Rzeźba Bolesława Chrobrego na lubińskim rondzie

1 miesiąc temu

Rzeźba Bolesława Chrobrego, która została zamontowana na rondzie u zbiegu ulic Spacerowej i Zielonogórskiej wzbudza zachwyt i podziw z jednej strony – zdziwienie i zaskoczenie z drugiej. – Chrobry to są ziemie zachodnie, nie byłoby powrotu ziem zachodnich, gdyby nie Bolesław Chrobry – mówi dr Marek Zawadka, dyrektor Muzeum Historycznego.

O rzeźbie lub pomniku Bolesława Chrobrego mówiło się w Lubinie od kilku lat. Miasto chce w ten sposób uczcić przypadającą w przyszłym roku 1000. rocznicę koronacji Bolesława Chrobrego na króla Polski. Okazała rzeźba stanęła na rondzie im. Tysiąclecia Powstania Królestwa Polskiego.

Ktoś zapyta, co wspólnego ma Lubin z królem Polski? Dr Marek Zawadka, dyrektor Muzeum Historycznego w Lubinie, spokojnie na to odpowiada.

-Zapominamy o tym, iż to Bolesław Chrobry przyłączył Śląsk do Polski, iż to Chrobry chodził tutaj w kierunku Czech, Budziszyna, Niemczy, iż to Chrobry tutaj od 1000 roku do pokoju w Budziszynie w 1018 roku anektował te ziemie. Obojętnie jakbyśmy powiedzieli, gdzieś tu, na tym terenie, czy w Lubinie, czy między Szprotawą a Lubinem, dokładnie nikt tego nie wie, odbyła się wielka bitwa z Henrykiem II. To trzeba pamiętać, iż Chobienia, Ścinawa, Głogów i Nowa Sól to były brody, przez które Chrobry się przeprawiał. Chrobry to są ziemie zachodnie, nie byłoby powrotu ziem zachodnich, gdyby nie Bolesław Chrobry. Lubin powstał 200 lat po Chrobrym, ale na tych ziemiach był. Uważam, iż hołdem dla koronacji, dla tysiąclecia państwa polskiego, dużo miast na ziemiach zachodnich powinno postawić i pomnik Chrobremu, i pionierom, którzy przyjechali tutaj w 1945 roku. Lekceważymy sobie tę historię – spokojnie wyjaśnia dyrektor lubińskiego Muzeum Historycznego.

Autorem rzeźby jest Piotr Mojka, metaloplastyk, regionalista, specjalizujący się w technice repusowania manualnego. Jest autorem m.in. monumentalnych rzeźb smoków u bram pałacu w Magnicach, ozdób dachowych dla Norweskiej Doliny w Szklarskiej Porębie czy choćby rekwizytów do serialu „Gra o Tron”.

-Rzeźba dostanie jeszcze granitową osłonę. Będzie tam nazwa, informacja, czyj to jest pomnik. Będzie też oświetlona. Mam nadzieję, iż do następnego piątku się z tym wszystkim uporamy. Rzeźba wykonana jest z blachy miedzianej milimetrowej – precyzuje dr Marek Zawadka.

Muzeum Historyczne od dawna przywraca pamięć o Bolesławie Chrobrym i powstaniu państwowości polskiej. W 2016r. Lubin świętował m.in. 1050. rocznicę chrztu Polski.

Idź do oryginalnego materiału