Renta wdowia. Wnioski od stycznia, ale nie ma pośpiechu

3 dni temu

Od 1 stycznia wdowy i wdowcy będą mogli składać wnioski do ZUS, żeby łączyć wypłatę własnego świadczenia z rentą rodzinną po zmarłym małżonku. Nie ma jednak pośpiechu. Czas na zgłoszenie jest aż do lipca. I to właśnie od lipca ruszą wypłaty.

Obecnie, wdowy i wdowcy mogą pobierać jedno, wybrane świadczenie. Własną emeryturę/rentę albo rentę rodzinną po zmarłym małżonku. Od lipca będzie im przysługiwać jedno pełne świadczenie i dodatkowo 15 procent drugiego (a od 2027 roku – 25 procent). W styczniu, na stronie internetowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych pojawi się kalkulator, który pomoże klientom oszacować wysokość połączonych świadczeń w zależności od wybranego wariantu.

Aż kilka miesięcy na wniosek

Wnioski o tzw. rentę wdowią będzie można składać już od 1 stycznia – papierowo (w placówce ZUS lub pocztą) albo przez internet (przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS/eZUS). czasu w zgłoszenie jest bardzo dużo, bo Zakład będzie mógł przyznać i wypłacać rentę wdowią dopiero od lipca. Dlatego wniosek warto złożyć najpóźniej do końca lipca. O pobieranie łączonych świadczeń będzie można wystąpić do tej instytucji, w której zainteresowany ma przyznaną emeryturę lub rentę.

Bardzo ważne: żeby otrzymać wypłaty łączonych świadczeń, trzeba mieć najpierw przyznaną rentę rodzinną. jeżeli wdowa czy wdowiec do tej pory o nią nie wystąpili, warto by zrobili to już teraz.

Dla kogo renta wdowia?

Renta wdowia będzie przysługiwać po spełnieniu kilka warunków łącznie. Trzeba osiągnąć powszechny wiek emerytalny (60 lat – kobieta, 65 lat – mężczyzna) i nie wcześniej niż pięć lat przed jego ukończeniem nabyć prawo do renty rodzinnej po zmarłym małżonku. jeżeli na przykład kobieta owdowiała w wieku 50 lat, to nie otrzyma łączonych świadczeń, bo wiek emerytalny ukończyła 10 lat później.

Do dnia śmierci małżonka wnioskodawca musiał też pozostawać z nim we wspólności małżeńskiej. Prawo do łączenia wypłat wygaśnie, gdy wdowa/wdowiec zawrze nowe małżeństwo. Połączona wypłata będzie mogła wynosić maksymalnie trzykrotność minimalnej emerytury (obecnie to 5342,88 zł brutto).

Już teraz sprawdzisz, czy masz prawo

ZUS będzie mógł wydawać decyzje, przyznające rentę wdowią dopiero od lipca, ale już teraz można sprawdzić, czy będziemy mieć do niej prawo. Zakład udostępnił na swojej stronie internetowej interaktywną ankietę. Wystarczy odpowiedzieć na kilka pytań, między innymi o płeć, datę urodzenia, datę śmierci żony/męża, tzw. wspólność małżeńską czy wysokość pobieranych świadczeń. Narzędzie da odpowiedź, iż w tych okolicznościach przysługuje renta wdowia albo których warunków zainteresowany nie spełnia.

Małgorzata Korba – rzecznik ZUSw województwie lubelskim

Idź do oryginalnego materiału