Salezjańska akcja "Złom na dzwon" na stulecie obecności w Czerwińsku n. Wisłą

6 dni temu

Księża salezjanie z Czerwińska nad Wisłą (diecezja płocka) w roku stulecia ich przybycia do miejscowego klasztoru i sanktuarium, zainicjowali akcję "Złom na dzwon". Nowy, jubileuszowy dzwon "Święty Jan Bosko – dobry pasterz" powstanie ze złomu, który znaleźć można na posesjach parafian.

Inicjatywa, aby z okazji stulecia obecności salezjanów w Czerwińsku nad Wisłą powstał kolejny dzwon na terenie Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia, zrodziła się wśród księży salezjanów. Uznali oni, iż będzie to najlepszy sposób upamiętnienia jubileuszu, a także wyrażenie przez parafian wdzięczności za troskę duszpasterską nad wspólnotą. Dzwon jest czymś ważnym ponieważ "ma głos i serce", i odzywa się w najważniejszych momentach życia ludzi.

Wierni parafii Czerwińsk o akcji "Złom na dzwon" dowiedzieli się z niedzielnych ogłoszeń duszpasterskich. Zbiórka złomu już trwa. Parafianie zawożą go do punktu skupu złomu w Wyszogrodzie. Tak zbierane są pieniądze na produkcję kolejnego dzwonu. Wszystko wskazuje na to, iż cel uda się zrealizować, być może w sierpniu wierni usłyszą nowy dzwon po raz pierwszy.

– W naszym sanktuarium są w tej chwili trzy dzwony: dwa XVI-wieczne dzwony oraz dzwon "Kazimierz", który został ufundowany w miejsce dzwonu zdemontowanego przez Niemców w czasie II wojny światowej. Pomyśleliśmy, aby jubileusz stulecia uczcić kolejnym, czwartym dzwonem. Dzwon "Św. Jan Bosko – dobry pasterz" będzie wzywał wiernych na codzienną Mszę św. Nowy dzwon zawiśnie w południowej wieży bazyliki – zapowiada ks. Łukasz Mastalerz SDB, proboszcz czerwińskiej parafii.

Dodaje, iż nazwa dzwonu nawiązuje do Jezusa Dobrego Pasterza, ponieważ św. Jan Bosko (1815-1888), założyciel zgromadzenia salezjanów, takim pasterzem dla wiernych właśnie był, gromadząc wokół siebie często poranione i potrzebujące pomocy "owce".

Centralne uroczystości z okazji stulecia przybycia salezjanów do Czerwińska odbędą się w dniach 8-10 września. Będzie celebracja liturgiczna, ale też konferencja naukowa "Czerwińsk jako miejsce spotkania". Poza tym zaplanowano spotkanie Rodziny Salezjańskiej (w maju) i spotkanie młodzieży "Campo Bosco" (w sierpniu), dedykowane salezjanom na stulecie, a także konkurs literacki "Wspomnienia", dotyczący obecności salezjanów w Czerwińsku.

Opactwo w Czerwińsku nad Wisłą powstało w XII wieku, z inicjatywy bp. Aleksandra z Malonne, biskupa płockiego w latach 1129-1156, budowniczego katedry w Płocku. Zostało powierzone kanonikom regularnym laterańskim. Było wielokrotnie przebudowywane i modernizowane. W lipcu 1410 roku w Czerwińsku przez Wisłę przeprawiał się król Władysław Jagiełło, który modlił się też w sanktuarium o powodzenie w bitwie z Krzyżakami. W 1923 roku do Czerwińska wprowadzili się salezjanie. Jedną z głównych atrakcji są romańskie freski z XIII wieku – jest to największy zespół malowideł romańskich w Polsce.

W kościele od ponad czterystu lat czczony jest obraz Matki Bożej Pocieszenia, wzorowany na obrazie Matki Bożej Śnieżnej z rzymskiej bazyliki Santa Maria Maggiore – jeden z najstarszych wizerunków maryjnych, czczonych w Kościele katolickim. W 1947 roku król Władysław IV uprosił sobie przed tym obrazem powrót do zdrowia. W 1648 roku wizerunek uznany został przez biskupa płockiego Ferdynanda za cudowny, a w 1970 roku ukoronowany przez kard. Stefana Wyszyńskiego.

Idź do oryginalnego materiału