Od 1 stycznia 2025 roku do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wpłynęło ponad 33,7 tys. wniosków o tzw. rentę wdowią, w tym 2,5 tys. z województwa łódzkiego. Renta wdowia to połączenie renty rodzinnej z innym świadczeniem, np. emeryturą lub rentą z tytułu niezdolności do pracy. Wnioski o tzw. rentę wdowią (ERWD) można składać do 31 lipca tego roku. Od 1 stycznia 2025 r. osoby uprawnione mogą składać wnioski o tzw. rentę wdowią, przy czym prawo do tego świadczenia zostanie przyznane od miesiąca, w którym złożony został wniosek, jednak nie wcześniej niż od 1 lipca 2025 r. W przypadku wniosków złożonych do 31 lipca 2025 r., prawo do renty wdowiej będzie przysługiwało od 1 lipca 2025 r.
Według danych na 7 stycznia do ZUS wpłynęło ponad 33,7 tys. wniosków o tzw. rentę wdowią. Z tego najwięcej wniosków złożono w placówkach ZUS – 24,6 tys. oraz przez PUE ZUS/eZUS – 4,6 tys.
Renta wdowia to świadczenie dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, w tym renty rodzinnej po zmarłym małżonku. w tej chwili mogą pobierać tylko jedno z tych świadczeń wyższe lub wybrane. Od nowego roku mogą wybrać, czy chcą otrzymywać całą rentę rodzinną i 15 proc. własnego świadczenia, czy odwrotnie. Co ważne, od 1 stycznia 2027 r. drugie świadczenie zostanie zwiększone do 25 proc.