Podlaski Instytut Kultury rozpoczyna program Bardzo Młoda Kultura 2025. To jeden z najważniejszych projektów PIK. Uczy młodych ludzi nie tylko uczestniczyć w ofercie kulturalnej, ale także tę ofertę tworzyć.
Podlaski Instytut Kultury realizuje program Bardzo Młoda Kultura od dziewięciu lat, w trzyletnich cyklach. O tym jak istotny jest to projekt zarówno dla młodzieży, jak i pracujących z nią na co dzień animatorów i edukatorów mówiła podczas spotkania prasowego Agnieszka Jabłońska, zastępca dyrektora PIK.
Dzięki Bardzo Młodej Kulturze udało nam się w ostatnich latach, wspólnie z gminnymi ośrodkami kultury zrobić naprawdę dużo dobrego i zamierzamy to także w tym roku kontynuować. Przygotowaliśmy mnóstwo szkoleń, warsztatów, zaplanowaliśmy również, podobnie jak w latach ubiegłych konkurs na inicjatywy lokalne. Wiemy, iż w małych miejscowościach młodzież ma wspaniałe pomysły na to jak chce spędzać czas, w jakich zajęciach uczestniczyć. Czasem brakuje tylko środków na realizację tych pomysłów. Dzięki Bardzo Młodej Kulturze możemy temu zaradzić.
Program jest realizowany przez Podlaski Instytut Kultury wspólnie z Narodowym Centrum Kultury, przy ogromnym wsparciu Województwa Podlaskiego. W tym roku budżet Bardzo Młodej Kultury to 400 tysięcy złotych. Z tego 200 tysięcy to dofinansowanie NCK, a drugie tyle to dotacja Województwa Podlaskiego.
Chodzi nam o to, by dać młodzieży możliwość konsumowania kultury, uczestniczenia w ofercie kulturalnej, ale nie tylko, chcemy także zaangażować młodzież, aby kulturę tworzyła – mówił podczas konferencji Jacek Piorunek, członek zarządu województwa podlaskiego. – Niezwykle istotny jest regionalny charakter tego programu. Mamy 118 gmin, w każdej jest jednostka kultury, a w każdej jednostce potrzebna jest solidna kadra kultury. Jest szansa, iż młodzież, która zasmakuje w kulturze, w przyszłości zasili tę kadrę.
W tym roku w ramach Bardzo Młodej Kultury będą warsztaty, szkolenia, wizyty studyjne i to zarówno bezpośrednio dla młodzieży, jak i dla pracujących z nią animatorów i edukatorów. Tematyka bardzo różna: od zajęć uczących kreatywności, poprzez warsztaty twórcze – rękodzielnicze, muzyczne, plastyczne.
Będzie też konkurs na inicjatywy lokalne – podkreśliła Magdalena Zawadzka, koordynatorka Bardzo Młodej Kultury – przeznaczymy na to kwotę 130 tysięcy. Wiemy, iż lokalni animatorzy, którzy pracują z młodzieżą bardzo na ten konkurs czekają i już planują co chcieliby zrobić, jakie zajęcia zorganizować, co stworzyć. Będziemy mogli dofinansować 10 najlepszych projektów. Konkurs ogłosimy już niedługo – podczas uroczystej inauguracji programu 14 kwietnia.
O dobrodziejstwach Bardzo Młodej Kultury opowiedziała Izabela Gudel z Gminnego Ośrodka Kultury w Goniądzu, który to ośrodek uczestniczył w BMK już osiem razy.
Jest to ogromna satysfakcja obserwować jak na przestrzeni lat dzieciaki przychodziły do nas, uczyły się z nami różnych technik, poznawały różne dziedziny kultury, a teraz przychodzą do nas już jako młodzi ludzie, ze swoimi pomysłami i stają się twórcami kultury. To dla nas ogromna euforia być częścią ich rozwoju kulturalnego.
Tylko w ubiegłym roku, w województwie podlaskim udało się przeszkolić w ramach Bardzo Młodej Kultury blisko 300 animatorów i edukatorów. W warsztatach dla młodzieży oraz w projektach lokalnych wzięło udział blisko 600 młodych osób.
Inauguracja Bardzo Młodej Kultury 2025, pod hasłem Wygrajcie Kulturę już 14 kwietnia, o godz. 10.00 w Nie Teatrze w Białymstoku. Będzie można obejrzeć reportaż filmowy podsumowujący działania podjęte w ramach BMK w 2024 r. Koordynatorki projektu – Magdalena Zawadzka i Małgorzata Palanis przedstawią plany na rok 2025. Wykład inauguracyjny „Mowa Internetu i jej psychospołeczne konsekwencje” wygłosi dr hab. Mariusz Z. Jędrzejko, profesor Akademii Piotrkowskiej, pedagog specjalny i społeczny.