Rower elektryczny od Metropolii. Będzie można wykupić abonament

2 dni temu
Metropolia chce kupić rowery elektryczne. Jest przetarg na dostawę jednośladów, które będzie można wypożyczać na dłuższy czas. To przygotowania do uruchomienia nowego systemu.

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia chciała dać mieszkańcom możliwość wypożyczenia nie tylko tradycyjnych, ale również elektrycznych rowerów już na etapie wdrażania Metrorower. Później GZM już nie wracała do tego pomysłu. Już sama budowa jednolitego systemu rowerowego w 31 gminach okazała się bardzo kosztowna. Kontrakt z Nextbike jest wart ponad 181 mln złotych. Choć w przetargu była możliwość skorzystania z prawa opcji, to nie zdecydowano się na to. System można było tym samym rozszerzyć do 8612 rowerów i 1109 stacji. Na razie na pewno będzie to 7000 jednośladów na 924 stacjach.
Już teraz widać, iż żółte rowery cieszą się dużą popularnością, choć dużą konkurencję stanowią hulajnogi elektryczne licznych operatorów. Wiele osób wybiera elektryczne pojazdy. Metropolia nie zamierza rezygnować z elektrycznych rowerów. Już podczas prezentacji Metroroweru przewodniczący zarządu GZM Kazimierz Karolczak potwierdzał, iż elektryczne rowery w końcu się pojawią.

Kilka dni temu Metropolia ogłosiła przetarg na dostawę 250 rowerów ze wspomaganiem elektrycznym oraz zakup 75 baterii zapasowych. Jednoślady mają być przystosowane do wykorzystania w systemie wypożyczalni długoterminowej. Poza tym w zamówieniu jest całą lista wymogów, jakie musi spełnić wykonawca. Rowery typu miejskiego z damską ramą i rozmiarem kół 28 cali powinny być wyposażone w napęd elektryczny w suporcie o mocy nie większej niż 250W. Napęd ma wspomagać jazdę do prędkości 25 km/hi włączać się automatycznie w chwili rozpoczęcia pedałowania, Wymagana pojemność akumulatora to minimalnie 400 Wh lub zasięg ok. 100 km. Metropolia chce kupić rowery w trzech rozmiarach – po 25 sztuk dla osób o wzroście poniżej 160 cm i powyżej 180 cm, a także 200 sztuk dla osób o wzroście od 160 cm do 180 cm. Zalecana jest przerzutka w piaście, a na wyposażeniu jednośladów mają być m.in. błotniki, bagażnik, nóżka i pełne oświetlenie.

Rowery nie będą zlokalizowane na ulicy. To dlatego, iż mają być wypożyczane na dłuższy okres. – Użytkownicy będą musieli zarejestrować się w systemie wypożyczalni dzięki aplikacji mobilnej lub strony internetowej, a następnie wybrać odpowiedni abonament. Po dokonaniu rejestracji i opłaceniu abonamentu rowery będą do odbioru w wyznaczonym punkcie lub zostaną dostarczone pod wskazany adres – wyjaśnia Łukasz Zych, rzecznik prasowy GZM. Abonament będzie miesięczny, a jego maksymalny okres ma wynosić 3 miesiące. W tym czasie użytkownik będzie mógł korzystać z roweru w nieograniczony sposób i będzie przechowywał jednoślad u siebie. Użytkownik będzie miał zapewnione także wsparcie wykonawcy. – Zamówienie obejmuje również zapewnienie regularnej konserwacji rowerów oraz wsparcie techniczne dla użytkowników – mówi Zych.

Na razie Metropolia nie podaje, ile będzie kosztowało wypożyczenie roweru elektrycznego. Wiadomo, iż system ma ruszyć w przyszłym roku.

Idź do oryginalnego materiału