Ruszcza: IV Festiwal Kół Gospodyń Wiejskich za nami

leliwa.pl 5 godzin temu

Ucichły ostatnie dźwięki IV Festiwalu Kół Gospodyń Wiejskich „Pożegnanie z Truskawką”.


 Było pozytywnie, energetycznie i muzycznie. Pachnące truskawkami wydarzenie licznie zgromadziło mieszkańców gminy Połaniec i gości, dając możliwość celebrowania lokalnych tradycji, kulinarnych pasji i umiejętności. Ważnym elementem była społeczna integracja i promocja lokalnego produktu – truskawki. Stoiska przygotowane przez gospodynie z KGW Nadwiślański z Maśnika, KGW z Ruszczy, KGW Zdziecianeczki ze Zdzieci Starych, KGW z Rybitw, KGW Z Naturą w Tle ze Zrębina oraz Stowarzyszenie Z Tradycją w Nowoczesność uginały się pod ciężarem smakołyków i potraw regionalnych. Kusiły zapachem, przyciągały wyglądem i na dłużej zatrzymywały smakiem. Takiej eksplozji najróżniejszych doznań i wrażeń dawno nie było w ruszczańskim parku. W trakcie imprezy odbył się charytatywny Kiermasz Słodkości przeznaczony na rehabilitację i leczenie Moniki Dudek. Inicjatorem tej szczytnej akcji była Agnieszka Małkiewicz radna Rady Miejskiej w Połańcu i Ewelina Starbek sołtys sołectwa Ruszcza.
 Festyn rozpoczął się polową mszą św., a zakończył późno w nocy potańcówką z zespołem DETOX.
 Uroczystego otwarcia truskawkowego święta dokonali: Jacek Nowak Burmistrz Miasta i Gminy Połaniec, Małgorzata Walenciak Przewodnicząca Rady Miejskiej w Połańcu, Monika Pławska Dyrektor Centrum Kultury i Sztuki w Połańcu oraz Agnieszka Małkiewicz Radna Rady Miejskiej w Połańcu. Głos zabrali również zaproszeni goście: Leszek Walczyk Dyrektor Departamentu Administracyjno – Gospodarczego, pełnomocnik Prezesa ARIMR ds. współpracy z beneficjentami oraz organizacjami zewnętrznymi, działającymi na rzecz rozwoju obszarów wiejskich, Marian Hnatko Zastępca Dyrektora Świętokrzyskiego Oddziału ARIMR, Anita Koniusz Członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego, Jacek Skórski Prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach, Monika Michalec Kierownik Biura Powiatowego ARIMR w Staszowie, Maciej Tutak Kierownik Placówki Terenowej KRUS w Staszowie, Jadwiga Kowynia sołtys sołectwa Ruszcza Kępa. Dodatkowo Marek Mazur Dyrektor Biura Poselskiego odczytał list od Arkadiusza Mularczyka Posła do Parlamentu Europejskiego.
 Organizatorzy zadbali o artystyczne doznania i klimatyczny nastrój: mnóstwo truskawkowych dekoracji, wazonów ze słonecznikami, kostek siana, wiszącej, kolorowej bibuły i leżaków z logo partnera Enea Elektrownia Połaniec S.A. Nie brakowało atrakcji dla najmłodszych: wodnej kurtyny, basenu z piankowymi pistoletami, lodów, dmuchańców, truskawkowych balonów i stoiska z zabawkami. W cieniu drzew aktywnie działali animatorzy z CKiSz i CUSu. Były zajęcia plastyczne, warsztaty bębnów, pokaz motocykli, animacje, pokaz baniek, malowanie twarzy i włosów oraz tatuaże. Na placu swoje stoiska, pełne informacji i cennych wskazówek oraz działań animacyjnych prezentowało Centrum Usług Społecznych i Przychodnia Zdrowia w Połańcu.
 Ważnym elementem „truskawkowego święta” jest coroczny turniej kulinarny. W czwartej edycji tego wyjątkowego konkursu o Złotą Truskawkę wzięły udział cztery Koła Gospodyń Wiejskich z gminy Połaniec. Rywalizacja była ogromna, a pierogi z truskawkami przepyszne. Jury w składzie: Leszek Walczyk Dyrektor Departamentu Administracyjno – Gospodarczego, pełnomocnik Prezesa ARIMR ds. współpracy z beneficjentami oraz organizacjami zewnętrznymi, działającymi na rzecz rozwoju obszarów wiejskich, Monika Michalec Kierownik Biura Powiatowego ARIMR w Staszowie, Maciej Tutak Kierownik Placówki Terenowej KRUS w Staszowie, Marta Pietrasiak Dyrektor Świętokrzyskiego Oddziału NFZ, Małgorzata Walenciak Przewodnicząca Rady Miejskiej w Połańcu i Adam Łańka Radny Rady Miejskiej w Połańcu spróbowało wszystkich przygotowanych dań. Oceniając wyrafinowany smak, walory wizualne i oryginalność podania, doceniło wyjątkowość połanieckich pierogów i po długich obradach wybrało zasłużonych zwycięzców. Złota Truskawka jako przechodnie trofeum powędrowała do KGW „Z Naturą w Tle” ze Zrębina. Wszyscy uczestnicy turnieju zostali wyróżnieni i otrzymali miłe niespodzianki i pamiątkowe dyplomy.
 Tego dnia, każdy bez wyjątku mógł poczuć niepowtarzalny klimat, spróbować potraw z truskawek i posłuchać dobrej muzyki. A było czego posłuchać…
 Piękne, dobrze wszystkim znane, polskie przeboje zaprezentował lokalny artysta Pan Ireneusz Wyspiański. Na ludowo z uśmiechem i niesłabnącą energią zaśpiewał i zatańczył Zespół SIDUS. Zabawa na scenie i na parkiecie z „Siduskami” to nie lada gratka dla miłośników folku. Jakby tego było mało, z przytupem i na ludową nutę zagrała Kapela „Od Połańca”, która jako jedyna w regionie jedyna w regionie kultywuje tradycje ludowego muzykowania regionu nadwiślańskiego.
 W powietrzu czuć było folkową, pozytywną energię, co zaostrzyło apetyt na tańce i wygibasy na podłodze. Potańcówka z zespołem DeTox była strzałem w 10, stare przeboje przeplatały hity z pierwszych miejsc list przebojów. A gdy tylko wokół tańczących na parkiecie par zaświeciły się światełka, na placu, wśród starych, ruszczańskich drzew zrobiło się wręcz magicznie. Muzyczno-taneczny wieczór zakończył się późno w nocy. To było niezwykle udane podsumowanie sezonu truskawkowego.
 Serdeczne podziękowania od organizatorów dla wszystkich osób, firm i instytucji zaangażowanych w realizację tego wydarzenia! Dziękujemy za wsparcie społeczne Enea Elektrownia Połaniec S.A.
 Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: EtnoPolska. Edycja 2025

/CKiSz/

Idź do oryginalnego materiału