Są wyniki konsultacji dot. bezpłatnej komunikacji w czasie smogu

4 godzin temu

Urząd Miasta Krakowa przekazał wyniki przeprowadzonej konsultacji dotyczącej bezpłatnej komunikacji miejskiej w czasie smogu.

W okresie od 3 lipca do 9 sierpnia ankietę wypełniły 543 osoby, w tym 6 ankiet była w formie papierowej, 537 odpowiedzi przesłano w formie elektronicznej.

Co wynika z konsultacji?

Formularz ankiety składał się z dziewięciu pytań zamkniętych, a jedno pytanie umożliwiało wpisanie własnej propozycji działań, które skłoniłyby mieszkańców do rezygnacji z samochodu.

  • Z ankiety wynika, iż mieszkańcy są dobrze poinformowani w kwestii ustanawiania bezpłatnej komunikacji w dni z najgorszą jakością powietrza, gdyż aż 96 proc. respondentów odpowiedziało, iż wie o darmowych przejazdach w dni ze smogiem.
  • Jeśli chodzi o poparcie dla takich rozwiązań to 60 proc. respondentów (328 osób) popiera ustanawianie w takie dni bezpłatnych przejazdów środkami komunikacji miejskiej. Przeciwko jest 31 proc., a 9 proc. ankietowanych nie ma zdania na ten temat.
  • 52 proc. ankietowanych odpowiedziało, iż korzysta z bezpłatnej komunikacji miejskiej w takie dni, natomiast 48 proc. zaznaczyło, iż nie korzysta z tego rozwiązania podając argument, iż takie przejazdy nie są dla nich bezpłatne z uwagi na zakupiony wcześniej bilet okresowy.
  • Tematem dyskutowanym podczas konsultacji były także zgłoszone przez mieszkańców propozycje dotyczące zachęcania do rezygnacji z samochodu osobowego w mieście na rzecz transportu zbiorowego. Część ankietowanych wskazała, iż może pomóc m.in. zwiększona częstotliwość kursów komunikacji miejskiej, preferencyjna cena biletu okresowego oraz wprowadzenie priorytetów dla komunikacji publicznej.
  • W raporcie została podana także szacunkowa kwota zmniejszonych wpływów do budżetu miasta ze sprzedaży biletów podczas wprowadzonego jednego dnia bezpłatnych przejazdów środkami, która wynosi ok. 600 tys. zł.
  • Jednocześnie ZTP nie posiada danych potwierdzających, iż w taki dzień liczba pasażerów w komunikacji miejskiej jest większa, jak również danych stwierdzających, iż ruch samochodowy na drogach jest mniejszy.

Bezpłatna komunikacja – zasady wprowadzania

Obecne zasady o wprowadzaniu bezpłatnej komunikacji w czasie smogu zostały uchwalone przez radnych i weszły w życie 1 stycznia 2018 r. Obowiązują one na obszarze miasta oraz 15 gmin sąsiadujących, które przystąpiły do porozumienia w celu wspólnej realizacji tego zadania.

Bezpłatna komunikacja jest wprowadzana na jedną dobę, w godzinach 0.00–24.00. Zasady jej wprowadzenia opierają się na codziennej prognozie jakości powietrza, dotyczącej kolejnej doby. Prognoza Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, wysyłana do Urzędu Miasta Krakowa, jest podzielona na trzy, ośmiogodzinne przedziały (0.00–8.00, 8.00–16.00, 16.00–24.00).

Wystarczy, aby równocześnie spełnione zostały dwa warunki – w dwóch dowolnych ośmiogodzinnych przedziałach stężenie pyłów PM10 musi przekroczyć:

  • 100 µg/m3 na powierzchni miasta równej lub większej niż 50 proc.
    oraz
  • 150 µg/m3 na powierzchni miasta równej lub większej niż 50 proc.
Idź do oryginalnego materiału