Sady wchodzą w kwitnienie. Jak je pielęgnować?

8 miesięcy temu
Zdjęcie: Sady wchodzą w kwitnienie. Jak je pielęgnować?


Kwiecień przyniósł w tym roku rekordowo wysokie temperatury i słoneczną aurę więc tempo wegetacji roślin mocno przyśpieszyło. Wystarczyło kilka dni, aby zaczęły rozkwitać, a choćby przekwitać sady. Eksperci ze Świętokrzyskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego przypominają sadownikom o koniecznych zabiegach w uprawach, prowadzonych w okresie kwitnienia i po kwitnieniu.

Wczesna wegetacja zmusza plantatorów do wcześniejszego zadbania o zdrowie upraw. Co należy zrobić w sadach jabłoniowych, gruszowych, w uprawach śliw, czereśni, wiśni i moreli?

– Przyroda rozwija się w rekordowym tempie, czemu sprzyja wyjątkowo ciepła, jak na tę porę w kalendarzu, i słoneczna aura. W związku z tym pojawiają się zagrożenia chorobowe. w tej chwili zagrożeniem dla drzew w sadach jabłoniowych jest parch, przed którym chronić je można używając preparatów zawierających na przykład ditianon, jak Delan 700WG, Caldera 700WG, dodynę, oraz Syllit 65WP, Syllit 544SC, a dla wzmożenia efektu można użyć preparaty wgłębne, na przykład Scala, Chorus 50WP, Pyrus 400SC – mówi Grzegorz Jurkowski z ŚODR.

Jak dodaje, podwyższone jest również zagrożenie ze strony mączniaka jabłoni, dlatego ekspert radzi, aby użyć na przykład takich preparatów, jak: Cyflux 50EW, Penkona 50EW, Nimrod 250EC.

Fot. ŚODR – Grzegorz Jurkowski

Zabiegi związane z zagrożeniem szkodnikami dotyczą też sadów gruszowych, w których już rozwijają się pąki kwiatowe.

– Na gruszach pojawia się teraz zagrożenie ze strony bakterii Pseudomonas, wywołującej zarazę ogniową. Dla ochrony w pierwszej kolejności trzeba zastosować miedź systemiczną, na przykład ASX Miedź Systemiczna, Cuperdem, Viflo Miedź. Preparaty można mieszać z dodyną i ditianonem. Wyższe temperatury wywołują również ponowne zagrożenie ze strony miodówek, które zwalczać można stosując na przykład Alakazam 500WG, Teppeki 50WG, Kobe 20SP – wyjaśnia ekspert ŚODR.

Odpowiednimi preparatami i zabiegami należy też chronić rozwijające kwiaty śliw.

– Dla nich zagrożeniem jest rak bakteryjny, przed którym można uchronić drzewa stosując miedź systemiczną, a w ochronie przed brunatną zgnilizną należy zastosować Switch 62,5WG, Signum 33WG – mówi ekspert

Jak wyjaśnia Grzegorz Jurkowski, w sadach czereśniowych kwiaty rozwijać się będą lada dzień. Dla ochrony przed brunatną zgnilizną należy trzeba zastosować np. Tebu 250EW, Tebucur, Hades 250EW.

W sadach wiśniowych o tej porze roku można zastosować takie preparaty, jak Syllit 65 WP, Miedzian 50WP.

Mimo iż drzewka morelowe już przekwitły, przez cały czas należy je chronić, stosując takie preparaty, jak w ochronie śliw czy czereśni.





Idź do oryginalnego materiału