“Reportaż jest najbliżej ludzi”. Festiwal w Radiu Lublin dobiega końca [ZDJĘCIA, WIDEO]

2 godzin temu
Zdjęcie: “Reportaż jest najbliżej ludzi”. Festiwal w Radiu Lublin dobiega końca [ZDJĘCIA, WIDEO]


Reportaż przez cały czas potrafi intrygować – dowodzi tego popularność Festiwalu Reportażu organizowanego przez Polskie Radio Lublin już po raz dziewiąty.

– Dziś finałowy dzień, za nami wiele ciekawych spotkań z autorami reportaży – mówi Agata Koss-Dybała, inicjatorka festiwalu, dziennikarka Radia Lublin, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Radia Lublin. – Ideą Festiwalu Reportażu w Lublinie była oczywiście promocja reportażu literackiego, który jest po pierwsze jednym z najbardziej popularnych, a po drugie jednym z najciekawszych gatunków uprawianych w tej chwili w polskiej literaturze. Festiwal jest platformą, na której prezentujemy bardzo ciekawych współczesnych twórców. Albo prowadzą oni warsztaty dla młodzieży, albo mamy spotkania, na których promujemy książki będące nowościami wydawniczymi.

Jednym z prowadzących warsztaty Master Class podczas tegorocznej edycji festiwalu był Paweł Piotr Reszka.

– Warsztaty dotyczą tego, czym jest reportaż, co to jest za gatunek literacki, jak taki tekst powstaje, od czego zacząć, jak zbierać materiał, jak rozmawiać z bohaterem i w końcu, jak skonstruować tekst, tak żeby czytelnik nie zanudził się, czytając go – mówi Reszka. – Jest zainteresowanie. Cieszy mnie, iż są pytania, iż jednak ta młodzież chce wiedzieć więcej. Dopytują, interesują się. Wczoraj na przykład mieliśmy zajęcia, podczas których opowiadałem o Andrzeju, który odsiaduje wyrok 25 lat więzienia w jednym z zakładów karnych. Rozmawialiśmy o jego resocjalizacji. Tekst stawiał pytanie, czy można się zresocjalizować, czy nie. Po spotkaniu była dosyć żywiołowa dyskusja. Młodzież pytała, komentowała. To dla mnie jako autora bardzo krzepiące. Bardzo cieszy mnie, iż reportaż wciąż potrafi zainteresować w dzisiejszym świecie, gdzie dominuje YouTube.

ZOBACZ ZDJĘCIA: Warsztaty Master Class z Pawłem P. Reszką

W środę (23 października) gościem festiwalu był Bartosz Panek, autor książki “Zboże rosło jak las. Pamięć o pegeerach”.

– Było o doświadczeniu obietnicy, która okazała się porażką, sytuacją, w której osoby pracujące przez lata w państwowych gospodarstwach rolnych spotkała degradacja – mówi Panek. – Było o niewypowiedzianym żalu, było o emocjach, które po wielu latach znajdują ujście, które zaczynają funkcjonować w przestrzeni publicznej. Było też o tym, iż państwowe gospodarstwa rolne zostały poniekąd stworzone sztucznie. To jest taka ogromna polifoniczna, wielowektorowa opowieść. Moja jest skupiona na bardzo konkretnych doświadczeniach osób, które dostały w kość. Bardzo życzyłbym sobie, żeby za jakiś czas mogła powstać kolejna książka na ten temat.

ZOBACZ ZDJĘCIA: Spotkanie z Bartoszem Pankiem

Od czego zaczyna się tworzenie takiego reportażu?

– Trudno mi powiedzieć, bo każdy przypadek jest trochę inny. Na pewno zaczyna się od zainteresowania tematem – wskazuje Panek. – Na pewno napędzała mnie i zawsze napędza mnie, niezależnie od tego, czy piszę, czy nagrywam, czy opowiadam dźwiękiem, moja osobista ciekawość. To jest klucz. Reportaż jest opowieścią. Musi odzwierciedlać rzeczywistość. Ale w pewnym sensie reportaż jest też kreacją, bo jest moją osobistą opowieścią. To jest opowieść, w której mój sposób patrzenia na daną sprawę siłą rzeczy się odbije. Niezależnie od tego, jak bardzo chciałbym być obiektywny czy bezstronny. Reportaż jest najbliżej ludzi i ludzkich losów. Pozwala na spotkania, z których też dużo czerpie się dla siebie. To może taka banalna sprawa, iż podróże kształcą, taka wytarta klisza, ale w tym znaczeniu podróży jako spotkania z drugim człowiekiem, z kimś innym, to rzeczywiście tak. Niezależnie od tego, ile potem z danej podróży materiału znajdzie się w tekście ogłoszonym drukiem.

ZOBACZ ZDJĘCIA: Spotkanie z Moniką Śliwińską

– Każdy festiwal kończy się galą, na której wręczane są nasze nagrody: Kryształowa Karta Polskiego Reportażu – Nagroda Prezesa Radia Lublin oraz Kryształowa Karta Polskiego Reportażu – Nagroda Publiczności – dodaje Agata Koss-Dybała. – Zwykle na początku wakacji wydawnictwa przesyłają do nas książki reporterskie, które ukazały się w roku minionym.

ZOBACZ ZDJĘCIA: Spotkanie z Ewą Winnicką

Festiwal zakończy się uroczystą galą, podczas której poznamy nazwiska autorów najlepszych książek reporterskich 2024 roku, zostanie przyznana także Kryształowa Karta Polskiego Reportażu. Gala rozpocznie się w Studiu Muzycznym im. Budki Suflera w Radiu Lublin o godzinie 19.00.

ZuS / opr. WM

Fot. Piotr Michalski

Idź do oryginalnego materiału