Ruszyła kampania „Bezpieczne wakacje z sanepidem”

2 dni temu
Fot. arch. GIS

– Wakacje to okres większej aktywności w różnych obszarach – zmiana miejsca pobytu, sposobu spędzania czasu, spożywanego jedzenia. Chcemy, aby ten czas był bezpieczny, dlatego rozpoczynamy kampanię „Bezpieczne wakacje z sanepidem” – powiedział dr n. med. Paweł Grzesiowski, Główny Inspektor Sanitarny. – Poprzez naszą stronę internetową, media społecznościowe i lokalne działania jednostek Państwowej Inspekcji Sanitarnej będziemy regularnie informować, jak zdrowo i bezpiecznie spędzić lato.

Złożą się na nią promowanie zasad higieny i profilaktyki chorób zakaźnych (m.in. WZW A, WZW B, tężca, błonicy, duru brzusznego, malarii, żółtej febry, salmonellozy, kleszczowego zapalenia mózgu, boreliozy, oraz chorób przenoszonych drogą płciową etc.). Edukowanie nt. bezpiecznego korzystania ze słońca,. Informowanie o zasadach bezpiecznej kąpieli i udzielania pierwszej pomocy. Promowanie adekwatnych zachowań w podróży (żywienie, nawodnienie, unikanie zatruć pokarmowych). Informowanie o zagrożeniach związanych z używkami (alkohol, narkotyki, nikotyna). Przypominanie o zasadach bezpieczeństwa w kontaktach z dzikimi zwierzętami.

Żeby z wakacji wrócić nie tylko wypoczętym ale i zdrowym

Na swojej stronie internetowej GIS udostępnia mapę zagrożeń zdrowotnych na świecie aktualizowaną na podstawie m.in. najnowszych danych Światowej Organizacji Zdrowia. Są to informacje np. o ogniskach zakażeń czy o wymaganych na miejscu szczepieniach.

– Przed wyjazdem należy pamiętać o szczepieniach ochronnych. W poradni medycyny podróży specjalista pomoże dobrać szczepienia do kierunku podróży i trybu spędzania tego czasu. Inne szczepienia będziemy zalecali osobom, które spędzają czas w hotelu all inclusive, a zupełnie inaczej podejdziemy do kogoś, kto z plecakiem będzie przemierzał dżunglę – powiedział.

Zwrócił też uwagę, iż w ostatnich latach obserwuje się wzrost liczby zachorowań na choroby przenoszone drogą płciową (STI).

Według raportu NIZP PZH-PIB „Choroby zakaźne i zatrucia w Polsce” liczba nowych przypadków tych chorób wzrosła od 2020 roku o ponad 300 proc. Tylko między 2021 a 2022 r. liczba zgłoszonych przypadków rzeżączki wzrosła o 48 proc., kiły o 34 proc., a chlamydii o 18 proc. – powiedziała prof. Justyna Kowalska, z Kliniki Chorób Zakaźnych dla Dorosłych WUM, ekspertka GIS.

Inspektorat zachęca do śledzenia działań edukacyjnych na stronie www.gov.pl/gis i w mediach społecznościowych GIS oraz wojewódzkich i powiatowych stacji sanitarno-epidemiologicznych.

Idź do oryginalnego materiału