Sanatorium z ZUS. Jak skorzystać?

3 godzin temu

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, iż osoby zagrożone utratą umiejętności pracy – np. z powodu urazu – mogą ubiegać się o skierowanie na rehabilitację. Jak zatem skorzystać z sanatorium z ZUS?

Sanatorium z ZUS. Z programu rehabilitacji można skorzystać, jeżeli jesteśmy zagrożeni utratą umiejętności pracy – z powodu choroby lub urazu. Musi jednak istnieć szansa, iż odzyskamy tę zdolność po rehabilitacji.

Dodatkowo musimy spełnić jeden z poniższych warunków:
• jesteśmy ubezpieczeni w ZUS (pracujemy zawodowo),
• pobieramy zasiłek chorobowy lub świadczenie rehabilitacyjne, rentę okresową z tytułu niezdolności do pracy.

Z rehabilitacji możemy również skorzystać, jeśli:
• podczas kontroli zwolnienia lekarskiego, na którym w tej chwili przebywamy, lekarz orzecznik stwierdzi taką potrzebę,
• staramy się o świadczenie rehabilitacyjne lub rentę z tytułu niezdolności do pracy.

Jak to wygląda w praktyce?

Wniosek o skierowanie na rehabilitację leczniczą (wniosek PR-4) może wystawić każdy lekarz mający prawo wykonywania zawodu. Wniosek taki może wystawić także w trakcie wystawiania zwolnienia elektronicznego (e-ZLA) na eZUS (Platformie Usług Elektronicznych ZUS). Wówczas wniosek przesyłany jest online, więc nie musimy już dostarczać go do placówki.

Pamiętajmy, aby na badanie u lekarza orzecznika zabierać dokumentację z leczenia.

Orzeczenie o tym, czy kwalifikujemy się do takiej formy poprawienia swojego stanu zdrowia wydaje lekarz orzecznik ZUS. jeżeli się kwalifikujemy, otrzymujemy zawiadomienie o skierowaniu na rehabilitację. Zawiera ono termin leczenia, adres ośrodka oraz najważniejsze informacje dotyczące organizacji turnusu sanatoryjnego. Rehabilitacja trwa 24 dni, ale ordynator ośrodka może ją wydłużyć lub skrócić. Po jej zakończeniu dostajemy kartę informacyjną o jej przebiegu i naszym stanie zdrowia.

Na rehabilitację stacjonarną ZUS wysyła pacjentów tak, by podróż była dogodna, najbliżej miejsca zamieszkania. Nie oznacza to jednak, iż np. mieszkańcy województwa śląskiego nie będą kierowani do sanatoriów w innym województwie. ZUS ponosi całkowity koszt pobytu – łącznie z opłatą za zakwaterowanie, wyżywienie oraz przejazd z miejsca zamieszkania i powrót z kurortu najtańszym środkiem komunikacji publicznej.

Ośrodki rehabilitacyjne zlokalizowane są często w atrakcyjnych uzdrowiskach, m.in. w Wysowej Zdroju, Iwoniczu Zdroju, Rymanowie Zdroju, Polańczyku, Krynicy Zdrój, Stróżach, Muszynie, Ustroniu, Krynicy Morskiej, Stegnie, Ciechocinku czy Świeradowie Zdroju.

Wśród schorzeń kwalifikujących nas do skorzystania z bezpłatnego sanatorium są choroby narządu ruchu, układu krążenia, schorzenia psychosomatyczne, układu oddechowego, narządu głosu czy onkologiczne – po leczeniu nowotworu gruczołu piersiowego.

Wyjazd do sanatorium to leczenie stacjonarne. Lekarz orzecznik może też skierować nas na rehabilitację w systemie ambulatoryjnym, czyli w pobliżu miejsca zamieszkania, bez potrzeby przebywania w ośrodku całą dobę.

Więcej informacji na stronie internetowej ZUS w zakładce „Prewencja i rehabilitacja”.

Idź do oryginalnego materiału