Rok 2024 obfitował w liczne wydarzenia z Częstochowy oraz regionu. W ciągu ostatnich 12 miesięcy do naszej redakcji niemal codziennie docierały nowe informacje dotyczące zarówno wydarzeń z dróg czy ulic, jak i z działań oraz inicjatyw prowadzonych przez lokalne instytucje lub organizacje. Każdy dzień niósł ze sobą coś nowego, co angażowało mieszkańców, wzbogacając obraz regionu o kolejne ważne doniesienia.
STYCZEŃ
W styczniu 2024 roku w Częstochowie trwały największe we współczesnej historii Częstochowy inwestycje drogowe. Przebudowa ulic: Głównej i Przejazdowej z nowym obejściem ul. św. Barbary i odcinkiem Drogi Krajowej 46 na zachodzie miasta oraz budowa od podstaw al. Wojska Polskiego od al. Jana Pawła II do ul. Rakowskiej w śladzie Drogi Krajowej 91.
2 stycznia z udziałem dyrekcji Miejskiego Zarządu Dróg, przedstawicieli firm wykonawczych oraz częstochowskich radnych oddano do użytku budowę DK-46 na zachodzie Częstochowy. Inwestycja to 7,5 km nowej nawierzchni, która zdaniem Macieja Hasika, rzecznika prasowego MZD w Częstochowie miała znacząco odciążyć region Jasnej Góry od ruchu tranzytowego. Jak dodał, to inwestycja długo wyczekiwana przez mieszkańców, na której zyskają wszyscy.
Druga największa inwestycja to gruntowna przebudowa drogi na odcinku ok. 5,5 km od al. Jana Pawła II do ul. Rakowskiej. Arteria wraz ze zjazdami posiada dwupoziomowe skrzyżowania z ulicami: Legionów, Krakowską, Rejtana oraz al. Pokoju. Oprócz części drogowej w ramach inwestycji miały powstać również nowe chodniki, drogi rowerowe oraz zatoki autobusowe. Złożoność i koszty, jakie poniosła ze sobą budowa arterii na zachodzie miasta, spowodowały, iż wyzwań na tej inwestycji było bardzo wiele.
Zadanie „Rozbudowy DK-46 – ul. Głównej i ul. Przejazdowej wraz z budową obejścia ul. św. Barbary do ul. Pułaskiego w Częstochowie” to strategiczna inwestycja realizowana w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego obejmującego Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko. Oprócz budowy infrastruktury drogowej i podziemnych sieci powstały też drogi rowerowe, chodniki, oświetlenie, ronda i skrzyżowania poprzeczne, które zyskały bezpieczną geometrię. Inwestycję dopełniły specjalnie doświetlone i oznakowane przejścia dla pieszych na całym ciągu oraz zastosowanie elementów Inteligentnego Systemu Transportowego, w tym tablic o zmiennej treści. Dzięki nowej drodze biegnącej tzw. obejściem ul. św. Barbary komunikacyjnie odciążona została zachodnia część centrum miasta.
LUTY
Optymalizacja rozkładów jazdy linii tramwajowych, powrót autobusów na przebudowaną al. Wojska Polskiego czy zakończenie utrudnień w ruchu na przebudowywanych ulicach Głównej i Przejazdowej to tylko niektóre zmiany związane z optymalizacją funkcjonowania komunikacji miejskiej w Częstochowie, z jakimi mieszkańcy spotkali się w lutym.
Celem było jeszcze lepsze dostosowanie natężenia ruchu autobusów i tramwajów do realnych potrzeb pasażerów. Niektóre ze zmian były podyktowane zakończeniem inwestycji przy DK46 czy oddawanej na dniach DK91. Inne były spowodowane pomiarami natężenia ruchu w środkach komunikacji.
Jeżeli chodzi o powrót autobusów na al. Wojska Polskiego, większość linii powróciło spośród tych, które kursowały na tym odcinku do czasu przebudowy, czyli do połowy roku 2021. Część linii zmieniła przebieg na terenie Rakowa, jak np. linia nr 32, która z al. Wojska Polskiego, jadąc od strony Galerii Jurajskiej, skręcając w al. Pokoju przez ul. Łukasińskiego i Limanowskiego, dojeżdżając do pętli tramwajowej jako wspólnego przystanku końcowego z linią tramwajową nr 3. Poza tym zlikwidowano linię podmiejską nr 58 do Olsztyna. Została ona zastąpiona miejską linią nr 34, która odegrała podstawową rolę na ul. Drogowców i ul. Bugajskiej. To oznacza, iż do Olsztyna dojedziemy teraz na bilecie miejskim, a nie podmiejskim. Linia 34 jest tam w tej chwili podstawową, uzupełnioną w niektórych godzinach przez linię 31 przy ul. Bugajskiej i przez linię 37, która kursuje przez ul. Drogowców. Natomiast linia nr 23 po ponad dwuletniej przerwie powróciła na ul. Rejtana.
Także w lutym zoptymalizowany do bieżących potrzeb częstochowskich pasażerów został przebieg linii tramwajowych. Tutaj zmiany weszły w życie od 1 stycznia. W efekcie badań ruchu pasażerskiego została zmieniona częstotliwość kursowania linii tramwajowych w dni robocze. Tramwaje w godzinach porannego szczytu komunikacyjnego między 6:30 a 8:00 kursują w tej chwili co pięć minut, przedtem kursowały co sześć. Okazuje się jednak, iż z tramwajów w tym przedziale czasowym korzysta na tyle dużo pasażerów, iż należało po prostu zagęścić liczbę kursów, ograniczając je jednocześnie w godzinach międzyszczytowych, do południa. Wtedy tramwaje kursują co 7,5 min i to optymalna częstotliwość dla obecnego zapotrzebowania. Zmiany w komunikacji autobusowej zostały wprowadzone z początkiem lutego i były pierwszą z kilku planowanych w ówczesnym półroczu.
MARZEC
Niedoskonałości na świeżo wykonanym, częstochowskim odcinku Drogi Krajowej 46? Takie informacje pojawiały się od kierowców i mieszkańców miasta, korzystających z niedawno wówczas oddanej do użytku arterii. Pozapadane fragmenty kostki brukowej na chodnikach czy obsunięte przydrożne krawężniki to obraz tego, co nie tak dawno zostało otwarte z „wielką pompą”. Zaniepokojeni mieszkańcy pytali, czy DK46 znów zostanie rozkopana i nieprzejezdna, a za powstałe niedociągnięcia zapłaci miasto? Maciej Hasik, rzecznik prasowy Miejskiego Zarządu Dróg w Częstochowie dementował plotki i uspokajał informując, iż przy każdej podobnej inwestycji będzie sporządzony protokół, który zabezpiecza odbiorcę przed tego typu sytuacjami. Rzecznik częstochowskiego MZD dodał wówczas, iż za zaistniałe usterki odpowiada nie tyle złe wykonanie, ile rozmiar inwestycji.
W marcu Miejski zarząd Dróg w Częstochowie poinformował o otwarciu połączenie ul. Rejtana z al. Wojska Polskiego. Tym samym możliwe stało się przemieszczanie się na osi Rejtana-Krakowska w obu kierunkach. Jednocześnie udostępnione do użytku mieszkańcom zostały również wszystkie wybudowane kładki nad „gierkówką”. Były to niewątpliwie pozytywne zmiany, gdyż otwarcie każdego z poszczególnych odcinków częstochowskiej DK91 pozwolił rozluźnić ruch w centrum miasta. Niestety, obietnica dana przez urzędników w 2023 roku o całkowitym ukończeniu inwestycji 1 stycznia, się nie sprawdziła. Niektórym mieszkańcom miasta zdecydowanie nie podobał się przedłużający remont tak ważnej drogi, a także związane z tym korki.
KWIECIEŃ
Kwiecień stał pod znakiem wyborów samorządowych. W tym czasie przypominaliśmy o najważniejszych krokach, które pozwoliły uniknąć pomyłki podczas głosowania. Przed pójściem do wyborczej urny warto było upewnić się w kwestiach pozornie banalnych i oczywistych, ale bardzo istotnych. Wybory samorządowe odbyły się 7 kwietnia.
Odnośnie wyborów, informowaliśmy również o debacie kandydatów na urząd prezydenta Częstochowy, która miała miejsce 4 kwietnia. W debacie wzięło udział pięciu z sześciu kandydatów na przyszłego włodarza miasta: Monika Pohorecka, Małgorzata Terrero-Rozmus, Łukasz Banaś, Tomasz Stala i Krzysztof Świerczyński. Na spotkanie z kontrkandydatami nie zdecydował się obecny prezydent Krzysztof Matyjaszczyk, który po raz kolejny nie znalazł czasu, by publicznie podyskutować o wizji Częstochowy w najbliższych latach. Formuła debaty przewidywała po 10 pytań do każdego z kandydatów, obejmujących m.in. kwestie biznesu, zdrowia, spraw społecznych czy kultury – czas na odpowiedź wynosił minutę. Po serii pytań przewidziano jedno pytanie do kontrkandydata oraz minutową wypowiedź końcową.
Także w kwietniu Europoseł Jadwiga Wiśniewska organizowała na Jasnej Górze uroczyste obchody rocznicy Katastrofy Smoleńskiej. Miały one miejsce w przeddzień 14. rocznicy, 9 kwietnia, w Kaplicy Cudownego Obrazu. Po Mszy Św. pod przewodnictwem metropolity częstochowskiego abp. Wacława Depo pod Epitafium Smoleńskim wierni modlili się w intencji Ofiar, składając kwiaty, jako symboliczny wyraz hołdu dla Tych, którzy „o pamięć umęczonych ojców za nas upomnieć się lecieli”.
12 kwietnia na placu Katyńskim z udziałem m.in. przedstawicieli władz samorządowych, służb państwowych, organizacji pozarządowych oraz szkół miała miejsce uroczystość związana z 84. rocznicą zbrodni katyńskiej. Pod tablicą memorialną, w asyście Straży Miejskiej, wiązanki kwiatów złożyli: prezydent Częstochowy wraz z zastępcą oraz przewodniczący Rady Miasta. W obchodach wziął udział także wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Śląskiego. Przy katyńskich „Dębach Pamięci” zapłonęły znicze. Kwiaty złożyły także delegacje służb mundurowych, stowarzyszeń, organizacji kombatanckich, instytucji miejskich oraz częstochowskich szkół. Pamięć ofiar Katynia uczczono minutą ciszy, odbyła się też ekumeniczna modlitwa. Apel pamięci odczytał ppłk. Cezary Kubiak.
Uczelniane Kolegium Elektorów wybrało prof. dr. hab. Janusza Kapuśniaka nowym rektorem Uniwersytetu Jana Długosza w Częstochowie na kadencję 2024-2028. 25 kwietnia odbyło się spotkanie z władzami uczelni, JM Rektor prof. dr. hab. Anną Wypych-Gawrońską i rektorem-elektem prof. dr hab. Januszem Kapuśniakiem. Janusz Kapuśniak pełnił funkcję prorektora ds. nauki i współpracy z zagranicą. Spotkanie miało miejsce w budynku Uniwersytetu Jana Długosza w Częstochowie przy ul. Waszyngtona 4/8 w Częstochowie, w Sali Senatu UJD. Spotkanie miało na celu przedstawienie nowego rektora oraz tego, jak będzie wyglądać przyszłość Uniwersytetu Jana Długosza w Częstochowie.
MAJ
W maju 2024 roku zainicjowano kolejną, jubileuszową edycję częstochowskiej wiosny studentów. Przez kolejne dni studenci bawili się podczas koncertów, imprez tanecznych, a także konkurencji sportowych. Wszystkie te aktywności zaplanowane są w ramach Juwenaliów Częstochowskich 2024.
Przedszkoliada już po raz piąty promowała aktywność ruchową, jako zdrową i bezpieczną formę spędzania wolnego czasu. Po pięcioletniej przerwie do Częstochowy wróciła impreza poświęcona najmłodszym. Wydarzenie miało miejsce w Hali Sportowej Częstochowa przy ulicy Żużlowej. Głównym organizatorem zabawy był Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 3 w Częstochowie.
Ogłoszono też konkurs na stanowisko Dyrektora Miejskiego Szpitala Zespolonego w Częstochowie. Kandydatury można było zgłaszać do 16 maja. Pełniącą wówczas obowiązki dyrektora naczelnego MSZ w Częstochowie była Małgorzata Guzik, która czasowo objęła tę funkcję po nominacji byłego dyrektora Wojciecha Koniecznego na stanowisko sekretarza stanu w Ministerstwie Zdrowia.
Maj to również czas matur. Wielu nastolatków i nie tylko, podeszło w tym czasie do najważniejszego egzaminu w życiu. Egzamin dojrzałości próbowało zdać wielu częstochowian. 7 maja rozpoczęto egzamin z języka polskiego, dzień później z matematyki, a 9 maja z języka angielskiego. Zgodnie z informacjami na stronie Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej, matury 2024 zakończyły się 24 maja. Do egzaminu przystąpiło 2350 uczniów. Oprócz tego w egzaminach wzięło udział prawie 2,5 tysiąca kandydatów z roku 2023. Ponad 1000 z nich to uczniowie, bądź też absolwenci ze szkół zawodowych. Pozostali z kolei to przedstawiciele z liceum ogólnokształcących. Maturzyści do czasu ogłoszenia wyników egzaminów musieli uzbroić się w cierpliwość. CKE udostępniło wyniki 9 lipca.
W maju miał również miejsce nabór projektów zadań do 11. edycji Budżetu Obywatelskiego. Ten odbywał się elektronicznie na platformie online i trwał do 20 czerwca. Aby zgłosić zadanie, konieczne było założenie konta użytkownika/użytkowniczki na platformie internetowej. Dla osób, które nie miały dostępu do internetu lub potrzebowały wsparcia w procesie zgłaszania projektów, uruchomiono stacjonarny punkt naboru projektów w budynku Urzędu Stanu Cywilnego. W roku 2024 dla zgłaszających pojawiła się jedna ważna zmiana. Podczas zgłaszania projektu o charakterze ogólnomiejskim należało dołączyć skan lub zdjęcie listy co najmniej 60 mieszkanek/mieszkańców Częstochowy, którzy popierają wybrane zadanie. W ramach ostatniej edycji BO można było zdecydować, na co w tym roku będzie przeznaczonych niemal 10 mln zł. Samo głosowanie odbywało się od 23 września do 7 października.
W maju w wieku blisko 94 lat zmarł Zygmunt Rolat – Honorowy Obywatel Miasta, biznesmen, filantrop, działacz i mecenas kultury, zaangażowany w dialog polsko-żydowski przyjaciel i ambasador Częstochowy na świecie. Zygmunt Rolat urodził się w Częstochowie w 1930 roku. Tu, w I alei Najświętszej Maryi Panny przeżył swoje wczesne szczęśliwe dzieciństwo. W czasie wojny trafił do częstochowskiego getta, a po jego likwidacji do obozu pracy Hasag Pelcery (tereny późniejszego Wełnopolu). Hitlerowcy zabili jego matkę i starszego brata Jerzego.
W tym samym miesiącu informowaliśmy także o naborze aspirantów w Centralnej Szkole Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie. Zapowiedź ruszenia rekrutacji w Centralnej Szkole Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie zbiegła się z obchodzonym 11 maja Świętem Strażaka. Być może właśnie to wydarzenie mogło skłonić kolejnych chętnych do spróbowania swoich sił w tym wymagającym zawodzie.
25 maja 2024 roku o godz. 21:30 – w godzinę śmierci rtm. Witolda Pileckiego, zamordowanego z wyroku komunistycznego sądu w więzieniu na warszawskim Mokotowie – w całym kraju zapłonęły znicze pamięci. Katowicki Oddział IPN upamiętnił rotmistrza Witolda Pileckiego w Chorzowie-Batorym, w Częstochowie oraz w Katowicach. 25 maja 1948 r. o godz. 21:30 komuniści zabili jednego z najdzielniejszych obrońców Niepodległej. Żołnierza Armii Krajowej, organizatora ruchu oporu w niemieckim obozie koncentracyjnym KL Auschwitz, uczestnika powstania warszawskiego.
CZERWIEC
Aż 423 wydarzenia w 47 obiektach na terenie 29 śląskich miast czekały na uczestników 15. edycji Industriady – corocznego święta Szlaku Zabytków Techniki i największego festiwalu dziedzictwa przemysłowego w naszej części Europy. W Częstochowie swoje podwoje otworzyło Muzeum Górnictwa Rud Żelaza w Parku Staszica. Na mapie Industriady pod hasłem „15 lat razem” nie mogło zabraknąć naszego muzeum, które (jak co roku) przygotowała z tej okazji garść propozycji dla zwiedzających. Świętowaniu 15 wspólnych lat na Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego towarzyszyły warsztaty robienia industrialnej biżuterii wraz z kowalką i prezentów w formie drewnianych wagoników, były proporczyki, girlandy, piniata, balony i słodki poczęstunek… Były też goście honorowi, czyli górnicy w strojach galowych. Była gra detektywistyczna dla dzieci i kreatywna, edukacyjna lekcja pantomimy. Głównym punktem każdych urodzin jest tort – i tu go nie zabrakło. Został on złożony o konkretnej godzinie, aby wszyscy mogli być obecni przy performance z odpalaniem świeczek urodzinowych oraz zimnych ogni. Przed odpaleniem świeczek tort został oblany „lukrem” z odpowiedniej farby. Można było zabrać kawałek industrialnego tortu do domu. Jubileuszową pamiątką była też fotografia wykonana przy historycznej, odnowionej lokomotywie spalinowej SKODA, stojącej przed Muzeum Górnictwa Rud Żelaza – a uczestnicy mogli pozować do zdjęć, które otrzymali później w prezencie.
Na początku czerwca miasto ogłosiło przetarg na modernizację lodowiska. Zadanie zostało wybrane przez mieszkańców do realizacji ze środków miejskich w ramach Budżetu Obywatelskiego. Inwestycja na miejskim obiekcie objęły położenie nowej nawierzchni sportowej, umożliwiającej jazdę na rolkach, wrotkach, grę w inlinehokey oraz unihokeya, wykonywanie ćwiczeń ogólnorozwojowych, jazdę na wózkach osób niepełnosprawnych oraz grę w tenisa ziemnego i inne gry. Ponadto zostały wykonanie grafiki boiska do hokeja oraz dwóch kortów tenisowych, zamontowanie profesjonalnych band hokejowych ze szklanymi elementami ochronnymi oraz dodatkowe wyposażenie lodowiska – rolkowiska w boksy, zegar i siatki ochronne. Oferty można było składać do 26 czerwca. Wykonawcy wyłonieni w postępowaniu przetargowym mieli zakończyć prace do 29 listopada.
Od 11 czerwca w budynku Biblioteki Publicznej przy al. NMP 22 niedostępna była m.in. Czytelnia Główna ze stanowiskami komputerowymi. Wypożyczalnia na parterze działała natomiast bez zmian. Wszystko to za sprawą prac remontowych, mających dostosować budynek Biblioteki Publicznej im. dr. Władysława Biegańskiego przy al. NMP 22 dla potrzeb osób z niepełnosprawnością oraz do obowiązujących przepisów przeciwpożarowych. Rodzaj oraz zakres tych robót wymusiły czasowe zamknięcie dla czytelników niektórych pomieszczeń w tym obiekcie.
W czerwcu PKW podała oficjalne wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego we wszystkich okręgach wyborczych. W powiecie częstochowskim z dużą przewagą wygrało Prawo i Sprawiedliwość. Na PiS zagłosowało 46,88 % uprawnionych do głosowania. Na miejscu drugim znalazła się Koalicja Obywatelska – 28,95 %. Trzecia Konfederacja – 10,12 %. A Trzecia Droga na miejscu czwartym z niespełna 7 % głosów.
Także w czerwcu informowaliśmy o tym, iż Beata Szafraniec została wskazana przez komisję konkursową na dyrektorkę Miejskiego Szpitala Zespolonego w Częstochowie. Jest absolwentką prawa, a od ponad 10 lat jest związana z działalnością zarządczą w ochronie zdrowia. Ogłoszenie wyniku w przeprowadzonym pod koniec maja konkursie 2024 roku było możliwe po zakończeniu procedury konkursowej, czyli złożeniu podpisów na protokole przez wszystkich członków komisji konkursowej. Do konkursu zgłosiło się troje kandydatów, z których żaden nie był aktualnie związany z placówkami ochrony zdrowia w Częstochowie. Komisja najwyżej oceniła kompetencje oraz koncepcję funkcjonowania i rozwoju Miejskiego Szpitala Zespolonego przedstawioną przez panią Beatę Szafraniec. Jest ona częstochowianką z urodzenia, absolwentką Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Ukończyła także m.in. studium menedżerskie w zakresie zarządzania. Na stałe mieszka w Katowicach.
W czerwcu Państwowy Powiatowy Inspektorat Sanitarny w Częstochowie wprowadził tymczasowy zakaz pływania na terenie kąpieliska “Bałtyk-Adriatyk” przy ul. Kordeckiego 99. Sanepid swoją decyzję oparł o wyniki badania próbki wody pobranej w ramach kontroli wewnętrznej. Wykazały one przekroczenia dopuszczalnej liczby bakterii enterokoków. Badania wskazały na potencjalne zagrożenie dla zdrowia osób korzystających z kąpieliska w Parku Wypoczynkowym „Lisiniec”, stąd ówczesna potrzeba tymczasowego zakazu kąpieli – przynajmniej do czasu wykonania nowego badania jakości wody i określenia zgodności z wymogami sanitarnymi.
W czerwcu informowaliśmy również o tym, iż Miejski Zarząd Dróg ogłosił przetarg na rozbudowę ul. Poleskiej od ul. Nowobialskiej do zjazdu do Kauflanda. Na oferty czekano do 8 lipca. Przedmiotem zamówienia było wykonanie przedłużenia ul. Poleskiej od istniejącego zjazdu do Kauflanda do włączenia w ul. Nowobialską w nowym miejscu oraz sięgacza zakończonego placem do zawracania. Zakres inwestycji obejmował m.in. prace rozbiórkowe, wykonanie systemu odwodnienia drogi i posesji przyległych poprzez wykonanie kanalizacji deszczowej oraz przyłączy (sięgaczy) do posesji, wykonanie kanalizacji sanitarnej wraz z przyłączami (sięgaczami) do posesji, wykonanie oświetlenia ulicy, budowę kanału technologicznego, wykonanie warstw bitumicznych jezdni z betonu asfaltowego, chodników z kostki betonowej, zjazdów z kostki betonowej, zieleńców, nasadzeń drzew i krzewów, elementów małej architektury.
W czerwcu zabytkowy autobus ponownie wyruszył w miasto. Kursował w soboty i niedziele między 11:00, a 17:00. „Piętrus” jeździł do końca wakacji. Dwupokładowy pojazd obsługiwany przez częstochowskie MPK tradycyjnie był oznakowany jako linia turystyczna 034. Bilety na 45-minutową przejażdżkę londyńczykiem były tańsze, niż w roku ubiegłym, bo po 8 zł (dla dzieci i młodzieży), 15 zł (dla dorosłych) lub według ulgi akceptowanej przez Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne. Atrakcja komunikacyjna, jaką niewątpliwie była linia turystyczna 034 ponownie stała się okazją do zgłębienia historii naszego miasta przez pasażerów. Dzieje Częstochowy przybliżano w formie uniwersalnego wobec trasy nagrania, które każdorazowo emitowano w trakcje jazdy w języku polskim i angielskim. Czas podróży w zależności od natężenia ruchu oscylował wokół 35-45 minut.
Pod koniec czerwca informowaliśmy o tym, iż już niedługo rozpocznie się tzw. podbijanie korekcyjne torowiska tramwajowego. To standard przy budowach nowych tras i modernizacjach, a taki przeprowadzono w latach 2019-2021. Taki rodzaj robót na torowiskach to zadanie wymagane w procesie technologicznym i stosowane standardowo. Część odcinków została w tym czasie wyłączona z ruchu tramwajów, dlatego w ich zastępstwie jeździły autobusy. Prace odbyły się w trzech etapach: I etap trwał ok. 2 tygodnie i objął samą aleję Wyzwolenia. Linie tramwajowe 1, 2 i 3 kursowały do Promenady Niemena, a dalszy odcinek do pętli Fieldorfa-Nila obsłużyła zastępcza linia autobusowa nr 91. II etap trwał ok. 3 tygodni i objął odcinek od Promenady Niemena do Ronda Mickiewicza. Tramwaje kursowały tylko w południowej części miasta: linia 1 z Zajezdni MPK do Kucelina, linia 2 z Zajezdni MPK do Dworca PKP Raków, a linia 3 z Zajezdni MPK do Stadionu Raków. Na trasie Zajezdnia MPK – centrum – Fieldorfa-Nila uruchomiono zastępczą linię autobusowa nr 92. III etap trwał blisko 2 tygodnie i obejął aleję Pokoju. Tramwaje linii 3 kursowały wtedy już pełną relacją Fieldorfa-Nila – Stadion Raków, a na trasie Fieldorfa-Nila – Zajezdnia MPK kursowała linia tramwajowa nr 4, zastępująca linie 1 i 2 na ten okres. Odcinek Zajezdnia MPK – Raków Dworzec PKP/Kucelin został obsłużony zastępczą linią autobusową nr 93. Wszystkie prace zakończono do 25 sierpnia.
LIPIEC
Na początku lipca poznaliśmy wyniki egzaminów ósmoklasisty, które wskazały, iż częstochowscy uczniowie byli dobrze przygotowani do tego sprawdzianu wiedzy, plasując się powyżej średniej województwa. Do egzaminu ósmoklasisty, który odbywał się 14, 15 i 16 maja, przystąpiło w Częstochowie 763 uczniów szkół podstawowych. Częstochowscy ósmoklasiści napisali egzaminy powyżej średniej województwa śląskiego: język polski – średni wynik województwa śląskiego 58,00 %, a wynik uczniów z Częstochowy 59,72 %. Matematyka – średni wynik województwa śląskiego 49,54 %, a wynik uczniów z Częstochowy 51,70 %. Język angielski – średni wynik województwa śląskiego wynik 66,48 %, a wynik uczniów z Częstochowy 68,58 %. Na uwagę zasłużyli uczniowie Szkoły Podstawowej nr 29 im. Królowej Jadwigi w Częstochowie, którzy najlepiej wypadli spośród częstochowskich szkół. Z wynikiem 70,14 % z matematyki i 84,86 % z języka angielskiego uplasowali się na pierwszym miejscu w Częstochowie, a z wynikiem 70,43 % z języka polskiego na drugim miejscu spośród częstochowskich placówek prowadzonych przez gminę.
2 lipca odbyło się otwarcie Centrum Symulacji Medycznych Ratownictwa Medycznego. Wydarzenie miało miejsce w budynku UJD przy al. Armii Krajowej 13/15. Część zaplecza przebudowana została na potrzeby szkoleniowo – egzaminacyjne w zakresie ratownictwa.
Centrum Usług Komunalnych w Częstochowie poinformowało o zakresie koszeń, plewień, cięć, a choćby czyszczeń gdzieniegdzie kostki brukowej z wyrastających chwastów, które prowadzono w kolejnych dniach lipca.
W lipcu rozpoczęto też drugi etap prac związanych z zaplanowanym tzw. podbijaniem torowiska tramwajowego. Autobus za tramwaj pojechał od pętli na Północy do zajezdni MPK. W związku z koniecznością przeprowadzenia serwisowej korekty geometrii torowiska na odcinku od Fieldorfa-Nila do Zajezdni MPK do odwołania kursowała zastępcza linia autobusowa oznaczona numerem 92.
84 % maturzystów zdało tegoroczny egzamin dojrzałości – 9 lipca Centralna Komisja Egzaminacyjna podała wstępne wyniki tegorocznych matur. Jak powiedział Marcin Smolik, dyrektor CKE, wyniki nie odbiegały od tych z lat ubiegłych. Średnie wyniki z poszczególnych przedmiotów pokazały znaną już tendencję. Język polski ogólny średni wynik – 61 %, matematyka – 63 %. Przedmioty się praktycznie zrównały. Język angielski wypadł zdecydowanie lepiej – 78 % (średnio), 83 % w liceach, 72 % w technikach. To pokazuje stałą zasadę – technika słabiej, niż licea. Marcin Smolik dodał, iż jak każdego roku, są województwa, w których maturzyści osiągają lepsze wyniki niż w reszcie kraju. Najlepiej ściana centralno-wschodnia, czyli województwa: małopolskie, świętokrzyskie i mazowieckie. Słabiej ściana zachodnio-północna, czyli województwa: opolskie i zachodniopomorskie. jeżeli popatrzymy na absolwentów liceów, to po raz pierwszy na pierwszym miejscu mamy województwo świętokrzyskie. Żeby zdać maturę, trzeba było uzyskać minimum 30 % punktów z trzech obowiązkowych egzaminów pisemnych oraz z dwóch egzaminów ustnych.
Pod koniec lipca komunikowaliśmy o zapowiadanych zmianach związanych z trwającymi wówczas remontami. Przez ok. dwa tygodnie tramwaje nie woziły pasażerów na Raków, a autobusy na jakiś czas zniknęły z ul. 1 maja. Tramwaje wracały na Północ, ale nie jeździły na Raków. Został wznowiony ruch tramwajów na odcinku między Zajezdnią MPK a centrum, Tysiącleciem i Północą, ale z powodu serwisu torowiska tramwaje nie kursowały aleją Pokoju aż do Kucelina.
Na przełomie wakacyjnych miesięcy pisaliśmy o tym, iż na nieco ponad miesiąc przed upłynięciem kadencji, prof. dr hab. inż. Norbert Sczygiol zrezygnował z pełnienia funkcji rektora Politechniki Częstochowskiej. Komunikat w tej sprawie pojawił się na stronie internetowej Uczelni.
SIERPIEŃ
W wiadomościach wakacyjnych nie zabrakło również informacji historycznych. 1 sierpnia 1944 to data jednego z najważniejszych, a zarazem najbardziej dramatycznych wydarzeń, które zapisały się na kartach historii Polski. Powstanie Warszawskie, które planowane było na kilka dni, okazało się trwać ponad 2 miesiące. W 2024 roku przypadła 80. rocznica wybuchu Powstania. Do walki w obronie stolicy przystąpiło około 30 tys. żołnierzy Armii Krajowej, z czego tylko 10 % walczących było uzbrojonych. Jednym z bardziej zasłużonych dla Warszawy Częstochowianinem był Eugeniusz Stasiecki.
12 sierpnia z powodu awarii wodociągowej były nieczynne stanowiska do spraw dowodów osobistych, rejestracji pojazdów i praw jazdy. Na skutek awarii dwie sale obsługi interesantów na I i II piętrze budynku przy ul. Waszyngtona zostały zalane. Niezwłoczne zostały podjęte decyzje co do przywrócenia normalnej pracy referatu i obsługi mieszkańców.
Popołudniu 10 sierpnia w Ośrodku Promocji Kultury Gaude Mater miało miejsce wyjątkowe wydarzenie. Tego dnia zorganizowano wernisaż fotograficzny pracownika Radia Fiat, Zbigniewa Derdy. Na evencie obecny był m.in. bp Andrzej Przybylski. Duchowny zwrócił wówczas uwagę na wszechstronność autora wystawy:
– Bardzo dobrze jest czasem zobaczyć takie skrawki życia Kościoła i życia lokalnego okiem człowieka, który w nim funkcjonuje. Zwłaszcza kogoś takiego, kto zwykle siedzi w studio radiowym i trudno dostrzec na zewnątrz w obrazach kawałek jego spostrzeżeń, sposobu widzenia rzeczywistości. Dlatego to jest dla mnie odkrycie samego autora, Zbigniewa Derdy. Zwykle go spotykam przy mikrofonie, w studio. Tutaj widać jego ekspresje.
Biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej dodał, iż fotografie na wernisażu dotykały również tematyki kościelnej:
– Tematyka jest bardzo ciekawa. Jako biskup byłem zainteresowany sposobem ujmowania Kościoła. Nie ukrywam, iż też nas jako biskupów, ponieważ jest kilka zdjęć poświęconych księdzu arcybiskupowi Wacławowi, a także mnie i biskupowi Antoniemu. Ciekawie jest spojrzeć na siebie, swoją posługę, oczami kogoś innego, fotografika. Jest to swego rodzaju ukazanie naszych temperamentów i wrażliwości.
Robert Sękiewicz, kierujący galerią Ośrodka Promocji i Kultury Gaude Mater, zaznaczył, iż sezon urlopowy nie wpłynął znacząco na harmonogram wydarzeń:
– Galeria Gaude Mater przygotowuje ofertę dla mieszkańców w normalnym trybie. Organizujemy wystawy, a w tej chwili spotykamy się na indywidualnej wystawie Pana Zbyszka, który prezentuje nam to swoje oblicze fotoreportera. Wykonuje on pracę zawodową, która polega na dokumentowaniu zjawisk społecznych, medialnych. Wernisaż spotkał się z dużym zainteresowaniem. Zgromadzeni uczestnicy nie kryli emocji, jakie niosły ze sobą fotografie Zbigniewa Derdy.
– Podoba mi się zmysł artystyczny autora. Widać, iż ewidentnie ma smykałkę do fotografii, potrafi choćby z prostych sytuacji wiele wycisnąć. jeżeli chodzi o jakieś konkretne zdjęcie, to z pewnością poświęcone trębaczowi, który siedzi na ławce, gra samotnie, ale ma jednego widza. Jest tam starszy pan, który go fotografuje. To pokazuje, iż choćby dla jednej osoby można grać.
Dyrektor Radia Fiat, Aleksandra Mieczyńska, wyraziła podziw dla autora wystawy:
– Jestem dumna ze względu na to, iż Zbyszek Derda jest na pokładzie Radia Fiat. Dzisiejsze wydarzenie miało miejsce dokładnie w rocznicę powstania rozgłośni. Jestem poruszona tymi fotografiami, pomimo tego, iż je znam, ale jednak pokazane na wystawie przemawiają trochę inaczej. Cieszę się euforią Zbyszka i tym, iż tak wiele osób przyszło, żeby tę wystawę zobaczyć, również ze świata fotografii. To jest coś niesamowitego, iż przyszli tutaj dla Zbyszka, żeby razem z nim być. Przyszli też pracownicy radia. Nie tylko ci, którzy są na urlopach w czas wakacyjny, ale też tacy, którzy w radiu już nie pracują i ich drogi są już zupełnie inne. To jest poruszające i to wszystko dla Zbyszka.
Zdzisław Sowiński, zasłużony dla Częstochowy oraz Jasnej Góry filmowiec i fotografik docenił twórczość radiowca:
– Ja przede wszystkim powiem, iż bardzo cenię Zbyszka Derde jako człowieka. Dla mnie jest to podstawa adekwatnie. Jest to człowiek bardzo uporządkowany pod każdym względem. Oczywiście świetnie się odnalazł w Radiu Fiat. On żyje tą fotografią. Jest to dziedzina bardzo pojemna, można w przeróżne kierunki iść, taka jest natura fotografii. Zawsze jestem ostrożny w ocenianiu, tym bardziej, iż sam to uprawiam tę dyscyplinę i mam skojarzenia czy pewne przyzwyczajenie. Zbyszek robi olbrzymią pracę, dokumentuje.
Sam Zbigniew Derda zaznaczył, iż fotografia wychodzi naprzeciw zmieniającym się wciąż mediom:
– Zdjęcia prezentowane na wystawie mają pokazać to, iż Radio Fiat to nie tylko dźwięk. Rozgłośnia w tej chwili bowiem jest nie tylko dźwiękiem. W dobie tej wszechobecności Radio Fiat musi też dostosować się do wszystkich zmieniających się mediów. Musimy być obecni na stronach internetowych, na różnego rodzaju forach społecznościowych. Tam trzeba przemawiać do widza i słuchacza również obrazem.
Wernisaż fotograficzny pod tytułem „Nie tylko dźwięk” odbył się w 33. rocznicę Powstania Radia Fiat. Wystawa była dostępna do obejrzenia w galerii Gaude Mater do 4 września.
We wtorek, 20 sierpnia na terenie Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. NMP w Częstochowie odbyła się konferencja prasowa poświęcona zgłoszonemu projektowi w tegorocznej edycji Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego Województwa Śląskiego rewitalizacji parku dla pacjentów i mieszkańców województwa śląskiego. Nowy park przy szpitalu miałby być podzielony na dwie strefy dla pacjentów, jak również dla mieszkańców Częstochowy i tych najmłodszych. Natomiast nie tylko pacjenci mogliby korzystać z tej strefy ciszy, ale również mieszkańcy całego województwa.
W drugim miesiącu wakacji informowaliśmy także o tym, iż VI Światowe Dni Młodzieży, które swoją inaugurację miały 10 sierpnia 1991 roku, były jednym z najważniejszych wydarzeń we współczesnej historii Częstochowy. To wtedy, miliony młodych ludzi z całego świata przybyły na Jasną Górę, skąd św. Jan Paweł II błogosławił światu. I to właśnie w cieniu ŚDM, miało miejsce jeszcze jedno, dużo skromniejsze wydarzenie – rozpoczęcie nadawania przez Katolicką Rozgłośnię Radiową Fiat. Ta tymczasowa inicjatywa jest z nami na falach eteru już od 33 lat! 10 sierpnia obchodziliśmy urodziny jednej z najstarszych rozgłośni katolickich w Polsce!
17 sierpnia wystartowała weekendowa zbiórka elektroodpadów, organizowana przez Centrum Usług Komunalnych. Tego dnia ruszył w teren Mobilny Punkt Odbioru. W każdy weekend od 17 sierpnia do 28 września, CUK przeprowadzał objazdowy, bezpłatny odbiór elektroodpadów (urządzeń elektrycznych i elektronicznych).
W drugiej połowie sierpnia Automobilklub Częstochowski zorganizował 43. Rajd Częstochowski, który był jednocześnie szóstą rundą tegorocznych Mistrzostw Polski Pojazdów Zabytkowych. Próby sprawnościowe odbyły się na parkingu przy Hali Sportowej Częstochowa. Impreza rozpoczęła się 22 sierpnia i trwała trzy dni. Bazą rajdu był Hotel Zamek Bobolice, położony u stóp średniowiecznego, królewskiego zamku. W wydarzeniu wystartowało 40 pojazdów, z których najstarsze liczyły sobie ponad 90 lat! Trasa rajdu powiodła malowniczymi drogami Jury Krakowsko-Częstochowskiej. 23 sierpnia uczestnicy odwiedzili Zamek Pieskowa Skała, skąd udali się na wzgórze Czubatka w Kluczach, gdzie wypili kawę z widokiem na Pustynię Błędowską. Zwieńczeniem dnia był nocny wyścig na dochodzenie, zorganizowany w sąsiedztwie Zespołu Zabytkowych Stodół w Żarkach.
W sobotę 24 sierpnia odbyła się próba na orientację zwana „różą wiatrów”, rozgrywana na osiedlu 600-lecia w Żarkach. Następnie pojazdy udały się na próby sportowe, ustawione na parkingu przy Hali Sportowej Częstochowa przy ul. Żużlowej. Stamtąd, już w strojach odpowiadających epoce, z jakiej pochodzi samochód, uczestnicy przejechali na Promenadę Czesława Niemena, gdzie pod czujnym okiem jury oceniono elegancję pojazdu i jego załogi. Finałowy pokaz samochodów i załóg odbył się popołudniem przed Zamkiem w Bobolicach, gdzie po prezentacji zawodnicy oczekiwali na oficjalne wyniki. Ich ogłoszenie, wraz z rozdaniem nagród miało miejsce wieczorem.
Także w sierpniu Miejski Zarząd Dróg w Częstochowie poinformował o wprowadzeniu tymczasowej organizacji ruchu w związku z przebudową połączeń alei Wojska Polskiego z ul. Sieroszewskiego i ul. Rakowską. Zmiany polegały na zamknięciu zewnętrznego pasa alei Wojska Polskiego na wysokości ul. Sieroszewskiego i ul. Rakowskiej. Jak poinformował rzecznik prasowy MZD, tymczasowa organizacja ruchu miałaby obowiązywać od 29 sierpnia. Przywrócenie wcześniejszej organizacji ruchu zaplanowano wtedy na 10 października. W zakres zadania sprowadzał się przede wszystkim do robót budowlanych na styku połączeń z nową al. Wojska Polskiego wraz z uzupełnieniem brakującej infrastruktury i oznakowania oraz reorganizacją zieleni i uporządkowaniem terenu.
Centrum Usług Komunalnych przedstawiło w ostatnim tygodniu wakacji harmonogram prac trwających na terenach zieleni miejskiej.
Miasto aplikowało o dofinansowanie do zakupu 10 kolejnych autobusów elektrycznych wraz ze stacjami ładowania dla MPK. Ogłosiło przetarg na ich dostawę, który będzie rozstrzygany pod warunkiem uzyskania środków. Częstochowa wnioskowała o fundusze z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach programu priorytetowego „Zeroemisyjny transport – zielony transport publiczny”. Urząd Miasta ogłosił już wcześniej przetarg na dostawę autobusów, żeby dotrzymać terminów wskazanych w złożonym projekcie, ale czekał równolegle na rozstrzygnięcie konkursu przez NFOŚiGW (jeżeli częstochowski projekt nie zostałby zakwalifikowany, przetarg zostałby unieważniony). Projekt zakładał ok. 78 % dofinansowania do zakupu autobusów wraz z ładowarkami, ale oczywiście były to przymiarki przed poznaniem ewentualnych ofert przetargowych. Przedmiotem zamówienia była dostawa 10 fabrycznie nowych, kompletnych, niskopodłogowych, elektrycznych autobusów miejskich klasy MEGA (EV – Electric Vehicle) wraz z wyposażeniem elektronicznym i niezbędnymi licencjami, a także 10 stacjonarnych ładowarek o mocy min. 150 kW każda. Przetarg obejmował również przeprowadzenie szkoleń, dostarczenie dokumentacji, niezbędnych narzędzi i urządzenia diagnostycznego oraz udzielenie wewnętrznej autoryzacji serwisowania i obsługi autobusów ich operatorowi, czyli częstochowskiemu MPK.
WRZESIEŃ
Dla tysięcy uczniów oraz nauczycieli 2 września zakończył się okres wydłużonych wakacji, a zaczął nowy rok szkolny 2024/2025. Niektórzy z upragnieniem wyczekiwali na powrót do swoich ławek, pokoi i przyjaciół, inni przez cały czas nie odżałowali minionego letniego wypoczynku. Niezależnie od postaw, obowiązek edukacji dał o sobie znać.
11 września w Politechnice Częstochowskiej Szkoła Podstawowa nr 27 im. Zygmunta Łęskiego zainaugurowała rok akademicki w ramach pilotażowego projektu. Pomysł powstał dzięki współpracy podstawówki z uczelnią.
Miejski Zarząd Dróg w Częstochowie poinformował, iż z powodzeniem zakończył się proces aplikacyjny o dofinansowanie do kolejnej inwestycji drogowej w naszym mieście. Tym razem mowa o ul. Worcella w dzielnicy Tysiąclecie, gdzie jeszcze w 2023 roku powinna rozpocząć się przebudowa tego ważnego, dzielnicowego połączenia. W tym celu Miejski Zarząd Dróg w Częstochowie złożył wniosek do Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg z puli na Województwo Śląskie w 2024 roku. Był to nabór uzupełniający (kwiecień 2024) dotyczący wyłącznie zadań remontowych. Aplikacja zakończyła się powodzeniem, a kwota dofinansowania ma wynieść ponad 635 tys zł, co ma stanowić 50 % kosztów. Koszt całego zadania szacuje się na niespełna 1,3 mln zł. Zakres inwestycji będzie obejmował m.in.: roboty rozbiórkowe, remont nawierzchni jezdni, remont chodników, odtworzenie oznakowania poziomego i pionowego. Pierwsze prace planowano jeszcze jesienią 2024 roku. Przebudowa ul. Worcella ma potrwać około rok.
W tym samym czasie częstochowska drogówka podsumowała okres wakacyjny. W 66 wypadkach drogowych zginęły 3 osoby, a 72 zostały ranne. Niestety, to nie były bezpieczne wakacje nad wodą. W tym roku w okresie od czerwca do sierpnia doszło do 2 utonięć. Dla większości był to czas intensywnych podróży, a dla policjantów z częstochowskiej drogówki okres wzmożonej pracy. Policjanci zatrzymali 100 kierujących, znajdujących się pod wpływem alkoholu. Ujawnili łącznie prawie 6 tys. wykroczeń w ruchu drogowym, z czego ponad 4 tys. dotyczyło przekroczenia dozwolonej prędkości. 58 kierowców straciło swoje uprawnienia do kierowania za przekroczenie dozwolonej prędkości o ponad 51 km/h w obszarze zabudowanym. Z pozoru to tylko liczby, ale pamiętajmy, iż za każdą z nich kryje się ludzkie życie i niewyobrażalna tragedia rodziny oraz najbliższych. Pamiętajmy o wspólnym bezpieczeństwie.
W dniach 13-15 września na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej odbyło się święto tego regionu – Juromania. Hasło edycji 2024 to: „w Krainie Baśni i Legend”. Jura Krakowsko-Częstochowska to niezwykle malownicza kraina, która obejmuje urokliwe, naturalne krajobrazy, obiekty historyczne i sakralne oraz przestrzenie dla różnych sfer aktywności: od rozrywki i zabawy, przez kulturę, edukację, aż po sportowe emocje i odpoczynek czy zadumę na łonie przyrody. Znakomitą okazją do bliższego poznania tego bliskiego nam regionu jest właśnie jego święto, czyli Juromania.
PAŹDZIERNIK
2 października Częstochowski Uniwersytet Jana Długosza zainaugurował nowy rok akademicki 2024/2025. W obecności przedstawicieli władz krajowych, samorządowych, środowisk akademickich z kraju i zagranicy oraz reprezentantów licznych instytucji i organizacji współpracujących z UJD, rektor Uniwersytetu prof. Janusz Kapuśniak przyjął ślubowanie nowych studentów, włączając ich w szeregi braci uniwersyteckiej. Tydzień po uroczystej inauguracji roku akademickiego przez społeczność Politechniki Częstochowskiej, we wtorek 8 października odbyły się inauguracje na poszczególnych wydziałach Uczelni, w tym na nowo powstałym Wydziale Informatyki i Sztucznej Inteligencji. Uroczystość odbyła się w Akademickim Centrum Kultury – klub „Politechnik”.
Inaugurację nowego roku akademickiego świętowały Uniwersytety Trzeciego Wieku (jeden działający przy Politechnice Częstochowskiej, drugi przy Uniwersytecie Jana Długosza), a także Stowarzyszenie Częstochowski UTW. Wieloletnia tradycja działania UTW i niesłabnące zainteresowanie seniorów potwierdzają, jak bardzo takie miejsca były i są w Częstochowie potrzebne. Zaproszeni na uroczyste inauguracje podkreślali, jak niezwykle istotną grupą społeczną są seniorzy. Uniwersytet Trzeciego Wieku to nie tylko wykłady, nie tylko trening umysłu, ale także integracja i wspólne spędzanie czasu, spotkania towarzyskie, wycieczki i koncerty.
W dniach 13-14 października, odbył się Festiwal Wiedzy i Kultury Europejskiej, którego organizatorem był Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie. Wydarzenie miało na celu przybliżenie kultury europejskiej oraz integrację mieszkańców Częstochowy z pracownikami i władzami Uniwersytetu.
Na październikowym etapie budowy połączenia ul. 1 Maja z ul. Krakowską powstała m.in. konstrukcja nośna wiaduktu nad torami kolejowymi. Wyzwaniem logistycznym był transport na plac budowy belek długości 36 metrów o wadze jednostkowej 15 ton. Elementy konstrukcyjne nowego obiektu mostowego, który powstawał nad torami kolejowymi, przyjechały koleją z Luksemburga, a następnie drogą ze stacji Częstochowa Stradom. W związku z wymiarem belek zestaw transportowy składający się z ciągnika oraz naczepy, musiał mieć łączną długość ponad 40 metrów. Docelowo obiekt nad torami posiada trzy przęsła po 7 belek każde. Belki zostały wykonane ze stali samopatynującej, co zapewnia im wysoką wytrzymałość i odporność na warunki atmosferyczne.
W połowie października Komenda Miejska Policji w Częstochowie włączyła się w realizację projektu „Schody dla życia”, który ma na celu przypomnienie algorytmu postępowania w przypadku zagrożenia życia i zdrowia. Pomysłodawcą projektu była Komenda Wojewódzka Policji w Katowicach, która do udziału w nim zaprosiła wiele instytucji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo i zdrowie. Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie włączyli się w realizowany przez Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach projekt służący udzielania pierwszej pomocy . Polega on, na oklejeniu tak zwanych podstopnic schodów, algorytmem udzielania pierwszej pomocy. Każdy stopień to punkt algorytmu, zgodnego z w tej chwili obowiązującymi wytycznymi Europejskiej Rady Resuscytacji. Projekt ma na celu przypomnienie algorytmu postępowania w przypadku zagrożenia życia i zdrowia, a jego powtarzanie, pozwoli w sytuacji stresowej działać automatycznie. Oprócz przypominania zasad, idea „Schody dla życia” ma na celu, także zachęcać do udzielania pierwszej pomocy.
17 października kolejne radiowozy wzmocniły flotę pojazdów policyjnych w regionie częstochowskim. Tego dnia na placu przed Komendą Miejską Policji w Częstochowie odbyło się uroczyste przekazanie nowych pojazdów funkcjonariuszom z pięciu podczęstochowskich komisariatów. W czasie uroczystości przekazano łącznie siedem pojazdów. Oprócz komisariatów w Kłomnicach, Olsztynie, Blachowni, Koniecpolu i Poczesnej, środki transportu trafiły też do Wydziału Ruchu Drogowego i Wydziału Prewencji KMP w Częstochowie.
Kolejne biuro poselskie uruchomiono w Częstochowie. 18 października europoseł Konfederacji Marcin Sypniewski uroczyście otworzył swoje biuro poselskie. To kolejne biuro europosła Sypniewskiego, które uruchomiono na Śląsku. W rozmowie z Radiem Fiat wyjaśnił, iż zdecydował się właśnie na nasze miasto, ponieważ Częstochowa to jedno z największych miast województwa. Dyrektorem biura został Marcin Barczyński, częstochowianin znany z licznych działań społecznych. Jak sam stwierdził, to duże wyróżnienie, ale też olbrzymie zobowiązanie wobec mieszkańców miasta i regionu.
W drugiej połowie października w budynku Urzędu Miasta przy ul. Waszyngtona 5 został wyłączony system kolejkowy (częściowo uszkodzony podczas zalania w sierpniu). Do 31 października petenci ustawiali się w zwykłej kolejce. Pomiędzy 25 a 31 października przeprowadzono prace związane z wymianą systemu kolejkowego. W tym czasie do wszystkich wydziałów obowiązywała tradycyjna kolejka. 25 października wnioski o dowód osobisty oraz jego odbiór były przyjmowane wyjątkowo na wyznaczonych stanowiskach w sali 111 (w sali 110 tego dnia trwała instalacja nowego systemu, który w kolejnym tygodniu był konfigurowany).
Łukasz Połatyński, który 1 września 2023 roku objął stanowisko dyrektora Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. NMP w Częstochowie, 23 października 2024 roku złożył rezygnację. Została ona złożona w połowie tygodnia na ręce marszałka województwa śląskiego Wojciecha Saługi.
Mszą św. 25 października rozpoczęto obchody jubileuszu XXX-lecia Centralnej Szkoły Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie sprawowaną w Kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze. Ze względu na wyjątkowy charakter święta, szczególnego wymiaru nabrała również odbywająca się tego dnia uroczystość ślubowania słuchaczy XXVIII Turnusu Dziennego Studium Aspirantów. Mszy św. z okazji jubileuszu szkoły przewodniczył bp Andrzej Przybylski, a w Kaplicy Matki Bożej stawili się przedstawiciele Komendy Głównej PSP, kadra częstochowskiej szkoły pożarniczej, kadeci oraz rodziny przyszłych strażaków.
Jesienią pisaliśmy również o tym, iż w Częstochowie jest kilka miejsc, które przyprawiają kierowców o szybsze bicie serca. Niestety nie chodzi tutaj o miejsca im przyjazne – wprost przeciwnie, sytuacje jakie w tych lokalizacjach się przydarzają są zmorą użytkowników lokalnych dróg. Jednym z takich miejsc jest słynny przejazd kolejowy w ul. Bugajskiej. Korki w tym miejscu i długotrwałe oczekiwanie na podniesienie szlabanów stały się nieprzyjemną codziennością wielu kierowców.
Także jesienią Miejski Zarząd Dróg w Częstochowie poinformował, iż stan zaawansowania prac przy budowie nowego skrzyżowania u zbiegu ul. Fieldorfa – Nila z al. Wyzwolenia w częstochowskiej dzielnicy Północ pozwala na dopuszczenie do ruchu kołowego po placu budowy. Tym samym od 31 października nie było już konieczne korzystanie z alternatywnych połączeń omijających zamknięcie, a skrzyżowanie miało być przejezdne na wszystkich relacjach. Jednocześnie utrzymane zostały miejscowe zawężenia, gdzie prace wciąż były kontynuowane. Z uwagi na aktywne ograniczenia, na skrzyżowaniu nie był dopuszczony jeszcze pełny ruch pieszy i rowerowy. Kompletna funkcjonalność skrzyżowania została przywrócona po zakończeniu wszystkich robót, przeprowadzeniu badań i niezbędnych odbiorów.
Od 30 października został wprowadzony drugi etap organizacji ruchu u zbiegu ul. Rakowskiej z DK-91 w Częstochowie, co pozwoliło na udrożnienie dla ruchu kołowego budowanego zjazdu z al. Wojska Polskiego w ul. Rakowską. MZD przypominało, iż budowane połączenia al. Wojska Polskiego z ul. Rakowską i ul. Sieroszewskiego były realizowane jako jedno zadanie inwestycyjne. Dlatego w obliczu wystąpienia kolizji z gazociągiem, którego nie było na mapach, przy budowie drugiej z wymienionych relacji, do dopuszczenia możliwości korzystania z niemal gotowego zjazdu w ul. Rakowską, konieczne było wprowadzenie odrębnej, czasowej organizacji ruchu, która to umożliwiła Było to szczególnie istotne ze względu na wzmożony ruch kołowy na przełomie października i listopada, który występował w obliczu dojazdów do cmentarzy w całym mieście.
Centra przesiadkowe w Częstochowie przez długi czas były głównym tematem rozmów mieszkańców naszego miasta w kontekście tego, co obiecywano, iż będzie, a co ostatecznie powstało. Temat ten mógł powrócić, bo miasto poinformowało 30 października o pozyskaniu środków na budowę trzech kolejnych centrów. Centra przesiadkowe w zamyśle mają być miejscami, gdzie przyjeżdżający do miasta łatwo i gwałtownie będą mogli przesiąść się z pojazdów prywatnych, czy komunikacji podmiejskiej na komunikację miejską, ograniczając w ten sposób natężenie ruchu w samym mieście, jak też emisję spalin.
LISTOPAD
3 listopada przeprowadzono 27. kwestę na ratowanie zabytkowych nagrobków na częstochowskich nekropoliach. Kwestujących można było spotkać przy wejściach na cmentarz Kule i cmentarz św. Rocha. Kwestowali również przedstawiciele Radia Fiat.
4 listopada rozpoczęły się prace związku z przystąpieniem do realizacji zadania: „Remont ulicy Stanisława Worcella w Częstochowie”. Ruch pojazdów odbywał się w jednym kierunku od Al. Armii Krajowej do ul. Kiedrzyńskiej.
Tego samego dnia w Bastionie św. Barbary na Jasnej Górze w Częstochowie, odbyły się Zaduszki Katyńskie oraz prezentacja tomiku z najlepszymi pracami uczestników konkursu literacko-historycznego „Prawda i kłamstwo o Katyniu”, organizowanego przez europoseł Jadwigę Wiśniewską. Celem konkursu było kształtowanie świadomości narodowej młodzieży przez zachęcenie do podejmowania samodzielnych poszukiwań badawczych oraz wnikania w istotę procesów historycznych. To też wskazanie na fakt, iż doświadczenia historyczne narodów wpływają na kształtowanie postaw i własnego systemu wartości kolejnych pokoleń.
W listopadzie informowaliśmy o doniesieniach od Miejskiego Zarządu Dróg, że miasto uzyskało dofinansowanie na remont ul. Srebrnej w dzielnicy Zawodzie. Środki pochodziły z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg z puli Województwa Śląskiego na 2024 rok w naborze uzupełniającym. Zakres realizacji przy Srebrnej obejmował: roboty rozbiórkowe, wymianę nawierzchni jezdni z regulacją urządzeń, remont chodników, odtworzenie oznakowania poziomego i pionowego. Całość na odcinku od skrzyżowania z ul. Mirowską do Ronda Silbersteina. Kwota dofinansowania wyniosła niespełna 580 tys. zł, co stanowi 50 % szacunkowych kosztów całości inwestycji (szacunek opiewa na niespełna 1,2 mln zł).
6 listopada w Oknie Życia im. bł. Edmunda Bojanowskiego w Częstochowie przy ul. Kazimierza 1 został znaleziony noworodek. Chłopiec był zdrowy, a jego życiu nie zagrażało niebezpieczeństwo. To już siódme dziecko, które zostało oddane do częstochowskiego Okna Życia. Do tej pory w częstochowskim Oknie Życia swoje bezpieczne miejsce znalazło szcześcioro dzieci. Pierwsze dziecko (ok. 3-miesięczny chłopczyk) znalazł się w nim dnia 31.05.2010 roku. W roku 2013 schronienie w Oknie Życia znalazło troje dzieci, byli to chłopcy zaraz po urodzeniu – w marcu, we wrześniu i w październiku oraz w 2021 roku – dwie dziewczynki.
Zarząd Okręgowy Prawa i Sprawiedliwości – Okręg 28 w Częstochowie ma nowego prezesa. Została nim poseł Lidia Burzyńska, wielokadencyjna parlamentarzystka, która w Sejmie Rzeczpospolitej Polskiej zasiada nieprzerwanie od końca 2015 roku. Nowa prezes zarządu nie kryła euforii z danego jej wotum zaufania. Obiecała działać rzetelnie i przede wszystkim uczciwie. Wyboru nowego prezesa dokonano podczas zjazdu, 9 listopada. Uczestniczyło w nim 260 członków Prawa i Sprawiedliwości z Okręgu 28. W czasie spotkania dokonano również wyboru 20 członków zarządu.
GRUDZIEŃ
Koniec roku przyniósł nam, przynajmniej po części, raczej niepomyślne informacje. Podrożały bilety komunikacji miejskiej, co miejski przewoźnik tłumaczył wzrostem cen m.in. energii i usług. Podobnie tłumaczy Miejski Zarząd Dróg, operator Strefy Płatnego Parkowania, składając wniosek miejskim radnym o zatwierdzenie podwyżki opłat parkingowych.
5 grudnia na antenie Radia Fiat oraz na naszych portalach informacyjnych mówiliśmy o tym, iż w Międzynarodowy Dzień Wolontariusza odbyła się konferencja podsumowująca obchody 10-lecia istnienia Fundacji Oczami Brata. Wolontariusze stanowią kluczową rolę w funkcjonowaniu fundacji, dlatego w tym wyjątkowym dniu zostali szczególnie wyróżnieni. Sama Fundacja Oczami Brata wyrosła z działań wolontaryjnych i od początku ta materia była dla założycieli bardzo ważna. Fundacja Oczami Brata została założona 16 stycznia 2014 roku i jest dedykowana Karolowi Bilskiemu, zmarłemu bratu fundatora i prezesa organizacji.
Jak co roku w okresie przedświątecznym Caritas Polska nie zostawia potrzebujących samych sobie. W dniach 6-7 grudnia w wielu sklepach wolontariusze Caritas Archidiecezji Częstochowskiej zbierali do specjalnych koszy żywność, która została wykorzystana do zrobienia świątecznych paczek dla osób ubogich i bezdomnych.
8 grudnia, już po raz 15. miłośnicy szeroko pojętej sztuki mieli możliwość wziąć udział w aukcji organizowanej przez Regionalne Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych w Częstochowie. Pod młotek jak co roku trafiły obrazy, grafiki i fotografie, a jako nowość – również muzykalia. Niedzielną aukcję w Konduktorowni przy ul. Piłsudskiego 34/36 poprowadził Marcin Pospieszalski, Janusz Yanina Iwański oraz Marian Panek. Na licytujących czekały prace autorstwa m.in. Bartosza Frączka, Jerzego Klimczaka, Magdaleny Kmiecik czy Tomasza Sętowskiego – twórcy dobrze znanych, częstochowskich murali. Również entuzjaści fotografii znaleźli coś dla siebie – do nabycia dostępne były zdjęcia Piotra Dłubaka, Jerzego Piwowarskiego czy Andrzeja Zabika.
Od 9 grudnia 2024 roku został wprowadzony objazd dla linii autobusowych nr 13 i 29 na Tysiącleciu. Wniknęło to z przebudowy ulicy PCK na wysokości wjazdu do nowego sklepu dyskontowego. Autobusy linii 13 i 29 pomiędzy przystankami PROMENADA NIEMENA a DOMY STUDENCKIE będą kursować w obu kierunkach przez al. Armii Krajowej i ul. Dekabrystów, pomijając ulice Polskiego Czerwonego Krzyża i Kilińskiego.
O nielegalnym składowisku niebezpiecznych odpadów w centrum Częstochowy mówiliśmy już od dawna. Groźne chemikalia niewiadomego pochodzenia usytuowane w halach poprodukcyjnych przy ul. Filomatów zagrażały mieszkańcom centrum miasta. Tym razem nastąpił przełom – 17 grudnia władze Częstochowy poinformowały, iż udało się wywieźć i zutylizować zalegające niebezpieczne odpady. Z hali przy ul. Filomatów wywiezionych zostało 2 tys. 525 ton i 420 kg niebezpiecznych odpadów. Zadanie to, znacznie przed czasem, wykonało konsorcjum firm Mo-Bruk i Raf-Ekologia. Koszt całego projektu to 15,5 mln zł, z czego 8,4 mln zł ma podlegać refundacji z Narodowego i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska.
W Wigilię Bożego Narodzenia poinformowaliśmy, iż od 1 stycznia 2025 r. na liniach autobusowych: 10, 11, 12, 13, 14, 15, 17, 19, 20, 22, 24, 25, 26, 27, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 37 oraz 38 zostaną skorygowane czasy przejazdów, co ma na celu poprawienie punktualności kursowania tych linii.
Z kolei zaraz po Świętach mówiliśmy o ponownym naborze kandydatów do Wojewódzkiej Społecznej Rady do Spraw Osób Niepełnosprawnych działającej przy Marszałku Województwa Śląskiego. Kandydatów można było zgłaszać do końca roku.
Także po Świętach Bożego Narodzenia w Hali Sportowej przy ul. Żużolwej, w Częstochowie odbyła się VI edycja Świątecznego Grania z Kubą Błaszczykowskim. W skład drużyn weszły znane polskie gwiazdy telewizyjne i sportowe. VI edycję Świątecznego Grania otworzył, witając zaproszonych gości oraz wszystkich zgromadzonych, nie kto inny, jak sam pomysłodawca wydarzenia Kuba Błaszczykowski, polski piłkarz oraz działacz sportowy i społeczny.
Miniony rok był obfitujący w różne informacje z Częstochowy i regionu. Miejmy nadzieję, iż nadchodzący 2025 rok przyniesie tylko dobre wiadomości.
BNO