Rozpoczęły się prace związane z remontem elewacji kamienicy u zbiegu ulic Długiej i Kazimierza Pułaskiego, znanej jako „Dom pod Bykami”.
W lipcu 2023 roku ogłoszono wyniki pierwszego naboru o dofinansowanie z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków, w ramach którego wsparcie przyznano m.in. na renowację barokowej elewacji kościoła pw. św. Józefa przy ulicy Kotlarskiej (1 mln 275 tys. zł), prace restauratorskie w Kolegium Jezuickim przy pl. Jana Pawła II (3 mln 407 tys. zł) oraz na realizację prac w świdnickiej katedrze (3 mln 430 tys. zł).
Rządowej dotacji w wysokości ponad 963 tys. złotych udzielono również na wykonanie prac konserwatorskich, restauratorskich i robót budowlanych przy czterech elewacjach kamienicy przy ul. Długiej 45. W ubiegłym tygodniu ruszyły prace związane z renowacją jednego z najbardziej charakterystycznych budynków w Świdnicy. Neorenesansową fasadę kamienicy zdobią umieszczone w narożnikach budynku dwie naturalnej wielkości rzeźby byków. Od 1882 roku w kamienicy mieści się apteka, która w chwili powstania była trzecią w mieście.
– Wśród części mieszkańców Świdnicy jest rozpowszechniona opinia, iż najstarszym budynkiem w mieście jest dom przy ul. Długiej 45. Mieści się w nim w tej chwili na parterze apteka „Pod Bykami”. Należy jednak zaznaczyć, iż niemożliwe jest stwierdzenie, który budynek wybudowano jako pierwszy w Świdnicy i z pewnością nigdy się tego nie dowiemy. Możemy jedynie mówić o grupie domów najstarszych. Niewątpliwie należą do nich niektóre kamienice na Rynku, przy ul. Kazimierza Pułaskiego czy też ul. Długiej. Do najciekawszych pod wieloma względami należy wspomniany już dom przy ul. Długiej 45 – wskazywał na łamach portalu „Świdnica – Moje Miasto” Wiesław Rośkowicz, świdnicki historyk i były dyrektor Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy.
Jak przywoływał, z budynkiem związana jest legenda, wedle której przed wiekami w tym samym miejscu znajdowała się leśniczówka, która dała początek miastu Świdnica. – W późniejszym okresie, jeszcze w średniowieczu, wybudowano tutaj dom, w którym mieści się w tej chwili apteka. Na jego szczytowej ścianie znajdował się napis informujący o historii tego miejsca. Brzmiał on następująco: „Słusznie dwór stojący w tym miejscu / nazwany został dworem pramiejscowym / już w owej chwili / gdy łucznicy z psami / polowali na dziki / bo na tym terenie / powstały zaczątki Świdnicy”. Z legendy tej wynikło w końcu przekonanie, iż budynek ten jest najstarszy w mieście – pisał Rośkowicz.
Więcej o dziejach „Domu pod Bykami”:
- Wiesław Rośkowicz, Apteka „Pod Bykami”, Świdnica – Moje Miasto | Świdnickie Archiwum Cyfrowe,
- Andrzej Dobkiewicz, Czy Świdnica odzyska pamiątkę swoich dziejów?, Świdnicki Portal Historyczny,
- Kamienica Pod Bykami, Lokalna Organizacja Turystyczna „Aglomeracja Wałbrzyska”.
/opr. mn/