Sanepid zdecydował ws. wody. Wójt Bestwiny wydał obszerne oświadczenie

5 godzin temu

Czy to początek końca problemów z jakością wody w Bestwinie? Sanepid zdecydował dziś o jej warunkowej przydatności do spożycia. Tuż przed tym wójt wydał obszerne oświadczenie, w którym poinformował o planach dotyczących możliwości systemowego rozwiązania problemów, które wywołują ogromną frustrację mieszkańców gminy.

16 lipca Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Bielsku-Białej wydał komunikat ws. warunkowej przydatności wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi w sieci wodociągowej Przedsiębiorstwa Komunalnego Kombest na terenie gminy Bestwina oraz gminy Wilamowice (Miejscowość Dankowice w rejonie ulic: Kaniowska, Nad Łękawką, Maksymiliana Kolbe, Graniczna, Polna oraz miejscowość Stara Wieś w rejonie ulic: Bestwińska, Krucza, Krakowska, Łąkowa, Społeczna, Pielgrzymów, Leszczyńska, Polna, Prosta).

Na podstawie wyników badań próbek wody pobranych 11 i 13 lipca, sanepid podtrzymał opinię o warunkowej przydatności wody do spożycia. realizowane są badania próbek wody pobranych 16 lipca.

– Z uwagi na możliwość zanieczyszczenia bakteryjnego wody zaleca się jej gotowanie minimum przez 2 minuty, a następnie pozostawienie do wystygnięcia (bez gwałtownego schładzania). Woda po przegotowaniu nadaje się do: celów spożywczych, mycia zębów, mycia spożywanych na surowo warzyw i owoców, kąpieli noworodków, mycia naczyń. Woda wykorzystywana do innych celów, w tym do kąpieli, prania odzieży, spłukiwania toalet, utrzymywania czystości pomieszczeń nie wymaga gotowania. Następny komunikat zostanie wydany po uzyskaniu kolejnych wyników badań laboratoryjnych – informują w PSSE w Bielsku-Białej.

Wczoraj wójt Bestwiny Grzegorz Boboń wydał obszerne oświadczenie, bowiem jest zalewany skargami mieszkańców. Brzmi ono tak:

„W związku z komunikatem PSSE w Bielsku-Białej z dnia 4 lipca 2025 roku, zgodnie z którym w trzech punktach poboru próbek wykryto bakterie z grupy coli (nie szczepu E.coli) w sieci wodociągowej na terenie naszej gminy obsługiwanej przez Przedsiębiorstwo KOMBEST oraz zainteresowaniem mediów i rozpowszechnianiem w mediach społecznościowych informacji w przedmiotowej sprawie, pragnę odnieść się do zaistniałej sytuacji.

W próbkach z trzech punktów poboru (Sanepid od dłuższego czasu pobiera do badań próbki z ponad 20 punktów, w tym gospodarstw prywatnych) na terenie gminy pobranych przez PSSE w Bielsku-Białej w dniu 2 lipca wykryto obecność bakterii z grupy coli. Oficjalny komunikat o wynikach badań wpłynął do Urzędu Gminy oraz Przedsiębiorstwa KOMBEST o godz. 10.19 4 lipca 2025, gdzie podjęto natychmiastowe działania. Komunikat został umieszczony na stronach internetowych P.K. KOMBEST, Urzędu Gminy, FB-Magazyn Gminny, Ecoharmonogramie (bezpłatnej aplikacji informacyjnej dla mieszkańców) oraz tablicach ogłoszeń na terenie całej gminy. Kolejne komunikaty na bieżąco były w ten sam sposób podawane do publicznej wiadomości. Równolegle zwołano sztab kryzysowy z udziałem pracowników zarządzania kryzysowego tutejszego urzędu, prezesów jednostek OSP oraz przedstawicielami P.K. Kombest, gdzie podjęto doraźne natychmiastowe działania, których celem było zabezpieczenie mieszkańców w wodę pitną. Sztab spotykał się codziennie przez cały zeszły tydzień.

Dzięki uprzejmości Przedsiębiorstwa AQUA S.A. z Bielska-Białej na terenie gminy wytypowano miejsca, gdzie ustawiono atestowane mauzery, które uzupełniane były na bieżąco przez cysterny z AQUA S.A.

Z PSP w Pszczynie zadysponowana została cysterna, umiejscowiona przy OSP Kaniów. W jednostkach OSP przygotowano całodobowe punkty poboru wody oraz magazyny wody butelkowanej, którą dystrybuowano wśród mieszkańców. Przy współpracy z GOPS oraz USC wytypowano gospodarstwa domowe, gdzie zamieszkują osoby starsze, samotne i niepełnosprawne – tam woda butelkowana dostarczana była przez nasze służby. Uruchomiono punkt informacyjny dla mieszkańców w Urzędzie Gminy, czynny codziennie od 7.30 do 20.00, gdzie mieszkańcy na bieżąco mogli uzyskać informację oraz zgłaszać zapotrzebowanie na wodę. Zabezpieczono dostawy wody pitnej, jak również posiłków do funkcjonujących placówek oświatowych w związku z wyłączeniem kuchni gminnej. Zwrócono się do Ośrodka Zdrowia w Kaniowie i Bestwinie oraz Szpitala Pediatrycznego w Bielsku-Białej o informację o zachorowaniach naszych mieszkańców na infekcje żołądkowo jelitowe i skórne. Z oficjalnych informacji wynika, iż w okresie wiosenno-letnim 2025 roku infekcji tych jest mniej w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego. Do wspomnianych działań zaangażowanych oprócz służb urzędu przeszło 150 druhów z jednostek OSP przez 24 godziny na dobę.

Równocześnie pracownicy Przedsiębiorstwa KOMBEST wsparci przez specjalistów z firmy Proffico oraz przedsiębiorstwa AQUA prowadzili prace polegające na dezynfekcji i monitorowaniu sieci oraz poszukiwali źródła skażenia. Od 4 lipca przy znacznym udziale pracowników Aqua dezynfekowano sieć, a od 6 lipca zastosowane zostały chloratory mobilne Zorro z firmy Proffico, które punktowo przez cały czas dezynfekują sieć w najbardziej newralgicznych miejscach. W związku z przekroczeniami parametrów fizykochemicznych żelaza, manganu na odcinkach przestarzałej sieci stalowej prowadzone są dalsze prace polegające na płukaniu sieci inhibitorami w celu oczyszczenia jej z osadów żelaza i manganu. Z całą odpowiedzialność chcę zaznaczyć, iż w pobieranych codziennie próbkach na stacji uzdatniania wody nie wykryto bakterii. Warto zaznaczyć, iż na stacji uzdatniania wody przez cały czas realizowane są prace uzdatniające i poprawiające jakość wody w sieci.

W okresie, gdy woda była niezdatna do picia (04-11 lipca 2025) rozdysponowano i wydano mieszkańcom 140 palet z wodą butelkowaną 5l (jedna paleta liczy średnio 150 butelek 5l), codziennie 30 atestowanych mauzerów (po 1000l każdy) uzupełniane były dwukrotnie w ciągu doby wodą pitną, natomiast cysterna z PSP w Pszczynie stacjonująca przy OSP Kaniów codziennie dla mieszkańców dysponowała 11 000l wody pitnej.

Szanowni mieszkańcy! Od początku kadencji moim priorytetem jest rozwiązanie problemów wodno-kanalizacyjnych na terenie naszej gminy. Warto zaznaczyć, iż nie dysponowaliśmy żadnymi projektami przebudowy, czy wymiany sieci, a jednocześnie pojawił się problem na stacji uzdatniania wody związany z jej niedoborem i uzdatnianiem, stąd rozmowy z przedsiębiorstwem AQUA S.A. Pierwszym krokiem było zapewnienie dostępu do bieżącej wody wszystkim naszym mieszkańcom, co nie było takie oczywiste (rejon szkoły w Janowicach). W lipcu zeszłego roku wykonano dwie inwestycje – w Bestwinie i Kaniowie, które zabezpieczyły nam dodatkowe źródło wody do zasilania sieci, jednocześnie zleciliśmy wykonanie projektu i uzyskanie pozwoleń na wymianę przeszło 2 km odcinka sieci z Bestwiny w kierunku Janowic z budową hydroforni (przedsiębiorstwo KOMBEST ogłosiło już przetarg – rozstrzygnięcie planowane jest na dzień 22 lipca – inwestycja warta około 1,5 mln złotych zrealizowana będzie w bieżącym roku ze środków własnych gminy). Od kilku miesięcy na rozstrzygnięcie czekają dwa wnioski o środki zewnętrzne złożone przez gminę na wymianę sieci wodociągowej:

1. „Przebudowa sieci wodociągowej w gminie Bestwina”
Data złożenia wniosku: 28 kwietnia 2025
Departament Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego
Wartość zadania: 2 661 228,00 zł
Niniejsze przedsięwzięcie obejmuje przebudowę wodociągu w miejscowościach Bestwinka i Kaniów w rejonie ul. Gandora, Gen. Józefa Hallera, Ładnej, Olchowej i Młyńskiej na terenie Gminy Bestwina.

2. „Budowa i modernizacja sieci wodociągowej w Gminie Bestwina – Janowice – etap I”
Departament Terenów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego
Data złożenia wniosku: 16 stycznia 2025
Wartość zadania: 1 375 140,00 zł

Projekt polega na modernizacji sieci wodociągowej w miejscowości Janowice w Gminie Bestwina poprzez budowę nowego odcinka wodociągu z rur PE o długości ok. 1,7 km w rejonie ulicy Janowickiej, Miodowej i Korczaka i zastąpienie tym samym starej sieci wykonanej z rur stalowych.

W momencie ich pozytywnego rozstrzygnięcia jesteśmy przygotowani do procedury przetargowej.

Ważny odcinek zasilający w wodę Kaniów, będzie realizowany wzdłuż ulicy Witosa w Kaniowie przy oczekiwanej inwestycji remontu drogi i budowy chodnika od torów kolejowych do skrzyżowania z ul. Krzywolaków, Dankowicką i Batalionów Chłopskich (prace projektowe dobiegły końca, Zarząd Dróg Powiatowych oczekuje na ogłoszenie naborów o dofinansowanie zadania ze środków zewnętrznych) – planowany termin realizacji 2026 rok. Zlecone zostały projekty kolejnych odcinków przebudowy wodociągu – w Bestwinie pod Magówką oraz w Kaniowie – rejon ul. Dankowickiej, Nad Łękawką, Bociania, Łabędzia oraz prace na stacji uzdatniania wody (rozbudowa technologii oraz inwestycje zabezpieczające ilość wody). Przedsięwzięcia te zamierzamy zrealizować przy współudziale środków z Banku Gospodarstwa Krajowego, gdzie umowę P.K. Kombest powinien podpisać we wrześniu 2025 roku. Również dwa tygodnie temu, z naszej inicjatywy w Bestwinie odbył się konwent wójtów i burmistrzów powiatu bielskiego z udziałem Prezesa WFOŚIGW w Katowicach, gdzie jednym z punktów spotkania, było omówienie możliwości stworzenia programu dotacyjno-pożyczkowego przez Fundusz na realizację zadań związanych z wymianą lub modernizacją sieci wodociągowej. Zgodnie ze wstępną zapowiedzią Prezesa taki program powinien pojawić się na przełomie 2025/26 roku. Na bieżąco monitorujemy sytuację i staramy się również odcinkowo w miarę naszych możliwości przerobowych i finansowych wymieniać krótkie, najbardziej awaryjne odcinki sieci oraz zainstalować dodatkowe punkty do jej płukania i dezynfekcji. W pierwszej kolejności wymieniamy sieć stalową, ale również pracujemy nad tym, aby w najbliższej przyszłości wymienić również tą azbestową.

Warto dodać, iż w naszym zainteresowaniu jest również budowa dalszych odcinków kanalizacji, ale jest to temat do którego chcę się odnieść w innym terminie.

Co do obniżenia rachunków za wodę, bo również takie pytania padały. Chcę jasno zaznaczyć, iż do 21 lipca 2025 roku opracowany i zaproponowany zostanie sposób rozwiązania tego problemu, o którym mieszkańców poinformuje nasze Przedsiębiorstwo. Petycje skierowane przez mieszkańców do Urzędu Gminy w najbliższym czasie zostaną przekazane do rozpatrzenia przez Komisję Skarg i Petycji Rady Gminy Bestwina.

W tym miejscu chcę podziękować pracownikom AQUA S.A, Komendantowi PSP w Bielsku-Białej, samorządowcom sąsiednich gmin, pracownikom P.K. Kombest, osobom prywatnym i firmom z terenu gminy Bestwina za wsparcie i pomoc.

Szczególne słowa uznania kieruję do druhów strażaków z terenu naszej gminy za ich bezinteresowną, całotygodniową, 24h/d pracę. Warto podkreślić, iż w tym trudnym dla nas wszystkich tygodniu, ogłoszono również pogotowie przeciwpowodziowe i również na tym polu druhowie ochotnicy, mieszkańcy, jak również radni prowadzili prace zabezpieczające naszą gminę przed ewentualną powodzią – rozdysponowano 300 ton piasku przekazanego bezpłatnie przez firmę Bud-Tor, rozdano mieszkańcom 8000 worków i zabezpieczono newralgiczne punkty w tym gospodarstwa prywatne na terenie gminy.

Kończąc pragnę podziękować mieszkańcom za wyrozumiałość. Rozumiem Państwa frustrację, ale pewnych rzeczy nie jesteśmy w krótkim czasie zrealizować”.

Idź do oryginalnego materiału