Na gminnej platformie zakupowej pojawiła się pozycja związana z opracowaniem dokumentacji projektowej dla Pałacu Budzyńskich w Mosinie.
Rewitalizacja Dworu „Budzyń” w Mosinie
Gmina Mosina rozpoczęła pierwszy etap w procesie rewitalizacji zabytkowego Dworu „Budzyń” zwanego również przez mieszkańców Pałacem. Urząd ogłosił zamówienie na kompleksową dokumentację projektową, która obejmuje przebudowę, rozbudowę oraz zmianę sposobu użytkowania budynku na cele społeczne i administracyjne wraz z zagospodarowaniem terenu wokół budynku. Inwestycja ma na celu przywrócenie blasku historycznemu obiektowi, a także jego adaptację do nowych funkcji, określonych przez mosiński samorząd. W skład zamówionej dokumentacji wchodzi m.in. szczegółowa inwentaryzacja, ekspertyza konstrukcyjno-budowlana, koncepcja zagospodarowania terenu, program prac konserwatorskich oraz projekt budowlany i techniczny.
Potencjalni wykonawcy mają czas do 26 lipca na składanie ofert.
Ambitne plany
Obiekt i teren, którego dotyczy zamówienie zlokalizowane są przy rondzie o tej samej nazwie – „Budzyń” i rzuca się w oczy każdemu przejeżdżającemu przez Mosinę kierowcy czy rowerzyście. Kawałek zieleni z jedną ścieżką, i ruiną w tle, zabezpieczoną zieloną siatką.
Już na pierwszy rzut oka, zakres zamówienia wydaje się być niezwykle rozległy i szczegółowy. Budynek Dworu „Budzyń” jest wpisany do gminnej ewidencji zabytków, co dodatkowo komplikuje realizację projektu. Obiekt, będący w posiadaniu Gminy Mosina, jest w tej chwili wykorzystywany jako budynek mieszkalny. Stan techniczny budynku, opisany w protokole z sierpnia 2023 roku, pozostawia wiele do życzenia. Budynek wymaga nie tylko remontu i modernizacji, ale również gruntownej przebudowy oraz zabezpieczenia fundamentów.
Plany dotyczące przyszłego wykorzystania budynku zakładają jego rozbudowę oraz przystosowanie do pełnienia funkcji usługowych i administracyjnych. Projekt zakłada m.in. budowę podjazdu dla osób niepełnosprawnych, windy zewnętrznej, zabezpieczenie fundamentów, remont piwnic oraz modernizację instalacji. Wszystko to, zgodnie z planem urzędników, ma służyć mieszkańcom, oferując pomieszczenia dla harcerzy, seniorów, Ośrodka Pomocy Społecznej oraz innych organizacji pożytku publicznego.
Wątpliwości
Mimo ambitnych planów, projekt spotyka się z krytyką. Mieszkańcy, z którymi rozmawiamy, zwracają uwagę na możliwe trudności w realizacji tak szeroko zakrojonego zamierzenia. A jak wiemy, na przykładzie wielu niezrealizowanych inwestycji, dla których powstały setki stron, zamkniętych w urzędniczych szufladach dokumentacji, z realizacją tak ambitnych inwestycji na terenie naszej gminy bywa różnie. Pytania rodzą także koszty utrzymania tak dużej i złożonej infrastruktury po jej zrealizowaniu. Czy gmina Mosina, która już teraz boryka się z problemami budżetowymi (czytaj m.in. tutaj), będzie w stanie sprostać wyzwaniom związanym z utrzymaniem i zarządzaniem nowym obiektem?
Pałac Budzyń i promenada wzdłuż Kanału Mosińskiego
Dwór, wzniesiony w 1870 roku, ma prostą bryłę, przykrytą mansardowym dachem. W 1926 roku Budzyń był własnością Ludwika Budzyńskiego, wraz z majątkiem w postaci niemal 400 hektarów i własną gorzelnią. w tej chwili jest w takim stanie, iż powodem do euforii mieszkańców powinien być fakt, iż budynek jest otoczony gęstymi drzewami – przynajmniej w okresie letnim nie rzuca się w oczy przejeżdżających przez Mosinę potencjalnych turystów i gości.
Odrestaurowanie pałacu było zapowiadane już na początku lat dwutysięcznych (podobna sytuacja ma miejsce z Kokotkiem). Wówczas pojawiły się koncepcje utworzenia w Pałacu małego hotelu z zapleczem restauracyjnym lub domu spokojnej starości. Gdyby jakikolwiek plan został zrealizowany, jednego możemy być pewni: budynek byłby w lepszym stanie, niż jest teraz.
Niewątpliwym atutem budynku jest jego lokalizacja. Pałac w latach świetności otoczony był budynkami gospodarczymi, które zostały sprzedane deweloperowi i już wiele lat temu powstały w ich miejscu bloki mieszkalne. Ale mimo to pałac wciąż otoczenie ma piękne: otulony małym parkiem ze starodrzewiem, stanowi jedyne w okolicy miejsce do wyprowadzenia zwierzaka na spacer czy odpoczynek na ławce.
W południowej części przypałacowego terenu od kilku lat planowana jest promenada, mająca połączyć Mosinę z Krosnem. Połączenie spokojną ścieżką, bez ruchu aut, wzdłuż kanału, wydaje się idealną propozycją spacerowo – rowerową dla mieszkańców, którzy mogliby chcieć spędzić wolny dzień na miejscu: wybrać się do ‘miasta’ z osiedli w Krośnie lub Krosinku. Póki co, możemy odłożyć ją na tą samą półkę, co obwodnice, Kokotka czy basen miejski: w sferę planów, koncepcji i niezrealizowanych obietnic.
Co dalej?
Czy ambitne plany władz Mosiny zostaną zrealizowane zgodnie z harmonogramem? Czas pokaże, ale już teraz warto śledzić rozwój wydarzeń wokół Dworu „Budzyń”. Zamówienie na opracowanie dokumentacji projektowej stanowi kolejny kosztowny wydatek w zakresie przywracania blasku zabytkom na terenie gminy Mosina. Dotychczas większość działań w tej kwestii ograniczała się do generowania znacznych wydatków na dokumentację. Czy tak będzie i w tym przypadku?
W parku przy Pałacu Budzyń co roku mieści się wesołe miasteczko, licznie odwiedzany nie tylko przez najmłodszych. Fot. MOK
Pałac Budzyń w letniej odsłonie (archiwum)
Park Budzyń wraz z pałacem; źródło: UM Mosina
Zakres dokumentacji projektowej – Dwór Budzyń
Koncepcja promenady nad Kanałem Mosińskim
Post Rewitalizacja Dworu „Budzyń”. Ogłoszono przetarg na dokumentację pojawił się poraz pierwszy w Gazeta Mosińsko-Puszczykowska.