Sandomierz: zimowa przeprawa przez Wisłę; blisko 40 śmiałków pokonało rzekę wpław

3 godzin temu

Wydarzenie organizowane jest przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Sandomierzu. Jak podkreślił Jerzy Żyła, dyrektor MOSiR, udział w przeprawie wymaga nie tylko dobrej kondycji i umiejętności pływackich, ale także doświadczenia w morsowaniu.

„Woda ma około 2 stopnie Celsjusza, temperatura powietrza jest nieco poniżej zera, a wiatr potęguje odczuwalny chłód. Nad bezpieczeństwem uczestników czuwali ratownicy na motorówkach oraz Grupa Medyczna PCK” – powiedział PAP Żyła.

Przeprawa rozpoczęła się od rozgrzewki, po której uczestnicy w maksymalnie pięcioosobowych grupach byli przewożeni łodziami na drugi brzeg rzeki, skąd ruszali wpław do mety. Każdy z uczestników musiał być wyposażony w bojkę ratowniczą i płetwy.

Wśród uczestników była m.in. pochodząca z Giżycka Agnieszka Krysiuk, która nie ukrywała swojej pasji do zimowych kąpieli. „Wisła to nie jest rzeka, do której wchodzę zimą pierwszy raz. Trzy dni w tygodniu morsuję, pływam na basenie, a od października do grudnia trenuję na jeziorach. Hartowanie się w zimnej wodzie dodaje mi energii i adrenaliny” – podkreśliła.

Pierwszy raz Wisłę wpław pokonywał Piotr Kiełbasa ze Starachowic. „Super, choć trochę za krótko! Morsuję od kilku lat, ale to mój pierwszy raz na Wiśle. Przygotowywałem się codziennie przez ostatni tydzień” – powiedział po przeprawie.

Podobne wrażenia miał Piotr Jaworski z Rzeszowa, który również debiutował na tej trasie. „Woda cieplutka – po chwili na zewnątrz dużo przyjemniej było wejść do rzeki. To mój pierwszy raz, ale chętnie spróbuję ponownie. Za tydzień widzimy się w Krakowie” – zapowiedział.

Uczestnicy zgodnie podkreślali, iż kluczem do sukcesu w zimowych przeprawach jest przede wszystkim doświadczenie pływackie. „Do zimnej wody można się przyzwyczaić” – przekonywali. Na zakończenie wydarzenia wszyscy uczestnicy zostali zaproszeni na gorący posiłek i herbatę.

Zimowa Przeprawa Wisły Wpław to jedna z najbardziej nietypowych imprez w Sandomierzu. Tegoroczna edycja zgromadziła 37 osób, które podjęły wyzwanie zmierzenia się z największą polską rzeką w ekstremalnych warunkach. (PAP)

wdz/ jpn/

Idź do oryginalnego materiału