W Niedzielę Świętej Rodziny, 29 grudnia, otwarto Drzwi Święte w Bazylice św. Jana na Lateranie – „Matce i Głowie Wszystkich Kościołów Miasta Rzymu i Świata”. Otwarcia w katedrze papieży – biskupów Rzymu dokonał archiprezbiter bazyliki kard. Baldassare Reina wikariusz generalny diecezji rzymskiej.
„Być dla wszystkich brata i siostry konkretnym znakiem nadziei, otwierającym drzwi naszego serca poprzez wybory miłosierdzia, dobroci i sprawiedliwości” – powiedział w homilii kard. Reina nawiązując do Niedzieli Świętej Rodziny, „wzoru każdej wspólnoty domowej i zwierciadła komunii trynitarnej”, która staje się „zaproszeniem do uznania siebie za rodzinę Bożą, wezwaną do wzrastania w jedności i wspierania modlitwą wszystkich rodzin, zwłaszcza tych, które doświadczają trudności i cierpienia”.
Przekroczenie Drzwi Świętych, dla kard. Reiny, przypomina nam o „naszej tożsamości jako dzieci, powołanych do życia jako rodzina Boża”: „Przekroczenie Drzwi Świętych przypomina nam codzienny gest, który wykonujemy, gdy przekraczamy próg naszego domu: wprowadza nas nie tylko do domu Pana, ale do głębi Jego serca. Jesteśmy dziećmi Bożymi. Wiara jest doświadczeniem relacji z Bogiem, a wymiarem, który nas reprezentuje, jest synostwo, rzeczywistość, którą musimy nieustannie odkrywać na nowo” – powiedział wikariusz papieski dla diecezji Rzymu.
Przy śpiewie Hymnu Roku Jubileuszowego otwarto Drzwi Święte przez które przeszli, koncelebrujący Mszę św. kardynałowie, biskupi i kapłani oraz wierni. Obecnych było dwa tysiące osób, wielu nie mogło wejść do świątyni i pozostało na zewnątrz. Obecni byli m.in. biskupi pomocniczy, kard. Enrico Feroci, arcybiskup Rino Fisichella, pro-prefekt Dykasterii ds. Ewangelizacji i delegat papieża ds. organizacji Jubileuszu. W uroczystości uczestniczył również burmistrz Rzymu Roberto Gualtieri.
Otwarcie Drzwi Świętych w Bazylice Laterańskiej zbiegło się również z inauguracją Roku Świętego w diecezjach świata.
Wraz z otwarciem Drzwi Świętych w Bazylice św. Piotra 24 grudnia, w Wigilię Bożego Narodzenia, Franciszek oficjalnie rozpoczął Rok Święty, który zakończy się zamknięciem Drzwi Świętych 6 stycznia 2026 r. W ramach Roku Jubileuszowego pod hasłem: „Pielgrzymi Nadziei” i otwarciu Drzwi Świętych w czterech bazylikach papieskich papież otworzył w drugim dniu świąt Bożego Narodzenia drzwi w rzymskim więzieniu Rebibbia. Pozostało jeszcze otwarcie Drzwi Świętych w dwóch bazylikach papieskich: Santa Maria Maggiore – 1 stycznia o godzinie 17:00 przez kardynała Stanisława Ryłko oraz Świętego Pawła za Murami w dniu 5 stycznia o godzinie 10:00 przez kardynała Jamesa Harveya.
Bazylika św. Jana na Lateranie jest najstarszą z czterech rzymskich bazylik zwanych także pontyfikalnymi (papieskimi). Ma też tytuł większej, gdyż podlega formalnie papieżowi, który mianuje dla niej kardynałów-archiprezbiterów. Bazylika św. Jana na Lateranie jest katedrą Ojca Świętego jako biskupa Rzymu, a ponieważ jest on jednocześnie zwierzchnikiem Kościoła powszechnego, określa się ją jako katedrę Rzymu i całego świata oraz jako „Matkę i głowę wszystkich kościołów”. Za jej fundatora uważa się papieża Milcjadesa (311-14), który w ten sposób wykonywał rozkaz cesarza Konstantyna; powstała prawdopodobnie w latach 312-18 na miejscu zwanym Castra Equitum Singularium, czyli siedziby gwardii, utworzonej przez tegoż władcę. W ciągu wieków była wielokrotnie niszczona, odbudowywana i przebudowywana, zmieniała też tytuł: początkowo patronował jej Najświętszy Zbawiciel, później Grzegorz Wielki (590-604) poświęcił ją dwóm świętym Janom: Chrzcicielowi i Ewangeliście.
Przez długie wieki była głównym kościołem biskupa Rzymu, ale po pierwszym Wielkim Jubileuszu 1300 r., który odbywał się właśnie tam, straciła na znaczeniu, gdyż papieże przenieśli się do Awinionu (1309-76). Po powrocie papieży do Rzymu odzyskała dawną rolę, choć główną ich świątynią była zawsze Bazylika św. Piotra. Klemens XII (1730-40) nakazał wyryć po obu stronach wejścia do bazyliki św. Jana napis, informujący, iż jest to „Przenajświętszy Kościół Laterański, Matka i Głowa Wszystkich Kościołów Miasta [Rzymu] i Świata”.
The Jubilee of Hope 2025 has begun! Pope Francis opened the Holy Door of St. Peter's Basilica at the Vatican. The Catholic Church begins a Holy Year that the Popes proclaim every 25 years. #Jubilee2025 pic.twitter.com/gzXULGO3OZ
— EWTN Vatican (@EWTNVatican) December 24, 2024
Biskupi Ziemi Świętej wezwali swoich wiernych do nadziei z okazji Roku Świętego 2025. „Jest to szczególnie konieczne w trudnych czasach, przez które przechodzi region”, czytamy w komunikacie Zgromadzenia Ordynariuszy Katolickich Ziemi Świętej (AOCTS). Rok Święty w Ziemi Świętej zostanie zainaugurowany w niedzielę uroczystą mszą św. w Bazylice Zwiastowania w Nazarecie. Jest to jedno z miejsc, które pielgrzymi mogą nawiedzić, aby uzyskać odpust zupełny.
Advertisement
Według przewodniczącego AOCTS, łacińskiego patriarchy Jerozolimy, kard. Pierbattisty Pizzaballi, sytuacja chrześcijan w Ziemi Świętej jest niestabilna i charakteryzuje się rosnącą przemocą od dziesięcioleci, zwłaszcza w ostatnich latach. Brakuje również politycznego rozwiązania kwestii palestyńskiej. Odniósł się między innymi do pandemii koronawirusa i trwającej wojny, które doprowadziły do kryzysu gospodarczego i trudnego współistnienia, a w rezultacie do zwiększonego exodusu chrześcijan.
Biskupi uznali głębokie pragnienie pokoju w społecznościach za znak nadziei. W szczególności mała wspólnota katolicka w Gazie „nie dała się zainfekować logice nienawiści i wrogości”, ale wykazała otwartość na pojednanie. Gościnność i troska okazywana przez chrześcijan migrantom, wysiedleńcom i uchodźcom jest kolejnym znakiem nadziei.
AOCTS zaprasza wiernych do pielgrzymowania w Roku Jubileuszowym do trzech miejsc jubileuszowych, gdzie można uzyskać odpust zupełny w Ziemi Świętej: Bazyliki Narodzenia Pańskiego w Betlejem, Bazyliki Zwiastowania w Nazarecie i Bazyliki Grobu Pańskiego w Jerozolimie. Są to „miejsca, z których emanuje i karmi się nadzieja chrześcijan na całym świecie”.
Jednym z tych miejsc jest również miejsce chrztu Jezusa w Jordanie. Rok Święty jest rokiem jubileuszowym w Kościele katolickim. Jest on regularnie obchodzony co 25 lat. Hasłem Roku Świętego 2025 jest: „Pielgrzymi nadziei”.