Rodzicu, zadbaj o higienę jamy ustnej swojego dziecka z Centrum Medyczno-Stomatologicznym Alfa-Med

5 dni temu

O odpowiednią higienę jamy ustnej warto zadbać już od pierwszych miesięcy życia dziecka. Prawidłowa higiena jamy ustnej, adekwatna dieta, regularne wizyty stomatologiczne są kluczowymi czynnikami w utrzymaniu zdrowego uzębienia u naszych pociech. Od tego jak będziemy dbali o zęby naszych dzieci zależy stan zdrowia ich zębów w przyszłości.

Od pierwszych lat, a choćby miesięcy życia powinniśmy przyzwyczajać dzieci do dbania o zęby, co spowoduje, iż higiena jamy ustnej stanie się dla nich naturalnym nawykiem, a nie zbędną koniecznością. Wbrew wielu opiniom należy dbać już o zęby mleczne, ponieważ od ich zdrowia zależy stan zdrowia kości żuchwy i całej szczęki, a w efekcie zależy od tego kondycja zębów stałych w przyszłości.

Poniżej przedstawiamy wskazówki, które mogą pomóc w dostosowaniu odpowiedniej metody w zależności od wieku dziecka.

1) Przed pojawieniem się pierwszych zębów mlecznych należy już rozpocząć pielęgnację jamy ustnej. Codziennie wieczorem trzeba regularnie oczyszczać błonę śluzową i wały dziąsłowe. Najlepiej wykonywać to specjalnymi akcesoriami dla niemowląt lub po prostu zakładając na palec wskazujący kawałek gazy, bawełnianą chusteczkę, gumową lub silikonową szczoteczkę.

Najlepiej byłoby zaplanować pierwszą wizytę u stomatologa między 6 a 12 miesiącem życia, w celu kontroli i adaptacji maluszka w gabinecie stomatoloicznym.

2) Następnie do 3 roku życia wprowadzamy pierwszą szczoteczkę i pastę do zębów. Należy stosować miękką szczoteczkę z małą główką oraz gładko zaokrąglonym włosiem i wygodnym uchwytem.

Do 3 roku życia należy stosować pastę o stężeniu 1000 ppm fluoru w śladowych ilościach – objętość ziarnka ryżu.

Zęby należy szczotkować dwa razy dziennie, wykonując koliste ruchy na powierzchniach przedsionkowych zębów a ruchy szorujące na powierzchniach żujących zębów, natomiast na powierzchniach językowych należy wykonywać ruchy wymiatające.

Wizyty kontrolne u stomatologa należy wykonywać co 6 miesięcy.

3) U dzieci w wieku przedszkolnym stosujemy szczoteczkę z tworzywa sztucznego z miękkim włosiem. Wielkość główki powinna być dostosowana do jamy ustnej dziecka, a szczoteczka może być manualna lub elektryczna.

Stosujemy w tym czasie pastę o stężeniu 1000 ppm fluoru, w ilości odpowiadającej ziarenku groszku.

Mycie zębów powinno odbywać się co najmniej 2 razy dziennie. Bardzo ważna jest nauka wypluwania pasty, zamiast jej połykania.

Wizyty kontrolne u stomatologa należy wykonywać co 6 miesięcy.

4) U dzieci w wieku szkolnym, pomiędzy 6 a 12 rokiem życia można do szczoteczki i pasty do zębów dołączyć również płukanki.

Stosujemy pastę o stężeniu 1450 ppm fluoru w ilości odpowiadającej 1 cm. Szczotkowanie zębów powinna odbywać się co najmniej 2 razy dziennie, ruchami obrotowo-wymiatającymi powierzchnie wewnętrzne i zewnętrzne zębów, a ruchami szorującymi powierzchnie żujące zębów.

Od 8-10 roku życia należy rozpocząć naukę używania nitki dentystycznej i szczoteczek międzyzębowych pod nadzorem rodzica.

Wizyty kontrolne u stomatologa należy wykonywać co 6 miesięcy.

5) U dzieci powyżej 12 roku życia można stosować szczoteczkę manualną lub elektryczną. Dodatkowo należy stosować nitkowanie i płukanki z fluorem. W tym okresie życia stosujemy pastę o stężeniu 1450 ppm w ilości odpowiadającej 1 cm. W przypadku zwiększonego ryzyka próchnicy od 16 roku życia można stosować pasty o zawartości 5000 ppm fluoru, zgodnie z zaleceniem lekarza.

Oczywiście wizyty kontrolne u stomatologa należy wykonywać co 6 miesięcy.

Dbajmy zatem o zęby naszych dzieci a unikną one wielu problemów w przyszłości – zgodnie z ogólną zasadą, iż lepiej jest zapobiegać niż leczyć.

Alfa-Med Centrum Medyczno-Stomatologiczne
ul. Pestalozziego 7, Bydgoszcz
ul. Chopina 6, Bydgoszcz
www. alfa-med.pl
Facebook: Uśmiech z Alfa-Med (https://www.facebook.com/AlfaMedBydgoszcz)
Instagram: alfa_med_bydgoszcz (https://www.instagram.com/alfa_med_bydgoszcz/)

Idź do oryginalnego materiału