Odebrali klucze bram miasta i rozpoczęli świętowanie. Na Placu Wolności trwa dwudziesta trzecia edycja Opolskich Dni Osób z Niepełnosprawnościami.
– Zjechały się osoby z całego województwa. Nie chcą zejść ze sceny, śpiewają. To są ludzie, którzy mają niezwykłą pogodę ducha i potrafią cieszyć się życiem mimo swoich dysfunkcji – opowiada Małgorzata Kozak, zastępca dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Opolu.
– jeżeli osoby z niepełnosprawnościami przy tej aurze uczestniczą w tych wszystkich przygotowanych atrakcjach, to pokazuje, jak ważne jest dla nich to święto i jak bardzo te osoby chcą być częścią tego aktywnego społeczeństwa – uważa Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek województwa.
– Jest to impreza cykliczna i powinna o roku być organizowana, oby jak najdłużej. Podczas wydarzenia możemy pokazać swoje wyroby, umiejętności a przede wszystkim dobrze się bawić, spotkać ze sobą i powymieniać doświadczenia – mówi Alicja Stelmaszczyk, która odebrała klucze do bram miasta.
– Jako społeczeństwo wyparliśmy już słowo kaleka czy niepełnosprawny, dziś mówimy o osobach z niepełnosprawnościami. W samym Opolu stanowią one 12 procent mieszkańców – informuje Przemysław Zych, zastępca prezydenta miasta.
Wydarzeniu towarzyszy jarmark niezwykłości, czyli targi rękodzieła oraz pokaz sprzętu rehabilitacyjnego. W programie obchodów są także występy artystyczne, konkursy dla najmłodszych i miasteczko rowerowe. Impreza potrwa do jutra (13.09) do godziny 19.00.
XXIII Opolskie Dni Osób z Niepełnosprawnościami organizuje Wojewódzkie Towarzystwo Walki z Kalectwem wraz z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie w Opolu. Radio Doxa jest patronem medialnym wydarzenia.
Małgorzata Kozak, Zbigniew Kubalańca, Alicja Stelmaszczyk, Przemysław Zych:
autor: Ank