Coraz więcej seniorów w Polsce kontynuuje pracę zawodową po osiągnięciu wieku emerytalnego, co przynosi im podwójne korzyści. Po pierwsze, odłożenie przejścia na emeryturę oznacza wyższe świadczenie. Każdy rok pracy po osiągnięciu wieku emerytalnego zwiększa przyszłą emeryturę, ponieważ dłużej odprowadzasz składki, a zgromadzony kapitał jest dzielony przez krótszy przewidywany okres życia. Po drugie, pracujący seniorzy mogą skorzystać z zerowego PIT-u do 115 528 zł rocznie. Dzięki uldze "zerowy PIT dla seniora" (obowiązującej od 2022 r.), osoby po osiągnięciu wieku emerytalnego nie płacą podatku dochodowego od przychodów z pracy do tej kwoty. To znacząco zwiększa ich dochody do dyspozycji. Decyzja o kontynuowaniu pracy to nie tylko korzyści finansowe, ale także utrzymanie aktywności, kontaktów społecznych i poczucia celu. Jak podkreśla Katarzyna Krupicka, rzeczniczka prasowa białostockiego oddziału ZUS, emerytura to przywilej, a nie przymus. Osiągnięcie powszechnego wieku emerytalnego (60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn) wcale nie oznacza konieczności natychmiastowego zakończenia aktywności zawodowej. Wręcz przeciwnie, kontynuowanie pracy może być bardzo korzystne.
Seniorzy, którzy zdecydują się na dalszą pracę i nie będą pobierać świadczenia emerytalnego (ani renty rodzinnej po zmarłym małżonku), mogą skorzystać z tzw. ulgi dla pracujących seniorów. To specjalne udogodnienie, które realnie zwiększa ich dochody.
Seniorzy, którzy po osiągnięciu wieku emerytalnego zdecydują się kontynuować pracę, mogą liczyć na znaczące ulgi podatkowe, które pozwalają im zarabiać więcej bez płacenia podatku dochodowego.
Głównym mechanizmem jest ulga dla pracujących seniorów, która zwalnia z podatku dochodowego przychody z pracy do kwoty 85 528 zł brutto rocznie. To oznacza, iż do tej kwoty nie