Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina o możliwości składania wniosków o tak zwaną rentę wdowią. Do tej pory w województwie lubelskim wpłynęło ponad 30 tys. wniosków o to świadczenie, zdecydowana większość z nich, bo blisko 90 procent to wnioski kobiet.
Jeżeli senior nie ma jeszcze przyznanej renty rodzinnej albo własnej emerytury, to powinien wystąpić o nie najpóźniej w dniu złożenia wniosku o tzw. rentę wdowią. ZUS apeluje, by nie zwlekać ze zgłoszeniem do ostatniej chwili.
Z łączenia wypłaty dwóch świadczeń skorzystają wdowy, które mają co najmniej 60 lat i wdowcy w wieku co najmniej 65 lat. Dodatkowo w dniu śmierci męża kobieta musiała mieć ukończone 55 lat, a mężczyzna w dniu śmierci żony – co najmniej 60 lat. Do dnia śmierci małżonka wnioskodawca musiał pozostawać z nim we wspólności małżeńskiej. Połączona wypłata świadczeń będzie mogła wynosić maksymalnie trzykrotność minimalnej emerytury (po marcowej waloryzacji to 5636,73 zł brutto). Prawo do renty wdowiej wygaśnie, gdy wdowa/wdowiec zawrze nowe małżeństwo.
Osoby, które nie są pewne, czy renta wdowia im przysługuje, mogą to sprawdzić dzięki specjalnej ankiety przygotowanej na stronie internetowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Uprawnieni seniorzy na złożenie wniosku o rentę wdowią mają czas do końca lipca.