Robotyczna chirurgia w walce z nowotworem. Dokonania lubelskich lekarzy [ZDJĘCIA]

3 godzin temu
Zdjęcie: Robotyczna chirurgia w walce z nowotworem. Dokonania lubelskich lekarzy [ZDJĘCIA]


Kompleksowe leczenie z zastosowaniem chirurgii robotycznej małoinwazyjnej oraz z systemem wizualizacji 3D Synapse oferuje Wojskowy Szpital Kliniczny w Lublinie.

Zastosowanie tego systemu pozwala precyzyjnie zaplanować każdy etap operacji, korzystając z modeli 3D utworzonych na podstawie przedoperacyjnych badań tomografii komputerowej oraz rezonansu magnetycznego.

To ogromne korzyści dla pacjenta. Ryzyko powikłań zostaje zminimalizowane niemal do zera, a pobyt pacjenta w szpitalu znacznie się skraca.

– Można powiedzieć, iż ta technologia pozwala operatorowi widzieć poprzez tkanki, dzięki czemu może bardzo precyzyjnie usunąć zmianę chorobową – mówi dr n. med. Remigiusz Żebrowski, kierownik oddziału Chirurgii Onkologicznej Wojskowego Szpitala Klinicznego w Lublinie. – o ile patrzymy na jakiś narząd naszym wzrokiem, widzimy jego powierzchnię. Nie widzimy, co jest za pół centymetra, za centymetr. Posiadając ten program, który możemy nałożyć na rzeczywisty obraz, który widzimy w 3D w powiększeniu w robocie, możemy dostrzec, co jest za tkanką. To nam pozwala dobrze ustawić narzędzia. Pozwala zrobić radykalną operację, ale równocześnie oszczędzić ważne struktury, czyli zachować maksymalną ilość prawidłowego miąższu wątroby, zabierając zmiany nowotworowe albo inne zmiany, których w wątrobie nie powinno być.

Wykorzystanie tego programu daje też szanse na lepsze przygotowanie pacjenta do operacji: – Nie dość, ze wiemy przed operacją gdzie i jakie te zmiany są, to w trakcie zabiegu możemy je podejrzeć z powrotem, Możemy wykorzystać dodatkowe narzędzie, które jest skomunikowane z systemem robotowym, czyli USG śródoperacyjne. Mamy więc wszystkie narzędzia, które są niezbędne do dokładnej operacji zmian w wątrobie – tłumacz dr n. med. Remigiusz Żebrowski.

Dr hab. n. med. Jerzy Mielko podkreśla, iż – pomimo postępu – przez cały czas kluczowa jest rola chirurga: – Czyli jego wieloletnie doświadczenie i umiejętności. Robot chirurgiczny w dalszym ciągu pozostaje jedynie zaawansowanym i nowoczesnym narzędziem wspomagającym.

W ciągu ostatnich 6 miesięcy wykonano 40 operacji z wykorzystaniem systemu robotycznego. Według danych dystrybutora robota chirurgicznego Da Vinci firmy Synektik jest to największa liczba tego typu operacji przeprowadzonych w Polsce.

LilKa / opr. PrzeG / ToMa

Fot. 1 Wojskowy Szpital Kliniczny z Polikliniką SPZOZ w Lublinie FB

Idź do oryginalnego materiału