Sandomierz: Lekarz i wynalazca Stanisław Radoń otrzyma tytuł „Zasłużony dla Powiatu Sandomierskiego”

leliwa.pl 1 dzień temu

Lekarz i wynalazca Stanisław Radoń otrzyma tytuł „Zasłużony dla Powiatu Sandomierskiego”. Tak zdecydowali na dzisiejszej sesji radni powiatowi.

Tytuł ten dla wynalazcy, lekarza chirurga i ortopedy jest wyrazem szczególnego uznania za zasługi dla powiatu sandomierskiego, w tym za liczne opatentowane wynalazki służące rozwojowi sadownictwa i medycyny oraz promocję i budowanie dobrego wizerunku powiatu sandomierskiego.

Stanisław Radoń to lekarz chirurg ortopeda, mgr wychowania fizycznego. W 1971 rozpoczął pracę w Ośrodku Zdrowia w Wilczycach, gdzie pracuje do dziś, prowadził również jednocześnie gospodarstwo rolne od 1971 – 1995. Będąc dwuzawodowcem mówił: „Znam zapach ziemi i smak potu”. W 1977 uzyskał specjalizację
z chirurgii ortopedycznej I stopnia pracując w szpitalach w Ostrowcu Świętokrzyskim i Staszowie. Ma na swoim koncie 17 patentów oraz wnioski zgłoszone do Urzędu Patentowego do rozpatrzenia, za które otrzymał wiele nagród.

Ukoronowaniem jego wieloletniej działalności jest Złoty Krzyż Zasługi nadany przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, pięć nagród przyznanych w konkursie Świętokrzyski Racjonalizator, Nagroda w konkursie Start – Up- Med. Katowice 2019, wygrany Innowacyjny Produkt Ogrodniczy 2016 w kategorii Maszyny za opryskiwacz Tropik 2SJ, Świętokrzyska Victoria 2022.

Jest twórcą nowatorskich rozwiązań, otrzymał patent za zabezpieczenie główki endoprotezy stawu biodrowego przed zwichnięciem oraz trzpień który zabezpieczył przed obluzowaniem.

Z dziedziny medycyny to także nagrodzony, pierwszy na świecie dynamiczny stabilizator sztucznych krążków międzykręgowych, za co również otrzymał patent. Stabilizator dynamiczny służy do leczenia skolioz u dzieci. Stabilizator rośnie wraz z dzieckiem. Zabezpieczył maskę chirurgiczną wstawiając uszczelkę, która idealnie wypełnia przestrzeń między nosem a policzkiem za którą otrzymał patent. W efekcie powietrze wydychane nie wydostaje się przez uszczelkę wobec czego okulary nie zachodzą parą wodną.

Stanisław Radoń wymyślił także krzyżak do opryskiwaczy sadowniczych, który bez komputerów, bez elektroniki bez czujników, samoczynnie kopiuje – przystosowuje kolumny opryskiwacza do opryskiwanego terenu z jednoczesną regulacją szerokości oprysku, za który otrzymał patent. Czas potrzebny na opryskanie sadu jest o połowę krótszy niż w przypadku urządzeń dostępnych na rynku. O połowę mniejsze są również zużycie paliwa i amortyzacja ciągnika. Oszczędność środków ochrony roślin wynosi 20 – 25 procent. Zastosowane w nim rozwiązania umożliwiają pracę opryskiwacza przy sile wiatru dochodzącej do 40 kilometrów na godzinę. Świetnie sobie radzi na nierównym, pagórkowatym terenie, nie ma także kłopotów
z zawracaniem. Zapewnia to użyty w konstrukcji ramion mechanizm krzyżakowy. Jedna strona jest niezależna od drugiej. Jedna może pracować, a druga może być wyłączona. Koła podpierające ramiona gwarantują dopasowanie się maszyny do nierówności terenu. Konstruktor wykorzystał tu anatomię stawu barkowego.

Patent otrzymał także za opryskiwacz do warzyw. Najmłodsze dziecko – podnośnik obrotowy zbierający kisteny z kombajnów lub z ziemi w czasie zbioru porzeczki lub zrywania jabłek i załadowuje je od razu na przyczepę. Mówi o sobie: „Pasją mojego życia jest praca i wynalazki”.
W rodzinnej wsi wybudował kaplicę rodzicom. Na części frontowej znajduje się motto „Po przebytej chorobie stałem się jeszcze lepszym lekarzem”.

Stanisław Radoń zapewnił, iż „wszystkim firmom udostępnię moje patenty aby produkowały moje wynalazki dla ludzi całego świata”.

Najważniejsze nagrody i osiągnięcia:

Złoty Krzyż Zasługi nadany przez Prezydenta RP,
5 nagród w konkursie Świętokrzyski Racjonalizator,
2 nagrody w konkursie Start – Up – Med,
Świętokrzyska Wiktoria,
najważniejsze z patentów: endoproteza stawu biodrowego, stabilizator do leczenia krążków międzykręgowych, stabilizator do leczenia skolioz kręgosłupa, maseczka chirurgiczna,
opryskiwacz do warzyw, opryskiwacz do sadów,
nagroda zdobyta w konkursie Innowacyjny Produkt Ogrodniczy w kategorii Maszyny,
wpisanie do Encyklopedii Osobistości Rzeczpospolitej Polskiej wydanie 10.
Myśl techniczna doktora Stanisława Radonia jest doceniana przez wielu naukowców. Ale jak podkreśla specjalista, najlepszą nagrodą dla niego byłoby zastosowanie jego pomysłów w praktyce.

Idź do oryginalnego materiału