Biskup podpisał dekret ustanawiający kościoły stacyjne w ramach Roku Jubileuszowego. Czym są te miejsca? Co można w nich uzyskać?
W dekrecie biskupa czytamy Papież Franciszek w bulli ogłaszającej Zwyczajny Jubileusz Roku 2025 wzywa wszystkich wierzących w Chrystusa, aby podejmując w tym szczególnym czasie pielgrzymkę nadziei odnowili swą wiarę, aby stali się pielgrzymami nadziei (Spes non confundit, nr 5). Jest to ważne szczególnie w obecnych czasach, kiedy „ludzkość niepomna na dramaty przeszłości, poddawana jest nowej i trudnej próbie, w której wiele ludów jest uciskanych przez brutalność przemocy” (nr 8). Dlatego Papież zachęca wszystkich wiernych do odbycia pielgrzymki nadziei do wyznaczonych miejsc w Rzymie lub do innych kościołów jubileuszowych, „w których można odświeżyć drogę wiary i napić się ze źródeł nadziei, przede wszystkim przystępując do sakramentu pojednania, niezastąpionego punktu wyjścia dla prawdziwej drogi nawrócenia” (nr 5).
Kierując się wskazaniami zawartymi w ww. dokumencie Ojca Świętego oraz w dekrecie Penitencjarii Apostolskiej z 13.05.2024 r., O uzyskaniu odpustu podczas Zwyczajnego Jubileuszu Roku 2025, biskup ustanawia następujące kościoły jubileuszowe w Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej:
- Barwice – pw. św. Stefana
- Białogard – pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny
- Bobolice – pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
- Czarne – pw. św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny
- Darłowo – pw. Matki Bożej Częstochowskiej
- Drawsko Pom. – pw. Zmartwychwstania Pana Naszego Jezusa Chrystusa
- Gościno – pw. św. Andrzeja Boboli
- Jastrowie – pw. św. Michała Archanioła
- Kołobrzeg – pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (konkatedra)
- Koszalin – pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny (katedra)
- Koszalin – Góra Chełmska, pw. Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej (sanktuarium diec.)
- Miastko – pw. Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych
- Mirosławiec – pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny
- Piła – pw. Świętej Rodziny
- Polanów – pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
- Polanów – Góra Polanowska, pw. Matki Bożej Bramy Niebios
- Połczyn-Zdrój – pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny
- Sarbinowo – pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
- Skrzatusz – pw. Najświętszej Maryi Panny Bolesnej, Pani Skrzatuskiej (sanktuarium diec.)
- Sławno – pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
- Słupsk – pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Różańca Świętego
- Słupsk – pw. św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny (sanktuarium)
- Szczecinek – pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny
- Świdwin – pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy
- Trzcianka – pw. św. Jana Chrzciciela
- Ustka pw. Najświętszego Zbawiciela
Za nawiedzenie wyżej wymienionych kościołów w czasie trwania Jubileuszu Zwyczajnego Roku 2025 będzie można uzyskać łaskę odpustu jubileuszowego.
Zgodnie z normami Penitencjarii Apostolskiej dar odpustu zupełnego dla siebie lub dla zmarłego będą mogli otrzymać wszyscy wierni spełniający następujące warunki:
- trwanie w stanie łaski uświęcającej i wykluczenie wszelkiego przywiązania do jakiegokolwiek grzechu, po przystąpieniu w czasie Roku Jubileuszowego do sakramentu pokuty i pojednania oraz przyjęciu Komunii Świętej;
- modlitwa zgodnie z intencjami Papieża;
- udanie się na pielgrzymkę do dowolnego Świętego miejsca jubileuszowego i udział w celebracji Mszy św. lub innym nabożeństwie liturgicznym;
- nawiedzenie kościoła lub miejsca jubileuszowego połączone z chwilą adoracji eucharystycznej lub pobożnym rozmyślaniem, zakończonych modlitwą „Ojcze nasz”, wyznaniem wiary i modlitwą do Najświętszej Maryi Panny.
Dar odpustu będzie można uzyskać w ciągu dnia dwukrotnie, zachowując powyższe warunki, jednak z intencją ofiarowania drugiego odpustu za zmarłego, co wiąże się z przystąpieniem drugi raz tego samego dnia do Komunii Swiętej podczas Mszy św.
Wierni, którzy nie będą mogli uczestniczyć z ważnych powodów w uroczystych nabożeństwach, pielgrzymkach i pobożnym nawiedzeniu, będą mogli uzyskać odpust jubileuszowy na tych samych warunkach, jeżeli odmówią we własnym domu lub w miejscu, gdzie przebywają z przyczyn niezależnych od nich, modlitwę Ojcze nasz, Wyznanie wiary w jakiejkolwiek dopuszczonej formie i inne modlitwy zgodne z intencjami Roku Świętego, ofiarowując swoje cierpienia lub trudności życiowe.
Biskup dodatkowo udzielił kapłanom spowiadającym w kościołach stacyjnych specjalnych uprawnień.
Diecezja Koszalińsko-Kołobrzeska