Jeszcze kilkanaście lat temu Polacy zachwycali się obcojęzycznymi, oryginalnie brzmiącymi imionami, wybierając je dla swoich dzieci. Od kilku lat widać jednak, iż ten trend powoli się zmienia i rodzice coraz chętniej decydują się na polsko brzmiące, nieraz tradycyjne, imiona. Potwierdzeniem tego są statystyki najpopularniejszych imion maluchów zarejestrowanych w świdnickim Urzędzie Stanu Cywilnego.
Jak podaje USC, w 2024 roku najchętniej nadawanym żeńskim imieniem okazała się Zofia (19 dziewczynek). Na podium znalazły się też Hanna (16), Julia, Marcelina, Zuzanna (po 15), Maja, Pola (po 12), Laura, Oliwia, Wiktoria (po 11), Gabriela, Maria (po 10), a także Alicja, Antonina i Klara (po 9). Wśród imion męskich w minionym roku prym wiódł Jan (26 chłopców). Rodzice chętnie wybierali dla swoich pociech także następujące imiona: Aleksander (23), Nikodem (17), Antoni (16), Mikołaj (15), Stanisław (14), Leon, Wojciech (po 12), Karol, Marcel (po 11), oraz Ignacy (10). W 2024 roku nie brakowało również imion nietypowych. Żeńskich – Antonina, Inez, Livia i Suzana oraz męskich – Bastian, Bożydar, Gniewomir, Jeremi oraz Natan.
Jakie imiona najpopularniejsze w kraju?
Ministerstwo Cyfryzacji nie opublikowało jeszcze pełnych danych na 2024 rok. W jego pierwszej połowie prym wiodły jednak takie imiona jak Maja oraz Nikodem. Dla dziewczynek Polacy chętnie wybierali także imiona: Zofia, Zuzanna, Hanna, Laura, Julia, Oliwia, Pola, Alicja czy Maria. Dla chłopców natomiast: Jan, Aleksander, Antoni, Franciszek, Leon, Ignacy, Jakub, Stanisław i Mikołaj.
Ciekawostką jest, iż w pierwszej połowie 2024 roku zauważalna stała się popularność imienia Iga, które znalazło się na 14. miejscu imion żeńskich, co może wiązać się z sukcesami tenisistki Igi Świątek.
Świdnickie statystyki
Urząd Stanu Cywilnego w Świdniku podał również dane statystyczne dotyczące narodzin, zgonów, a także ślubów oraz rozwodów. W ubiegłym roku w świdnickim USC wydano o 43 akty urodzenia więcej niż w 2023 roku. Oznacza to, iż w 2024 roku urodziło się 867 dzieci.
W minionym roku świdnicki USC wydał też 414 aktów zgonu. Było ich więc o 51 mniej niż w 2023 roku. 139 par zdecydowało się zawrzeć związek małżeński, natomiast 67 rozwieść się.
Co ciekawe, urząd wydał także 35 decyzji o zmianie imion i nazwisk. Można to zrobić, między innymi, w przypadku gdy są one ośmieszające, nielicujące z godnością człowieka lub zostały bezprawnie zmienione. Wniosek wraz z uzasadnieniem oraz oświadczeniem, które mówi o tym, iż wnioskodawca nigdy wcześniej nie złożył dokumentów w tej sprawie do innego USC, gdzie uzyskał decyzję odmowną, należy złożyć do kierownika USC.
af