Budowa pumtrucku, czyli toru do ekstremalnej jazdy na rowerze, trwa na terenach nadrzecznych przy ulicy Dąbrowskiego. Wczoraj z postępami prac zapoznał się prezydent Piły Piotr Głowski. Inwestycja powinna się zakończyć choćby przed terminem, wyznaczonym na grudzień bieżącego roku.
Inwestycja realizowana jest w ramach trzeciego etapu rewitalizacji terenów nadrzecznych miasta Piły i budowy infrastruktury sportowo – rekreacyjnej.
- Trwa budowa pumptracku, czyli miejsca do rekreacyjnego i wyczynowego jeżdżenia na rowerach i na deskach. Łącznie ze skateplazą będziemy mieć dużo powyżej 5000 m², przystosowanych do różnego rodzaju urządzeń jeżdżących. Mam nadzieję, iż spotka się to z dużym zainteresowaniem, podobnie zresztą jak znajdująca się obok nas skateplaza – powiedział prezydent Piotr Głowski.
W ramach zadania powstaną:
Tor do jazdy na rowerze typu pumtrack o nawierzchni bitumicznej, podzielony na strefy: dla początkujących, średnio zaawansowanych oraz dla zaawansowanych użytkowników. Asfaltowy tor pumptrack składać się będzie z garbów, zakrętów profilowanych oraz małych „hopek” ułożonych w takiej kolejności, by możliwe było rozpędzanie się i utrzymywanie prędkości bez pedałowania. Przeszkody toru wraz z zakrętami utworzą zamkniętą pętlę, po której można jeździć w obu kierunkach.
Dla maksymalnego wykorzystania terenu zaprojektowano liczne odnogi i alternatywne linie przejazdu.
- W tej chwili mamy osiemdziesiąt procent zaawansowania na pumptracku.Mamy wykonane roboty ziemne i zrobiony nasyp z kruszywa kamiennego.Czekamy na dobrą pogodę, byśmy mogli wkładać masę asfaltową. Wykonywana jest ona manualnie i muszą być dobre warunki pogodowe zarówno w dzień, jak i w nocy – poinformował Szymon Koplin, kierownik budowy z Therbaum Piła.
W ramach tego samego zadania wykonane zostaną również:
Parking i drogi manewrowe na samochody osobowe (przewidziano 130 miejsc parkingowych, w tym 8 miejsc dla osób niepełnosprawnych), chodniki, miejsca z małą architekturą (ławki, kosze na śmieci, stojaki rowerowe), niezbędna infrastruktura techniczna, nasadzenia kompensacyjne zieleni.
- Termin zakończenia tej budowy to jest teoretycznie koniec roku,ale obecne zaawansowanie, które widzimy w robotach, wskazuje na to,że ta inwestycja zakończy się pewnie wcześniej i będzie mogła być oddana do użytkowania – podkreśliła Jolanta Sobieszczyk, dyrektor Wydziału Rozwoju i Funduszy Europejskich.
Przypomnijmy, iż inwestycja której wykonawcą jest firma Thermbau z Piły, uzyskała dofinansowanie z programu Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych.
- Wartość robót budowlanych: blisko 6 500 000 zł,
- kwota dofinansowania: 4 500 000,00 zł.