Rządowe Centrum Bezpieczeństwa rozesłało do mieszkańców regionu ostrzeżenie dotyczące złej jakości powietrza. O tym, jak wygląda aktualna sytuacja w Świdnicy oraz regionie można się przekonać sprawdzając dane z czujników, których aktualne pomiary udostępniane są w kilku serwisach internetowych.
Jakość powietrza w Polsce monitorowana jest między innymi przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska. Dane ogólnopolskie można śledzić za pośrednictwem dedykowanego serwisu GIOŚ. Inspektorat informuje też o przypadkach przekroczenia dopuszczalnych norm pyłu zawieszonego PM10 (150 µg/mł), będącego jednym ze składników smogu. Taką właśnie sytuację odnotowano minionej doby, a przekroczenie poziomu alarmowego odnotowano na stacji pomiarowej w Nowej Rudzie (209 µg/mł), natomiast poziom informowania przekroczono w Chojnowie (133 µg/mł), Kłodzku (143 µg/mł), Legnicy (140 µg/mł), Oławie (127 µg/mł), Wałbrzychu (135 µg/mł) oraz we Wrocławiu (148 µg/mł). Jako przyczynę przekroczenia wskazano „warunki meteorologiczne utrudniające rozprzestrzenianie się zanieczyszczeń w sytuacji wzmożonej emisji z sektora bytowo-komunalnego”.
W komunikacie GIOŚ z 29 grudnia w obszarze zagrożonym przekroczeniem norm dla pyłu PM10 znalazły się powiaty: dzierżoniowski, karkonoski, legnicki, lwówecki, milicki, oleśnicki, oławski, strzeliński, średzki, świdnicki, trzebnicki, wołowski, wrocławski, złotoryjski, miasto Jelenia Góra, miasto Legnica, miasto Wrocław. W ślad za niekorzystną prognozą Rządowe Centrum Bezpieczeństwa rozesłało do mieszkańców regionu alert o treści: „UWAGA! Dnia 29.12 prognozowana jest zła jakość powietrza w zakresie pyłu zawieszonego PM10 (SMOG). Zrezygnuj z aktywności na zewnątrz.”
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa oraz Główny Inspektorat Ochrony Środowiska radzą, aby w przypadkach przekroczenia norm „smogowych”: unikać intensywnego wysiłku fizycznego na zewnątrz, nie wietrzyć pomieszczeń, nie zwiększać zanieczyszczenia powietrza poprzez np. palenie w kominku. GIOŚ informuje też o możliwych negatywnych skutkach dla zdrowia. – Osoby cierpiące z powodu chorób serca mogą odczuwać pogorszenie samopoczucia np. uczucie bólu w klatce piersiowej, brak tchu, znużenie. Osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób układu oddechowego mogą odczuwać przejściowe nasilenie dolegliwości, w tym kaszel, dyskomfort w klatce piersiowej, nasilenie się objawów ataków astmy. Podobne objawy mogą wystąpić również u osób zdrowych. W okresach wysokich stężeń pyłu zawieszonego w powietrzu zwiększa się ryzyko infekcji dróg oddechowych – wyliczają przedstawiciele Inspektoratu.
W Świdnicy oraz powiecie świdnickim działa szereg czujników zbierających dane o poziomach pyłów PM10, PM2.5, a także prowadzących pomiary aktualnego ciśnienia i temperatury. Aktualne dane można śledzić na stronie internetowej Airly, na stronie Air-Fox (wpisując w pole wyszukiwania Świdnicę lub wskazując miasto na mapie), w serwisie ESA NASK.
/mn/