Kim są Patroni Roku 2025?
Adam Chętnik – etnograf i miłośnik kultury kurpiowskiej. Walczył o niepodległość Polski i zachowanie jej narodowej tożsamości. Był również poetą, muzykiem i lutnikiem. W 2025 roku obchodzimy 140. rocznicę jego urodzin.
Aleksander Gierymski – wybitny malarz i prekursor polskiego impresjonizmu. Ukazywał życie XIX-wiecznej Warszawy z niespotykaną wrażliwością. 2025 rok to 175. rocznica jego urodzin.
Stanisław Wilhelm Lilpop – przemysłowiec i współzałożyciel Podkowy Leśnej. Był też fotografem i działaczem na rzecz Grodziska Mazowieckiego. Zmarł 95 lat temu.
Tadeusz Sygietyński – kompozytor i założyciel słynnego zespołu „Mazowsze”. Przyczynił się do promocji polskiej muzyki ludowej na całym świecie. W 2025 roku mija 70 lat od jego śmierci.
Co nas czeka w 2025 roku?
W całym województwie mazowieckim odbędą się wydarzenia związane z życiem i twórczością patronów. Będzie to świetna okazja, by lepiej poznać ich dorobek oraz miejsca, z którymi byli związani, takie jak Podkowa Leśna, Nowogród czy Warszawa.
Jak wybrano patronów?
Propozycje składali mieszkańcy, organizacje pozarządowe i instytucje kultury. Decyzję o wyborze podjął Sejmik Województwa Mazowsza spośród zgłoszeń, które spełniały wymogi formalne.
Dlaczego warto?
Rok dedykowany patronom to szansa na odkrycie historii i kultury Mazowsza. To także ukłon w stronę ludzi, którzy swoją pracą zmienili Polskę i świat.