Duże zmiany w profilaktyce raka szyjki macicy. Do programu wdrożono istotne narzędzie – test HPV HR. Zdaniem lekarzy onkologii, jest to najbardziej czuły i nowoczesny test molekularny w kierunku wykrywania wirusów brodawczaka ludzkiego. Z bezpłatnych badań dostępnych od lipca mogą skorzystać wszystkie kobiety pomiędzy 25. A 64. rokiem życia.
Profesor Andrzej Nowakowski z Narodowego Instytutu Onkologii powiedział, iż to rozwiązanie pomoże uratować życie wielu kobietom: – Wdrażamy do programu test, który ma zdolność blisko dwukrotnie wyższą do wykrywania zmian przedrakowych szyjki macicy niż dotychczas dostępna cytologia konwencjonalna, czyli cytologia pobierana na szkiełko podstawowe. Ta diagnostyka molekularna jest na tyle skuteczną formą, iż w ciągu kilku lat jest w stanie zdecydowanie zmniejszyć zachorowalność i umieralność z powodu raka szyjki macicy, także w Polsce.
Profilaktyka to podstawa
Krajowy konsultant onkologii ginekologicznej profesor Mariusz Bidziński dodał, iż choć wdrożenie tego testu to ogromny sukces, to wciąż najważniejsza jest profilaktyka: – Nowe narzędzie, które jest bardzo istotne do tego, żeby działać profilaktycznie, bo profilaktyka naszym zdaniem jest najważniejszym elementem. Przez wiele lat stawialiśmy na medycynę naprawczą, a chcemy rzeczywiście ten system odwrócić. Dzisiaj zdrowie to inwestycja i każda osoba w tym kraju powinna to rozumieć. o ile mamy takie czułe narzędzia dane bezpłatnie, korzystajmy z tego.
W Polsce co roku na raka szyjki macicy umiera około tysiąca ośmiuset kobiet.
Informacyjna Agencja Radiowa / RL / opr. LisA
Fot. pexels.com