w Przeworsku dawny charakter i zachęca mieszkańców oraz turystów do odkrywania jego historii.