Robot da Vinci w kolejnej odsłonie w ŚCO

1 tydzień temu

Specjaliści z Kliniki Chirurgii Onkologicznej Świętokrzyskiego Centrum Onkologii wykonali pierwszą robotyczną operację u pacjenta z rakiem jelita grubego. To już czwarta grupa specjalistów z ŚCO operujących z asystą robota da Vinci.

– Kolejna historyczna chwila. Nasi chirurdzy wykonali operację przy użyciu robota da Vinci. To technika skierowana dla leczenia nowotworów jelita grubego, czyli okrężnicy i odbytnicy – mówi profesor Stanisław Góźdź, dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Onkologii.

Operację poprowadził dr Jarosław Matykiewicz i jak podkreśla zakończyła się pomyślnie.

– Zabieg był wykonywany pierwszy raz i jak wszystko co nowe, stwarza pewne trudności i wyzwania, ale udało się z powodzeniem zakończyć – informuje.

Przebieg zabiegu nadzorował jako proktor dr n. med. Jerzy Draus, specjalista chirurgii ogólnej i onkologicznej z Centrum Edukacyjnego Robotyki Operacyjnej Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Lublinie, ordynator Oddziału Kolorektalnego w Hallands Hospital Halmstade w Szwecji, ekspert w dziedzinie chirurgii robotycznej.

Wcześniej robotyczne operacje wdrożyli urolodzy, torakochirurdzy i ginekolodzy w Świętokrzyskim Centrum Onkologii.

– Do tej pory wykonaliśmy 130 zabiegów usunięcia raka prostaty, 20 na narządzie rodnym, tj nowotworów trzonu macicy i raka szyjki macicy oraz zoperowaliśmy 20 raków płuc – wymienia prof. Góźdź.

Dyrektor ŚCO zapowiada kolejne robotyczne zabiegi. Następny zostanie przeprowadzony pod koniec czerwca:

– Przed nami chirurgia głowy i szyi, która w tej chwili już jest przygotowana do tego, żeby przez usta usunąć nowotwory gardła czy krtani. Jest to olbrzymie wyzwanie, ale moi chirurdzy potrafią temu sprostać – mówi.

– Cieszę się, iż robot da Vinci jest w pełni wykorzystany i służy pacjentom. To jest bardzo ważne, bo ten robot pozwala bardziej precyzyjnie operować, a z drugiej strony dla chirurga - pozwala odciążyć jego kręgosłup i ręce – podkreśla prof. Góźdź

Idź do oryginalnego materiału