Rolnicy dziękowali za plony. Tłumy na święcie w Tokarni

4 miesięcy temu
Zdjęcie: Rolnicy dziękowali za plony. Tłumy na święcie w Tokarni


Podziękowali za tegoroczne plony, życząc sobie dobrej pogody i zapału kolejnych pokoleń do pracy na roli. W Parku Etnograficznym w Tokarni odbyło się największe święto rolników – dożynki wojewódzkie.

Bogumiła Wychowaniec z Huciska w gminie Strawczyn i Andrzej Lasak ze Szczerbakowa w powiecie buskim, starostowie tegorocznych dożynek zgodnie przyznają, iż dożynki to wyjątkowe święto dla rolników.

– Ta tradycja jest bardzo ważna, bo to okazja do podziękowań, także dla nas samych. Dziękujemy za plony, ale też za trud włożony w tę codzienność. Rolnictwu oddajemy wszystko to, co mamy, w tym przede wszystkim siły – mówiła pani Bogumiła.

Pan Andrzej dodaje, iż ten rok był piękny i słoneczny, ale niekoniecznie najlepszy dla rolnictwa.

– Z racji zmiany klimatu i braku wody, plony były trochę mniejsze, ale udało się je zebrać w pięknej pogodzie, za co jesteśmy wdzięczni i Bogu, i naturze – mówił.

Rolnicy zgodnie przyznali, iż dziś dużym wyzwaniem jest nakłonienie przedstawicieli kolejnych pokoleń, by swoją przyszłość wiązali z rolą. Prowadzenie gospodarstwa to nie jest już wyłącznie rodzinny biznes, ale specjalistyczne przedsiębiorstwo wymagające wiedzy z wielu dziedzin, nie tylko rolnictwa.

08.09.2024. Skansen w Tokarni. Świętokrzyskie Dożynki Wojewódzkie. / Fot. Wiktor Taszłow – Radio Kielce

Marszałek Renata Janik dziękowała wszystkim rolnikom i ich rodzinom za ciężką pracę, trud i wysiłek. Zapowiedziała, iż dla tych, którzy ucierpieli w wyniku klęsk żywiołowych, przeznaczona będzie specjalna transza pieniędzy.

– Jest to milion złotych. Na moją prośbę zostało zainicjowane spotkanie komisji rolnictwa sejmiku województwa, które zajmie się rozdzieleniem funduszy pomiędzy potrzebujące gminy. Wiemy, iż wiosna była trudna dla powiatów sandomierskiego i opatowskiego, natomiast lato dokuczyło powiatom włoszczowskiemu i jędrzejowskiemu. Choć wsparcie nie jest duże, chcemy pokazać rolnikom, iż nie są sami – mówiła.

Dożynki przyciągnęły do Tokarni tłumy. Można było posłuchać zespołów ludowych i spróbować smakołyków przygotowanych przez koła gospodyń wiejskich.

Wybrano także najpiękniejszy wieniec, który będzie reprezentował nasze województwo na Dożynkach Prezydenckich, które odbędą się w Pałacu Prezydenckim 14 i 15 września.



Idź do oryginalnego materiału