ŚCO liderem w Polsce pod względem wykonanych cytologii

5 miesięcy temu
Zdjęcie: ŚCO liderem w Polsce pod względem wykonanych cytologii


Świętokrzyski Centrum Onkologii jest na pierwszym miejscu w Polsce pod względem wykonanych badań cytologicznych w 2023 roku.

Na 126 placówek, które w naszym regionie pobierają cytologię, centrum wykonało ich 52 proc., informuje prof. Stanisław Góźdź, dyrektor szpitala.

– W 2023 roku przeprowadziliśmy prawie 7,5 tys. badań. Natomiast w innych jednostkach w kraju ta średnia wynosi około 3 tys. cytologii. Badania wykonywane są nie tylko w ŚCO. Posiadamy cytobus, który jeździ do wszystkich świętokrzyskich miejscowości. Takich wyjazdów w 2023 roku było 112. Ponadto mamy busa, który z odległych miejscowości dowozi pacjentki do naszego szpitala na wykonanie cytologii. Takich pań przywieźliśmy do nas na badania w zeszłym roku 700 – mówi prof. Stanisław Góźdź.

Dr n.med. Leszek Smorąg, kierownik Zakładu Profilaktyki Onkologicznej podkreśla, iż badania profilaktyczne skierowane są do osób, które nie mają żadnych objawów choroby, a chcą potwierdzenia, iż są zdrowe.

– Te 7,5 tys. pań, które trafiły do nas na badanie cytologiczne były kobietami, które nie miały żadnych objawów raka szyjki macicy. Tak naprawdę nie wiemy ile uratowaliśmy ludzkich istnień. choćby jeżeli u części z nich wykryliśmy stany przednowotworowe, to one nie są tak precyzyjnie raportowane, jak nowotwory. Stąd trudno mi określić ilu z przebadanych pacjentek ocaliliśmy życie – wyjaśnia dr Leszek Smorąg.

W województwie świętokrzyskim zgłaszalność na cytologię wynosi 17 proc., natomiast w Polsce zaledwie około 11 proc.

Rocznie z powodu raka szyjki macicy w Polsce umiera ok. 1500 – 1600 kobiet, najmniej w naszym regionie.

W środę (31 lipca) bezpłatne badanie cytologiczne będą mogły wykonać mieszkanki Zawichostu. Cytomammobus na chętne panie czekał będzie na parkingu przy tamtejszym urzędzie miasta i gminy.

Natomiast codziennie, od poniedziałku do piątku, cytologię można wykonać w Świętokrzyskim Centrum Onkologii.

Z bezpłatnej cytologii, w ramach programu profilaktyki raka szyjki macicy mogą skorzystać panie w wieku 25-64 lata. Zgodnie z programem diagnostykę należy powtarzać co trzy lata.



Idź do oryginalnego materiału