UCHWAŁA NR VII/55/2024 RADY POWIATU W KRAKOWIE
z dnia 30 października 2024 r.
w sprawie podjęcia rezolucji dotyczącej uregulowania systemu finansowania Domów Pomocy Społecznej
Na podstawie § 4 ust. 2 pkt 4 Regulaminu Rady, stanowiącego załącznik Nr 3 do Uchwały Nr XLVI/391/2018 Rady Powiatu w Krakowie z dnia 26 września 2018r. w sprawie Statutu Powiatu Krakowskiego (Dz. Urz. Województwa Małopolskiego z 2018 r., poz. 6667), Rada Powiatu w Krakowie uchwala, co następuje:
§ 1. 1. Mając na uwadze konieczność podjęcia działań, mających na celu uregulowanie systemu finansowania Domów Pomocy Społecznej, podejmuje się rezolucję w brzmieniu, jak w załączniku do niniejszej uchwały. 2. Rezolucję, o której mowa w ust. 1, kieruje się do Wojewody Małopolskiego oraz Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
§ 2. Wykonanie uchwały powierza się Przewodniczącemu Rady Powiatu w Krakowie.
§ 3. Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.
Przewodniczący Rady Józef Rysak
Załącznik do uchwały Nr VII/55/2024 Rady Powiatu w Krakowie z dnia 30 października 2024 r.
Rezolucja Rady Powiatu w Krakowie z dnia 30 października 2024 r. w sprawie uregulowania systemu finansowania Domów Pomocy Społecznej Uzasadnienie
Domy Pomocy Społecznej to placówki przeznaczone dla najbardziej potrzebujących. Ich rolą jest stała opieka, pomoc bytowa, medyczna, pielęgniarska czy terapeutyczna. Oprócz szeroko pojętej opieki, ośrodki te stanowią miejsca rozwoju oraz aktywizacji dla swoich podopiecznych. Sytuacja finansowa tych placówek w szczególności prowadzonych na zlecenie od wielu lat ulegała pogorszeniu.
Jako radni uważamy, iż wielce niesprawiedliwe jest to, iż w XXI wieku musimy borykać się z brakiem środków finansowych dla osób najbardziej potrzebujących. Konieczne i niezbędne są zmiany systemowe, aby zniwelować różnice i podział mieszkańców na tzw. „starych i na nowych zasadach”.
W Domach Pomocy Społecznej na terenie Powiatu Krakowskiego przebywa 820 mieszkańców – 202 mieszkańców na starych zasadach, natomiast 618 osób na nowych (stan na dzień: 31.08.2024 r.). Dotacja na jednego mieszkańca na starych zasadach do października tego roku wynosiła 3800 złotych, natomiast średni miesięczny koszt utrzymania mieszkańca to kwota 7500 złotych. Te dane pokazują ogromną dysproporcję. Podwyższona kwota dotacji nie spowoduje znaczącej poprawy sytuacji placówek.
Godne życie nie kończy się z wiekiem, a często też nie kończy z brakiem samodzielności czy chorobą. W Domach Pomocy Społecznej wciąż żyją ludzie. Miejsca te stanowią dla nich dom, a współmieszkańcy i osoby wspierające niejednokrotnie stają się osobami bliskimi. Mieszkańcy tych placówek chcą korzystać z dostępnych form życia kulturalnego, rozrywki. Wielu chce kontynuować swoje pasje, rozwijać talenty. Ich bezpieczeństwo, adekwatna opieka i troska o domowe ognisko są priorytetem pracowników DPS-ów oraz władz Powiatu Krakowskiego. Trudna sytuacja finansowa DPS nie ułatwia prowadzącym te jednostki utrzymania wysokiej jakości opieki.
Dlatego też apelujemy o wypracowanie jednolitego systemu finansowania Domów Pomocy Społecznej, bowiem tylko tak prowadzona polityka finansowa zniweluje różnice w finansowaniu oraz pozwoli na utrzymanie placówek i zapewnienie podopiecznym godnych warunków życia.
Rada Powiatu w Krakowie kieruje rezolucję do Wojewody Małopolskiego oraz do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
Przewodniczący Rady Józef Rysak
Treść do pobrania w wersji PDF: