27 maja 2025 r. w Starostwie Powiatowym w Pile odbyła się konferencja prasowa poświęcona aktualnej sytuacji rolnictwa na terenie powiatu pilskiego. Uczestniczyli w niej przedstawiciele władz samorządowych oraz instytucji wspierających rolników: starostowie Rafał Zdzierela i Stefan Kowal, dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa Sławomir Poszwa, przewodniczący Rady Powiatowej Wielkopolskiej Izby Rolniczej Mateusz Mrowiński oraz kierowniczka Biura Powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Katarzyna Krzyżykowska.
Tegoroczna wiosna okazała się wyjątkowo trudna dla lokalnych gospodarstw. Rolnicy zmagają się jednocześnie z dwoma poważnymi zagrożeniami – przymrozkami oraz dotkliwą suszą. Wiosenne spadki temperatury poważnie uszkodziły sady, w niektórych miejscach doprowadzając choćby do całkowitego zniszczenia plonów. Ucierpiały szczególnie drzewa owocowe – jabłonie i czereśnie, których kwiaty i zawiązki owoców zostały zniszczone przez mróz.
Susza natomiast uderzyła przede wszystkim w uprawy zbożowe i rzepak, szczególnie tam, gdzie gleby są słabszej klasy. Mimo iż w przypadku kukurydzy, ziemniaków czy buraków sytuacja początkowo wydawała się stabilniejsza, kolejne przymrozki pogłębiły straty. Kukurydze siane wcześniej przymarzły już kilka razy. Przewodniczący Mateusz Mrowiński zaznaczył, iż z tego względu można być pewnym, iż nie będzie to rok korzystny dla tej uprawy.
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przypomina, iż w przypadku oficjalnego ogłoszenia suszy przez wojewodę, rolnicy będą mogli składać wnioski o pomoc przez system elektroniczny.
W ubiegłym roku wpłynęło niemal 200 wniosków dotyczących szkód spowodowanych przymrozkami, z czego największa liczba pochodziła z gminy Białośliwie. Pomoc była przyznawana w zależności od skali strat – od 15% do powyżej 30%, z odpowiednimi przeliczeniami na hektar.
Obecnie rozpoczął się proces przyjmowania wniosków o oszacowanie szkód. Gminy powołują specjalne komisje klęskowe, które w czerwcu rozpoczną pracę w sadach i na polach, by ocenić rzeczywisty rozmiar zniszczeń.
W obliczu rosnącej nieprzewidywalności warunków atmosferycznych – takich jak wiosenne przymrozki, susze czy gwałtowne burze – rolnicy są coraz bardziej narażeni na ryzyko utraty dochodów. Zmiany klimatyczne sprawiają, iż tradycyjne rytmy przyrody stają się mniej stabilne, co w dłuższej perspektywie może wpłynąć także na ceny produktów rolnych w sklepach.
Choć najbliższe tygodnie mogą jeszcze przynieść poprawę sytuacji to obecny sezon już teraz zalicza się do jednego z trudniejszych w ostatnich latach. Jest to wyjątkowo mroźny maj. Lokalne władze i instytucje deklarują gotowość do wspierania rolników w tym wymagającym czasie.
Zgłoszenia dotyczące strat spowodowanych suszą będzie można składać za pośrednictwem aplikacji „Zgłoś suszę”, dostępnej na stronie gov.pl.
Tekst: Zosia Molenda
Foto: Sebastian Daukszewicz




