
Seniorzy pytają o rentę wdowią - dyżury ZUS dla mieszkańców pow. bieszczadzkiego, leskiego i sanockiego Nie dla wszystkich seniora jest jasne, jakie warunki muszą być spełnione żeby dostać rentę po zmarłym współmałżonku. Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania są dostępne na stronie internetowej ZUS.
ZUS zaprasza mieszkańców powiatów bieszczadzkiego, leskiego i sanockiego na dyżury eksperckie Podstawowe pytania dotyczą wysokości wypłat, czyli ile będzie wynosiła renta wdowia? Wdowa lub wdowiec, którzy mają prawo do renty rodzinnej wraz z własnym świadczeniem, mogą wybrać wariant do wypłaty. Mogą się zdecydować na 100 proc. renty rodzinnej i 15 proc. własnego proc. świadczenia albo 100 proc. własnego świadczenia i 15 proc. renty rodzinnej. Żeby dostać rentę trzeba najpierw wystąpić o rentę rodzinną po zmarłym współmałżonku, która niekiedy jest niższa niż własna emerytura. To powoduje u niektórych klientów obawę, iż zamiast zyskać będą dostawali mniej pieniędzy z ZUS. Rzecznik ZUS na Podkarpaciu precyzuje, iż zasadą jest to, iż ZUS zawsze wypłaca wyższe świadczenie, więc złożenie wniosku o rentę rodzinną nigdy nie skutkuje obniżeniem dotychczas wypłacanych kwot. W sytuacji, gdy renta po zmarłym okazuje się wyższa niż własna emerytura wtedy ZUS rozpoczyna wypłatę renty rodzinnej w wyższej kwocie. Seniorzy często pytają czy na rencie wdowiej są jakieś limity dorabiania.
Tymczasem jednym z warunków, otrzymania renty wdowiej jest osiągnięcie wieku emerytalnego, który wynosi 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzna. - Osoby, które są w powszechnym wieku emerytalnym i mają prawo do emerytury mogą do niej dorabiać bez ograniczeń – wyjaśnia Wojciech Dyląg. Według rzecznika, trudno jest seniorom pogodzić się z tym, iż mają prawo do renty rodzinnej, a nie mają prawa do renty wdowiej. Tymczasem wynika to z tego, iż warunki do renty rodzinnej są inne od warunków wymaganych do wypłaty połączonych świadczeń (renty wdowiej). Zgodnie z przepisami wdowa może nabyć prawo do renty rodzinnej w wieku 50 lat lub wcześniej (np., jeżeli w chwili śmierci męża była niezdolna do pracy). Z kolei jednym z warunków do wypłaty połączonych świadczeń jest nabycie prawa do renty rodzinnej nie wcześniej, niż w dniu ukończenia 55 lat (dla kobiety). Wdowa, która ma prawo do renty rodzinnej w wieku 50 lat, nie spełnia warunków do wypłaty połączonych świadczeń (renty wdowiej). - Również w przypadku, gdy np. wdowa ma prawo do renty rodzinnej oraz własnego świadczenia i spełnia wszystkie warunki do renty wdowiej, jednak wysokość otrzymywanej emerytury przekracza kwotę limitu, czyli trzykrotność najniższej emerytury, to nie ustalimy jej prawa do łącznej wypłaty świadczeń. W tej sytuacji wdowie przez cały czas będziemy wypłacać jedno ze świadczeń – wyższe lub to, które wybierze – wyjaśnia Wojciech Dyląg
Rzecznik dodaje, iż seniorzy pytają jak liczyć wiek, gdy się przeszło na wcześniejszą emeryturę? Warunkiem wypłaty świadczeń łącznie z rentą rodzinną, jest osiągnięcie powszechnego wieku emerytalnego, czyli 60 lat dla kobiet oraz 65 lat dla mężczyzn. Wdowa/wdowiec otrzymają prawo do wypłaty połączonych świadczeń, jeżeli spełniają poniższe warunki, czyli:2 / 2 - Mają, co najmniej 60 lat (kobieta) lub 65 lat (mężczyzna), - Do dnia śmierci małżonka pozostawali z nim we wspólności małżeńskiej, - Nabyli prawo do renty rodzinnej po zmarłym małżonku nie wcześniej niż w dniu ukończenia 55 lat (kobieta) lub – 60 lat (mężczyzna), - Nie pozostają w tej chwili w związku małżeńskim. Dodatkowo renta rodzinna lub własne świadczenie powinno być niższe niż trzykrotność najniższej emerytury. jeżeli wdowa ma ustalone prawo do renty rodzinnej i własnego świadczenia, ale po przyznaniu renty rodzinnej ponownie wyszła za mąż również nie będzie miała prawa do łącznej wypłaty świadczeń (renty wdowiej).
89 proc. wszystkich wniosków stanowiły wnioski złożone przez kobiety, 11 proc. to wnioski złożone przez mężczyzn. Od pierwszego lipca osoby, które osiągnęły wiek emerytalny - kobiety 60 lat, mężczyźni 65 - będą mogły pobierać rentę wdowią. Suma świadczeń wypłacanych wraz z rentą rodzinną nie może być wyższa niż trzykrotność najniższej emerytury, czyli 5 636,73 zł.
DYŻURY DOT. RENTY WDOWIEJ DLA MIESZKAŃCÓW POWIATÓW BIESZCZADZKIEGO, LESKIEGO I SANOCKIEGO: - 20.05.2025 g. 11:00 – Urząd Gminy w Bukowsku, - 22.05.2025 g. 11:00 – Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Baligrodzie (Plac Wolności 9), - 27.05, godz. 11.00 – Urząd Gminy w Czarnej, - 30.05, godz. 11.00 – Urząd Miasta i Gminy w Lesku.
Wojciech Dyląg regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie podkarpackim