
Zakład Ubezpieczeń Społecznych od lipca rozpoczyna wypłaty tzw. renty wdowiej. To nowe świadczenie skierowane do osób, które utraciły współmałżonka i spełniają określone przez prawo warunki. Dzięki nowym zasadom możliwe jest połączenie renty rodzinnej po zmarłym małżonku z własną emeryturą lub rentą, na przykład z tytułu niezdolności do pracy.
Renta wdowia pozwoli seniorom na korzystanie z obu świadczeń jednocześnie, co jest istotną zmianą w porównaniu z wcześniejszymi regulacjami, które ogólnikowo umożliwiały pobieranie tylko jednego – wybranego bądź wyższego. Nowe przepisy dają możliwość wyboru sposobu wypłaty, czyli pobierania pełnej renty rodzinnej wraz z 15 proc. własnej emerytury albo odwrotnie – pełnej własnej emerytury/renty z dodatkowym 15 proc. świadczenia wdowiego – tłumaczy Onet.
Podstawowym warunkiem otrzymania świadczenia jest wiek: kobiety muszą mieć co najmniej 60 lat, zaś mężczyźni 65 lat. Dodatkowo wnioskodawca musi być w związku małżeńskim aż do dnia śmierci współmałżonka. Prawo do „renty wdowiej” ustaje w momencie zawarcia nowego związku małżeńskiego.
Aby otrzymać świadczenie, należy złożyć wniosek na formularzu ERWD, a najpóźniejszy termin przypada na 31 lipca 2025 r., jeżeli świadczenie ma być wypłacane od 1 lipca tego roku. Dokumenty można dostarczyć zarówno w tradycyjnej formie papierowej, jak i elektronicznej poprzez systemy eZUS lub PUE.
Kwota wypłacanej renty wdowiej nie może przekroczyć trzykrotności najniższej emerytury. Zgodnie z obowiązującymi danymi od 1 marca 2025 r. do 28 grudnia 2026 r. wynosi to 5636,73 zł brutto. W przypadku, gdy wysokość świadczeń przekroczy ten limit, ZUS odpowiednio zmniejszy kwotę wypłaty.