Różnorodność źródłem nadziei – po kwietniowej „Ciekawości świata” w Kcyni

6 dni temu

Wolę myśleć o Kościele jak o łące pełnej różnych kwiatów niż o równo przystrzyżonym trawniku – stwierdził w trakcie spotkania nasz gość, autor książki Pastwisko. Bogactwie różnorodności, a także kierunkowi, w którym zmierza polski Kościół poświęcone było spotkanie z Ignacym Dudkiewiczem.

Rozmowę prowadziła Justyna Makarewicz, odpowiedzialna za cykl „Ciekawość świata”.

Licznie zgromadzeni na spotkaniu mieszkańcy również zabierali głos w dyskusji, dzieląc się swoimi refleksjami. Rozmawialiśmy o dziedzictwie papieża Jana Pawła II, o sposobie, w jaki przez lata była budowana pamięć o nim. Sposób budowania narracji na temat Papieża Polaka przez lata był pomnikowy, spiżowy, taki, który nie pozwalał zobaczyć w nim człowieka. Teraz ta pamięć jest rozpięta pomiędzy zastygłą pomnikowością a internetową satyrą – stwierdził Ignacy Dudkiewicz. Poruszyliśmy temat reakcji młodzieży na mit Papieża-Polaka. Pytałam naszego gościa o recepcję jego książki – od jej premiery minął rok, i interesująca byłam, czy usłyszał reakcje zwrotne czytelników, zwłaszcza spośród duchowieństwa. Ignacy Dudkiewicz opowiadał o wielu wiadomościach, jakie otrzymuje wciąż od tzw. zwykłych księży i zakonnic, którzy potwierdzają opisane przez niego mechanizmy władzy w kościele. Rozmawialiśmy o funkcjonującym wciąż modelu feudalnym zależności, w którym to podwładny boi się swojego przełożonego i powiela taki model na innym, dostępnym jemu poziomie. Nie zabrakło miejsca na rozmowę o nadziei, o tym, gdzie jej szukać. Nasz gość podzielił się refleksją, iż w różnorodności Kościoła upatruje nadziei na przyszłość.

Nasz gość przedstawił zgromadzonym informacje na temat reform, jakie inicjuje Papież Franciszek, odwracając procesy centralizacji i przesuwając akcenty na decyzje podejmowane przez kościoły lokalne. Na koniec spotkania była okazja do indywidualnej rozmowy z Ignacym Dudkiewiczem oraz zdobycia dedykacji w książce.

tekst i zdjęcia: Justyna Makarewicz/Dźwiękowe Archiwum Kcyni

Idź do oryginalnego materiału