
SANOK / PODKARPACIE. W Wielki Czwartek rozpoczynamy przygotowania do najważniejszego święta w Kościele Katolickim – Zmartwychwstania Pana Jezusa. Wielki Czwartek rozpoczyna Triduum paschalne. Sprawdź, gdzie jeszcze można skorzystać z sakramentu spowiedzi oraz jak rozpocznie się Triduum w poszczególnych parafiach w Sanoku.
Triduum Paschalne to najważniejsze dni w roku liturgicznym Kościoła, upamiętniające mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Rozpoczyna się wieczorem w Wielki Czwartek i trwa aż do Niedzieli Zmartwychwstania.
Wielki Czwartek – wspomnienie Ostatniej Wieczerzy. Podczas Mszy Wieczerzy Pańskiej wierni skupiają się na ustanowieniu Eucharystii i Kapłaństwa. To moment refleksji nad darem obecności Chrystusa w sakramentach.
Wielki Piątek – dzień męki i śmierci Jezusa na krzyżu. W tym dniu nie odprawia się Mszy Świętej, a liturgia skupia się na adoracji krzyża. Wierni powinni w ciszy i skupieniu rozważać ofiarę Chrystusa i Jego miłość do człowieka.
Wielka Sobota – czas ciszy i oczekiwania przy grobie Pańskim. Wieczorem odbywa się Wigilia Paschalna – najuroczystsza liturgia roku. To noc przejścia ze śmierci do życia – moment zmartwychwstania.
W Wielki Piątek obowiązuje post ścisły – posiłki bezmięsne (2 lekkie i 1 do syta); nie ma od niego dyspensy; obowiązuje wiernych, którzy ukończyli 18 rok życia, a nie rozpoczęli 60-tego. Zachęcamy do postu również w Wielką Sobotę.
Franciszkanie Sanok
Dodatkowa możliwość spowiedzi w Wielki Czwartek w 7.00 – 12.00, oraz Wielki Piątek i Wielką Sobotę w godz. 7.00 – 9.00.
Wielki Czwartek:
Msza Wieczerzy Pańskiej – godz. 18.00
W Wielki Piątek i Wielką Sobotę Liturgia Godzin na godz. 00 oraz na koronka do Bożego Miłosierdzia o godz. 15.00.
Wielki Piątek:
Droga krzyżowa ulicami naszego miasta. Rozpoczynamy o 22.00 w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego (Franciszkanie).
W Wielką Sobotę święcenie pokarmów na krużgankach w godz. 10.00 – 12.00 oraz 12.30 – 15.00.
Fara Sanok:
Wielki Czwartek:
Msza Wieczerzy Pańskiej o godz. 18.00. Po Mszy św. adoracja Pana Jezusa w ciemnicy do godz. 22.00.
Wielki Piątek:
Od godz. 7.00 rozpocznie się adoracja Pana Jezusa w ciemnicy.
Droga krzyżowa o godz. 8.00 i 17.15. O godz. 9.00 tzw. Ciemna Jutrznia w piątek i sobotę.
Nabożeństwo wielkopiątkowe o godz. 18.00, a po nim adoracja Pana Jezusa w Grobie.
O godz. 22.00 na ulicach naszego miasta odprawione zostanie nabożeństwo Drogi krzyżowej. Rozpocznie się ono u oo. franciszkanów i zakończy w farze.
Wielka Sobota
Adoracja od godz. 7.00; o godz. 9.00 tzw. Ciemna Jutrznia.
Poświęcenie pokarmów na stół wielkanocny od godz. 10.00 do 15.00 co pół godziny.
Poświęcenie pokarmów w Stróżach o godz. 10.00, a w Płowcach o godz. 10.30.
W Wielką Sobotę na godz. 12.00 wspólne poświęcenie pokarmów.
Liturgia Wigilii Paschalnej rozpocznie się o godz. 20.00 obrzędem poświęcenia ognia.
Przed liturgią paschalną o godz. 19.45 odprawimy nowennę do Miłosierdzia Bożego.
Dla Stróżów i Płowiec liturgia Wielkiego Piątku rozpocznie się o godz. 17.00, a liturgia Wielkiej Soboty o godz. 18.00.
Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego
Rezurekcja o godz. 6.00.
Msze św. w czasie Świąt Wielkanocnych jak w każdą niedzielę; nie będzie w Wielkanoc Mszy św. o godz. 8.00. Po sumie nowenna do Miłosierdzia Bożego, a po Mszy św. o godz. 12.30 nabożeństwo ku czci św. Rity.
Posada Sanok:
Liturgia Wieczerzy Pańskiej
O godz. 18.00 i adoracja do godz. 22.00.
Młodzież Oazowa poprowadzi adorację w Wielki Czwartek od godz. 20.30.
Wielki Piątek
Adoracja Najświętszego Sakramentu w ciemnicy od godz. 7.00 przez cały dzień. Droga Krzyżowa dla osób które nie mogą uczestniczyć wieczorem - o godz. 9.00.
Liturgia Męki Pańskiej w Wielki Piątek o godz. 18.00 i adoracja. Po liturgii śpiewamy trzy części Gorzkich Żali.
O godz. 21.00 Droga Krzyżowa w kościele.
Adoracja Najświętszego Sakramentu przez całą noc przez poszczególne rejony naszej parafii.
Wielką Sobotę
Adoracja Najświętszego Sakramentu przez grupy modlitewne od godz. 7.00.
Poświęcenie pokarmów od 9.00 do 13.00 co pół godziny.
Msza św. Wigilii Paschalnej w Wielką Sobotę z poświęceniem ognia oraz odnowieniem przyrzeczeń chrzcielnych o godz. 19.00. Po Mszy św. adoracja do godz. 22.00.
Procesja Rezurekcyjna w Niedzielę Zmartwychwstania o godz. 6.00.
Msze św. na Wielkanoc oprócz Rezurekcji będą o 8.30, 10.00 i o 11.30. Nie będzie Mszy św. o godz. 7.00. Również nie będzie Mszy św. popołudniowej.
Parafia pw. Chrystusa Króla w Sanoku:
Wielki Czwartek
Msza Wieczerzy Pańskiej o godz. 18.00. Czuwanie przy Ciemnicy od godz. 19.30 do godz. 23.00
Wielki Piątek
Całodzienna adoracja Chrystusa w Ciemnicy. Początek od godz. 8.00 do godz. 18.00.
Liturgia Męki Pańskiej w piątek o godz. 18.00. Adoracja w Grobie do godz. 23.00.
Wielką Sobotę
Od godz. 8.00 adoracja Chrystusa w Grobie i adoracja Krzyża. Poświęcenie pokarmów na stół wielkanocny od godz. 9.00 do godz. 14.00, co 20 minut.
Liturgię Wielkiej Soboty rozpocznie się o godz. 19.00.
Niedziela Zmartwychwstania
Msza św. rezurekcyjna o godz. 6.00 z procesją wokół kościoła (trzy razy). Pozostałe Msze św. o godz. 8.30; 10.00; 11.30. Nie będzie Mszy św. popołudniowej o godz. 17.00.
Triduum Paschalne to kulminacja całego Wielkiego Postu i Wielkiego Tygodnia. Chrześcijanin nie może przespać tych dni. Od Niedzieli Palmowej do Niedzieli Zmartwychwstania Kościół wspomina najważniejsze wydarzenia w historii zbawienia: ustanowienie Eucharystii, mękę i śmierć Chrystusa oraz Jego zmartwychwstanie.
Święta Wielkanocne nie są tak rodzinne i ciepłe jak Boże Narodzenie, jednak dla chrześcijan mają większe znaczenie. Apostoł Paweł w 1 Liście do Koryntian (15,17) stwierdza jednoznacznie: o ile Chrystus nie zmartwychwstał, daremna jest wasza wiara.
Zmartwychwstanie Jezusa to centralne święto w roku liturgicznym. Poprzedza je uroczyste Triduum Paschalne. Święte Triduum Paschalne Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Pańskiego rozpoczyna się liturgią Eucharystyczną Wieczerzy Pańskiej wieczorem w Wielki Czwartek, a kończy nieszporami Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego. Oprócz Mszy św. Wieczerzy Pańskiej Święte Triduum obejmuje liturgię Męki Pańskiej w Wielki Piątek oraz liturgię Wigilii Paschalnej, która rozpoczyna się w sobotę po zachodzie słońca. Centrum tych dni stanowi liturgia Wigilii Paschalnej, a nie, jak to się często przyjmuje, poranna Msza św. w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego.
W naszej pobożności dokonujemy mimowolnie rozdzielenia Krzyża i Wielkanocy. Rozważamy mękę Pańską, udając, iż nic nie wiemy o zmartwychwstaniu. Z kolei w Wielkanoc chcemy zapomnieć o Krzyżu. A przecież Pasja i Zmartwychwstanie to dwie strony tego samego medalu. Głosimy Chrystusa ukrzyżowanego i zmartwychwstałego. To „i” jest tutaj sednem. W liturgii nie chodzi o to, by odegrać jak na scenie kolejne wydarzenia w chronologicznej kolejności. Pierwszeństwo ma sens teologiczny. Tak jak w utworze muzycznym, tak i w liturgii wciąż powraca zasadniczy motyw. Wiodącym tematem Wielkiego Tygodnia jest Pascha Chrystusa, czyli Jego przejście ze śmierci do życia. Kryje się tu również tajemnica naszej paschy, czyli przejścia z niewoli grzechu i śmierci do życia odnowionego przez łaskę. Kościół rozważa bolesną mękę Chrystusa jako drogę wywyższenia, drogę do największego zwycięstwa w dziejach świata.
Msza św. Wieczerzy Pańskiej
Obchody Paschalne rozpoczyna Msza Wieczerzy Pańskiej, sprawowana w Wielki Czwartek wieczorem. Celebracja ta ma przypomnieć Ostatnią Wieczerzę Chrystusa spożywaną w wieczerniku z uczniami na dzień przed męką. Trzeba podkreślić, iż żaden dzień z życia Pana Jezusa nie został tak dobrze udokumentowany, jak Wielki Czwartek i Wielki Piątek. Jest to uderzająca pieczołowitość Ewangelistów.
Wydarzenia Wielkiego Czwartku można podzielić na dwie fazy: to, co się wydarzyło w Wieczerniku, oraz wypadki, które miały miejsce na Górze Oliwnej. Liturgia tego dnia wyraźnie je wyodrębnia. Podczas Ostatniej Wieczerzy Chrystus ustanawia dwa sakramenty: Eucharystię i Kapłaństwo. Na pamiątkę tego wydarzenia liturgię wielkoczwartkową sprawuje się w kolorze białym. Podczas niej dokonuje się obrzędu umycia nóg przypominając to, co dokonało się w wieczerniku, kiedy Chrystus umył nogi Apostołom. Po Eucharystii kapłan wynosi Najświętszy Sakrament do specjalnej kaplicy – ciemnicy, w której następnie trwa adoracja. Jest to w symboliczny sposób przypomnienie modlitwy Chrystusa w Ogrójcu.
źródło: archiwum Franciszkanie Sanok obchody Triduum Paschalnego: źródło parafie sanockie